1396/7/28 16831

آفلاندرا یا گیاه گورخری، نام این گل جذاب است. این گیاه با شکوه با گل‌های زرد پاییزه خود شما را شگفت زده خواهد کرد!

پرورش گیاه آفلاندرا


نام انگلیسی این گیاه زبرا است و ممکن است گاهی به این نام در گلفروشی‌ها پیدایش کنید. این گیاه همه چی تمام است، شاخ و برگ چشم گیر و گل‌هایی شگفت انگیز! برگ‌های بزرگ، براق و سبز تیره گیاه به وسیله رگبرگ‌های سفید مشخص تر شده اند. گل‌های براق، بلند و طلایی آفلاندرا در اواخر تابستان یا اوایل پاییز ظاهر می‌شوند و تا ۶ هفته بر روی گیاه باقی می‌مانند! مانند بسیاری از گیاهان جنگلی واقعی، پرورش آفلاندرا هم در خانه کار خیلی آسانی نیست و گیاه نیاز به مراقبت و توجه شما دارد. آفلاندرا، به مقدار زیادی رطوبت، غذا و گرما، برای رشد خوب نیاز دارد. با این وجود حتی یک آفلاندرا کوتاه عمر هم در همان چند ماهی که در خانه شما زنده است، حال و هوای‌تان را تغییر می‌دهد و نمای فوق العاده‌ای دارد.

شرایط رشد
– نور

گیاه به مکانی روشن با نور فیلتر شده نیاز دارد. آن را در معرض آفتاب مستقیم قرار ندهید چون تحمل تابش شدید آفتاب را ندارد و خراب می‌شود.

 
– آبیاری
هرگز اجازه ندهید مخلوط خاکی گیاه کاملا خشک شود و قبل از آن گیاه را آبیاری کنید. برای آبیاری آفلاندرا از آب ولرم استفاده کنید تا دمای خاک گرم بماند. همانطور که گفتیم گورخری عاشق گرماست!

 
– رطوبت
گیاه را در طول فصل رشد به طور مرتب غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می‌توانید استفاده کنید. برای راحت شدن کار می‌توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود. با این روش بدون اینکه هر روز نیاز به غبار پاشی باشد رطوبت مورد نیاز آفلاندراتان تامین می‌شود.

 
– دما
این گیاه دماهای بالاتر را ترجیح می‌دهد. گیاهان بزرگ تر نسبت به سرما حساس تر هستند.
 

 
– خاک
آفلاندرا به مخلوط خاکی غنی و ارگانیک نیاز دارد.

 
– کود دهی
در طول فصل تابستان گیاه را به صورت هفتگی با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند کود دهی کنید. همچنین می‌توانید در ابتدای هر فصل رشد گیاه را با کودهایی که مواد غذایی را آرام و به تدریج در خاک آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند، تغذیه کنید. با استفاده از این کودها دیگر نیازی نیست که هر هفته حواستان به کود دهی گیاه باشد.

تکثیر
تکثیر آفلاندرا از طریق قلمه ساقه قابل انجام است. در فصل بهار به کمک چاقو یا تیغی تیز و تمیز، یکی از ساقه‌های نسبتا جوان گیاه را ببرید. برای افزایش شانس گرفتن قلمه‌ها آنها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید. چند گلدان کوچک با خاک تازه و مناسب را از قبل آماده کنید، قلمه‌ها را در آنها بکارید. نکته‌ای که درمورد قلمه گیری این گیاه وجود دارد، فراهم کردن گرما، برای کف گلدان است. برای این کار از پدهای گرم کننده کمک بگیرید و یا گلدان را در محیط گرمی قرار دهید. وقتی رشد جدید را در قلمه‌ها مشاهده کردید، بدانید که موفق شده اید!

تعویض گلدان
گلدان آفلاندرا را هر سال بهار عوض کنید. برای تعویض گلدان ابتدا اجازه دهید خاک گلدان خشک شود. سپس به کمک دست یا بیلچه چند ضربه آرام به بدنه‌ و کف گلدان وارد کنید. خواهید دید که گیاه به راحتی از گلدانش بیرون می‌آید. حالا با انگشتان‌تان به آرامی خاک قدیمی اطراف ریشه‌ها را جدا کنید. مواظب باشید به ریشه‌ها صدمه نزنید. گلدانی یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه را با خاک تازه پر کنید و گیاه را داخل آن بکارید.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

تامین نیاز کشور به بذرهای اصلاح‌شده از سوی دانش‌بنیان‌ها

برداشت ۱۷۵ تن توت درختی در آذربایجان غربی آغاز شد

آغاز برداشت گندم از مزارع خراسان شمالی

گستردگی فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان اردبیل

کشت گیاهان دارویی در ۱۴۰۰ هکتار از اراضی کم بازده لرستان

آغاز دومین مرحله آبگذاری شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان از فردا

خرید ۳۰ تن گندم بذری در خراسان شمالی

پیش‌بینی برداشت ۵۰ تن گل‌محمدی از مزارع اسدآباد

۹۰ درصد کودهای کشاورزی، تولید داخلی است

برداشت "کلزا" از مزارع کرمانشاه آغاز شد

کاشت گیاهان دارویی از راهکارهای مقابله با بحران کم‌آبی

انجام نشاء در ۱۲۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

چرا خشکه‌کاری برنج در گلستان شکست خورد؟

پیش‌بینی تولید ۶۸ هزار تن گل محمدی در سال جاری

توسعه ۶ برابری گلخانه‌های رزن

توزیع بیش از ۷ هزار تن کود شیمیایی در خوزستان

پیش‌بینی تولید ۶۰۰۰ تن کلزا در خراسان رضوی طی سال جاری

اولین مزرعه نوآوریِ جنوب کرمان رتبه برتر کشور را کسب کرد

حفظ منابع آب و خاک تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است

چهارمین جشنواره توت‌فرنگی در روستای گردشگری شیان برگزار می‌شود

نشاء برنج در ۲۵۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری گیلان

توسعه ۱۰۰۰ هکتاری کشت گیاهان دارویی در لرستان

نخستین مزرعه هوشمند کشور راه‌اندازی می‌شود

نشاء شالی در مزارع گلستان آغاز شد

آغاز برداشت گل محمدی از باغات بهاباد یزد

اگرونیک در شبکه های اجتماعی