1396/10/30 1868

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی خواستار تخصیص مجدد ارز مبادله ای برای واردات قطعات و ماشین آلات بخش کشاورزی شد.

یک مسئول:

واردات قطعات و ماشین آلات کشاورزی مشمول ارز مبادله ای شود

«کامبیز عباسی» با انتقاد به این که ارز مبادله ای بخش مکانیزاسیون کشاورزی بین 1.5 تا دو ماه اخیر حذف شده است، افزود: وزارت جهاد کشاورزی در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی بازگرداندن ارز مبادله ای به این بخش را در دست پیگیری دارد که این امر می تواند منجر به تحول این بخش شود. وی اظهارداشت: امیدواریم بانک مرکزی و حوزه صنعت به طور مجدد مکانیزاسیون کشاورزی را مشمول ارز مبادله ای کنند زیرا می تواند باعث کاهش قیمت ماشین آلات کشاورزی حتی نسبت به قبل از برجام شود. وی با بیان این که بخش خصوصی ما قبل از برجام در مبادلات پولی دچار مشکلات عدیده بود، گفت: صنعت داخل کشور بخشی نیازهای ارزبری و وارداتی دارد، قبل از برجام بخش وارداتی ما از کیفیت مناسب برخوردار نبود و نمی توانست از کیفیت های اصلی و برندهای معتبر نیاز داخلی صنعت را تامین کند.


به گفته وی، پس از برجام امکان تامین اجزا و قطعات وارداتی برای تولید داخل از شرکت های مادر و اصلی مهیا شد و همه اینها منجر به ارتقای کیفیت و استانداردسازی ماشین های کشاورزی در کشور شد. رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشور گفت: قبل از برجام هزینه مبادله و نقل و انتقالات بالا بود که پسابرجام توانست قیمت ماشین آلات و قطعات وارداتی را بین 10 تا 15 درصد و در برخی موارد حتی 20 درصد کاهش دهد. وی تصریح کرد: در پسابرجام سرمایه گذاری های خوبی در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی به وقوع پیوست و بخش عمده ای از برندهای مطرح و تولید کنندگان برتر جهان و با بخش خصوصی کشور ما وارد کار شدند که همه اینها سرمایه گذاری های مثبتی در این بخش بوده است.


وی اظهارداشت: به طوری که طرفین خارجی و برندهای معتبر با سرمایه گذاری های مشترک با طرف های داخلی اقدام به ساخت و تولید ماشین های کشاورزی در داخل کشور ما کرده اند. وی با اشاره به این که قبل از برجام در حوزه تامین قطعات یدکی در واقع تحریم هایی وجود داشت و قطعات یدکی مناسب و با کیفیت و اصلی به دست ما نمی رسید، گفت: پسابرجام باعث شد تامین قطعات یدکی در بخش مکانیزاسیون و ماشین آلات کشاورزی از مبادی اصلی صورت گیرد. عباسی افزود: اکنون مراودات تجاری ما در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی ماشین آلات و قطعات در پسابرجام با برندهای معتبر دنیا از کشورهای اروپایی به طور عمده ایتالیا و آلمان، آسیای مثل ژاپن، کره جنوبی، چین ، هندوستان و ترکیه و برخی کشورهای شمال دریای خزر و حتی برزیل و آرژانتین است.
 

در دولت یازدهم ردیف اعتباری مستقلی به بخش مکانیزاسیون کشاورزی اختصاص یافت به نحوی که برای پروژه تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی با محوریت اقتصاد مقاومتی از نیمه دوم سال 1392 چهار خط اعتباری به این بخش اختصاص یافت. خط اول اعتباری در سال 1392 به ظرفیت هفت هزار و 500 میلیارد ریال(750 میلیارد تومان)، خط دوم اعتباری به میزان هشت هزار میلیارد ریال (800 میلیارد تومان) در سال 1393، خط سوم اعتباری در سال 1394 به میزان 10 هزار میلیارد ریال( یک تریلیون تومان) و خط اعتباری چهارم که در سال 1395 به مبلغ 12 هزار میلیارد ریال(1200 میلیارد تومان) تخصیص یافته بود. در دولت دوازدهم نیز خط اعتباری 15 هزار میلیارد ریالی برای توسعه و نوسازی ماشین‌آلات کشاورزی در سال 1396 به این بخش تعلق گرفت.


این درحالی‌ است که آمارها نشان می دهد سالانه 25 هزار میلیارد ریال تقاضای تسهیلات برای توسعه و نوسازی ماشین آلات کشاورزی وجود دارد. برجام یا برنامه جامع اقدام مشترک (Join Comprehensive Plan of Action)، در 23 تیر 1394 پس از 20 ماه مذاکرات فشرده و سخت که از آن به عنوان مذاکرات قرن نام برده می شود، بین ایران و کشورهای 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) به امضا رسید. این توافق در 29 تیرماه 1394 با تصویب قطعنامه 2231 در شورای امنیت سازمان ملل ماهیت حقوقی پیدا کرد و بدین ترتیب، 6 قطعنامه قبلی این شورا علیه ایران را لغو کرد. اتحادیه اروپا نیز در همان روز برجام را تایید کرد. برجام در 19 مهرماه 1394 در قالب قانون «اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام» به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و با تایید شورای نگهبان در 23 مهرماه برای اجرا به دولت ابلاغ شد. این توافق از 26 دی ماه 94 با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اجرای تعهد ایران در حوزه هسته ای، با برچیده شدن همه تحریم های ایران مرتبط با موضوع هسته ای به مرحله اجرا رسید.

منبع
ایرنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

دانشگاه تهران در جمع ۳ مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم حوزه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده

تاکنون بیش از ۴۵۰ گلخانه و باغ استان یزد شناسنامه‌دار شده‌اند

پیش‌بینی ۷‌ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال‌غرب کشور

کسب درآمد با رام کردن تمشک‌های وحشی در گلستان

آموزش، زیربنای استفاده کشاورزان از سیستم‌های آبیاری نوین

برداشت برنج از ۵۵ درصد اراضی شالیکاری گیلان

آموزش و ترویج مهم‌ترین برنامه جهاد کشاورزی

کاهش اثرات تنش آبی در محصولات کشاورزی

خسارت ۲۵ درصدی علف‌های هرز به محصولات کشاورزی

پاییز امسال ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به زیر کشت گندم می‌رود

کشاورزان در ساعات اوج گرما آبیاری نکنند

۴۰۲ هکتار گلرنگ در لرستان کشت شده است

امسال بیش از ۷۰ هزار تن پسته در رفسنجان برداشت می‌شود

دانه‌های روغنی کاملینا از کشاورزان خراسان شمالی خرید تضمینی می‌شود

مازاد تولید شالیکاران گلستانی خریداری می‌شود

تامین آب ۲۲ هزار هکتار زمین کشاورزی از طریق سدهای خراسان شمالی

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهان خودداری کنند

تعجیل در برداشت برنج ممنوع

آسیای میانه و روسیه خریدار محصولات گلخانه‌ای هرمزگان

بررسی مستندی درباره فروچاله‌ها

تجهیز ۵۷ هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین

شناسایی ۴۷٠ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

در پی ساماندهی فارغ‌التحصیلان جویای کارِ کشاورزی هستیم

پیش‎‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

«کشاورزی حفاظتی » بهترین راه برای صرفه جویی آب و انرژی

اگرونیک در شبکه های اجتماعی