1396/10/20 1757

توسعه کشاورزی با رویکرد استفاده بهینه از منابع آب و خاک و مبتنی بر فناوری‌های نوین ، از راهبردهای دولت دوازدهم است و در این چارچوب استانی همچون همدان که کشاورزی از محورهای توسعه آن بشمار می‌رود، شاهد دستاوردهای چشمگیری است.

توسعه کشاورزی همدان مبتنی بر فناوری‌های نوین

در حالی که دولت تدبیر و امید با اجرای راهبردهای خاص و ایجاد اعتماد بین کشاورزان موفق شد بخش کشاورزی را به مسیر رشد و توسعه برگرداند، بخش کشاورزی استان همدان با میزان اشتغال 29 درصد، شاهد جهشی در استفاده بهینه از منابع آب و خاک بود. به اعتقاد کارشناسان، بخش کشاورزی همدان موتور اصلی رشد و توسعه اقتصادی این استان است و بر اساس آمارها 3.7 درصد از ارزش افزوده تولیدات کشاورزی و 4.5 درصد از وزن کل تولیدات کشاورزی کشور متعلق به همدان است. توجه به این مهم که از 24 ماده اقتصاد مقاومتی 11 بند مربوط به بخش کشاورزی است موجب شده که وزارت جهاد کشاورزی 11 ستاد برای عملی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در این بخش تشکیل دهد؛ رویکردی که به گفته کارشناسان دستاوردهای خوبی به‌همراه داشته است.


اختصاص یکهزار و 440 میلیارد ریال تسهیلات
استاندار همدان با تاکید بر اینکه باید بخش کشاورزی استان در چارچوب‌های نوین توسعه یابد گفت: در همین چارچوب یک‌هزار و 440 میلیارد ریال تسهیلات بانکی در 100 روز نخست کاری دولت دوازدهم از منابع مختلف در بخش کشاورزی همدان جذب شده است.محمد ناصر نیکبخت اشتغال ایجاد شده در قالب طرح‌های خود اشتغالی، مولد و فصلی را 792 نفر در استان اعلام و اضافه کرد: طرح‌های به بهره برداری رسیده در طی 100 روز عملکرد دولت در استان همدان 165 واحد کوچک روستایی و صنعتی در قالب صنایع کشاورزی، گلخانه‌ها، پرورش ماهی، دام و طیور، زنبورداری، کیلینک‌های گیاه پزشکی و فروشندگی سموم با اعتباری بالغ بر 780 میلیارد ریال است. وی تجهیز سه هزار و 500 هکتار ار اراضی زراعی و باغی استان به سیستم نوین آبیاری با اعتباری معادل 180 میلیارد ریال را از دستاوردهای این مدت برشمرد و گفت: اینچنین طرحی برای 250 هکتار از اراضی آبی استان نیز در دست اجراست و در کنار آن یکپارچه سازی 140 هکتار از اراضی کشاورزی نیز دنبال می‌شود.

 

استاندار همدان با اشاره به خرید تضمینی محصولات مهم و راهبردی کشاورزی افزود: در همین چارچوب 379 هزار و 500 تن گندم به ارزش چهار هزار و 955 میلیارد ریال، 26 هزار و 640 تن جو به ارزش 212 میلیارد ریال، 126 تن مرغ به ارزش هشت میلیارد و 300 میلیون ریال و 800 تن ذرت به ارزش هشت میلیارد و 100 میلیون ریال خریداری شده است. نیکبخت اضافه کرد: در این مدت 75 قلم محصولات کشاورزی به وزن 76 هزار و 350 تن به ارزش 2 هزار و 100 میلیارد ریال معادل 83 میلیون دلار از گمرکات استان همدان و سایر گلوگاه‌های صادراتی کشور صادر شده است. وی توسعه کشت گلخانه‌ای را مهمترین گام در جهت حفظ منابع آب و خاک ارزیابی کرد و افزود: در 100 روز نخست روی کار آمدن دولت دوازدهم طرح توسعه کشت گلخانه‌ای در 35 هزار متر مربع از اراضی استان همدان اجرا شده است.

 

وی ادامه داد: ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی کشاورزی در راستای افزایش ارزش افزوده، ایجاد زنجیره‌های تولید و کاهش ضایعات در تولید محصولات از عوامل موفقیت در توسعه کشاورزی است. وی بیان کرد: افزایش جذب ماده خام کشاورزی به میزان 77 هزار و 834 تن و کاهش ضایعات از طریق فرآوری به میزان هفت هزار و 783 تن از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا بشمار می‌رود. مدیر امور سرمایه‌گذاری سازمان جهاد کشاورزی همدان نیز در این ارتباط اظهار کرد: در شش‌ ماهه نخست سالجاری یکهزار و 450 اشتغال در بخش کشاورزی همدان ایجاد شد. علی‌اصغر نقی‌ئی سهمیه جهاد کشاورزی استان در جهت اشتغال‌زایی را تا پایان امسال سه‌هزار و 600 نفر پیش‌بینی و اظهار کرد: در بخش گلخانه‌ها چهار واحد به مساحت دو هکتار و تولید 700 تن با سرمایه‌گذاری 16 میلیارد و 800 میلیون ریال برای 20 نفر اشتغال‌زایی به همراه داشته است. وی ادامه داد: در بخش دامداری نیز 12 واحد با سرمایه‌گذاری چهار میلیاردی و ظرفیت سه هزار و 864 تن تولید شیر و 164 تن تولید گوشت، برای 195 نفر اشتغال ایجاد کرده است.


نقی‌ئی با بیان اینکه امسال در بخش طیور چهار واحد مرغ گوشتی راه‌اندازی شد، گفت: این واحدها با سرمایه‌گذاری 35 میلیارد ریالی و ظرفیت 850 تن گوشت مرغ، اشتغال‌زایی برای 62 نفر را به دنبال داشته است. مدیر امور سرمایه‌گذاری سازمان جهاد کشاورزی همدان ادامه داد: در بخش زنبورداری نیز 45 واحد پرورش زنبور عسل ایجاد شده است که ظرفیت تولید 70 تن عسل را دارن و با میزان سرمایه‌گذاری یک میلیارد ریالی، برای 47 نفر اشتغال ایجاد کرده اند. وی با اشاره به راه‌اندازی 15 واحد تولیدی در حوزه شیلات نیز اظهار کرد: این واحدها 150 تن به ظرفیت تولید آبزیان استان می‌افزاید؛ ضمن اینکه با سرمایه‌گذاری هشت میلیون ریالی برای 17 نفر اشتغالزایی شده است. نقی‌ئی با بیان اینکه در بخش صنایع کشاورزی نیز 11 واحد ایجاد شده است، افزود: در این واحدها 148 نفر مشغول به کار شدند و سرمایه‌گذاری انجام شده برای این واحدها 129 میلیارد ریال است.

 

مدیر امور سرمایه‌گذاری سازمان جهاد کشاورزی همدان با بیان اینکه در حوزه تحقق اقتصاد مقاومتی این سازمان رتبه نخست ادارات همدان را کسب کرده است، گفت: بهینه‌سازی تولید از راهبردهای اصلی این سازمان است و در این چارچوب بسیاری از واحدهای دامی‌ روستایی نیازمند نوسازی و بهسازی هستند تا گوشت و شیر سالمی‌ به مصرف‌کننده تحویل شود. وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری عامل مهمی‌ در تقویت بخش کشاورزی است، افزود: دولت دوازدهم منابع خوبی برای بخش کشاورزی در نظر گرفته است و امسال حدود چهار هزار و 500 میلیارد ریال تخصیص خواهیم داشت. نقی‌ئی اظهار کرد: سالانه 4.5 میلیون تن محصولات کشاورزی در این استان تولید می‌شود و جمعیت بهره‌بردار همدان 20 هزار نفر است؛ ضمن اینکه 2 هزار و 100 واحد صنعتی در استان در بخش‌های مختلف فعال است که افزون بر 75 درصد تولیدات بخش کشاورزی در این واحدها تأمین می‌شود.

 

وی بیان کرد: در سطح استان همدان 40 هزار واحد دام روستایی، 58 هزار واحد باغداری و 82 هزار واحد زراعی کوچک و بزرگ فعالیت دارد که به حمایت سازمان جهاد کشاورزی نیاز دارند. بنا‌ به‌ این گزارش، بی‌تردید اجرای راهبردهای حمایتی دولت دوازدهم با ارایه تسهیلات مناسب به بخش کشاروزی به ویژه در استان‌هایی همچون همدان که محور توسعه آنها در این حوزه تعریف شده است، می‌تواند موجب شتاب‌گیری روند توسعه اقتصادی شود و به تبع آن جهشی در صنعت کشاورزی کشور ایجاد کند.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

دانشگاه تهران در جمع ۳ مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم حوزه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده

تاکنون بیش از ۴۵۰ گلخانه و باغ استان یزد شناسنامه‌دار شده‌اند

پیش‌بینی ۷‌ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال‌غرب کشور

کسب درآمد با رام کردن تمشک‌های وحشی در گلستان

آموزش، زیربنای استفاده کشاورزان از سیستم‌های آبیاری نوین

برداشت برنج از ۵۵ درصد اراضی شالیکاری گیلان

آموزش و ترویج مهم‌ترین برنامه جهاد کشاورزی

کاهش اثرات تنش آبی در محصولات کشاورزی

خسارت ۲۵ درصدی علف‌های هرز به محصولات کشاورزی

پاییز امسال ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به زیر کشت گندم می‌رود

کشاورزان در ساعات اوج گرما آبیاری نکنند

۴۰۲ هکتار گلرنگ در لرستان کشت شده است

امسال بیش از ۷۰ هزار تن پسته در رفسنجان برداشت می‌شود

دانه‌های روغنی کاملینا از کشاورزان خراسان شمالی خرید تضمینی می‌شود

مازاد تولید شالیکاران گلستانی خریداری می‌شود

تامین آب ۲۲ هزار هکتار زمین کشاورزی از طریق سدهای خراسان شمالی

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهان خودداری کنند

تعجیل در برداشت برنج ممنوع

آسیای میانه و روسیه خریدار محصولات گلخانه‌ای هرمزگان

بررسی مستندی درباره فروچاله‌ها

تجهیز ۵۷ هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین

شناسایی ۴۷٠ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

در پی ساماندهی فارغ‌التحصیلان جویای کارِ کشاورزی هستیم

پیش‎‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

«کشاورزی حفاظتی » بهترین راه برای صرفه جویی آب و انرژی

اگرونیک در شبکه های اجتماعی