1396/7/28 9044

آفلاندرا یا گیاه گورخری، نام این گل جذاب است. این گیاه با شکوه با گل‌های زرد پاییزه خود شما را شگفت زده خواهد کرد!

پرورش گیاه آفلاندرا


نام انگلیسی این گیاه زبرا است و ممکن است گاهی به این نام در گلفروشی‌ها پیدایش کنید. این گیاه همه چی تمام است، شاخ و برگ چشم گیر و گل‌هایی شگفت انگیز! برگ‌های بزرگ، براق و سبز تیره گیاه به وسیله رگبرگ‌های سفید مشخص تر شده اند. گل‌های براق، بلند و طلایی آفلاندرا در اواخر تابستان یا اوایل پاییز ظاهر می‌شوند و تا ۶ هفته بر روی گیاه باقی می‌مانند! مانند بسیاری از گیاهان جنگلی واقعی، پرورش آفلاندرا هم در خانه کار خیلی آسانی نیست و گیاه نیاز به مراقبت و توجه شما دارد. آفلاندرا، به مقدار زیادی رطوبت، غذا و گرما، برای رشد خوب نیاز دارد. با این وجود حتی یک آفلاندرا کوتاه عمر هم در همان چند ماهی که در خانه شما زنده است، حال و هوای‌تان را تغییر می‌دهد و نمای فوق العاده‌ای دارد.

شرایط رشد
– نور

گیاه به مکانی روشن با نور فیلتر شده نیاز دارد. آن را در معرض آفتاب مستقیم قرار ندهید چون تحمل تابش شدید آفتاب را ندارد و خراب می‌شود.

 
– آبیاری
هرگز اجازه ندهید مخلوط خاکی گیاه کاملا خشک شود و قبل از آن گیاه را آبیاری کنید. برای آبیاری آفلاندرا از آب ولرم استفاده کنید تا دمای خاک گرم بماند. همانطور که گفتیم گورخری عاشق گرماست!

 
– رطوبت
گیاه را در طول فصل رشد به طور مرتب غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می‌توانید استفاده کنید. برای راحت شدن کار می‌توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود. با این روش بدون اینکه هر روز نیاز به غبار پاشی باشد رطوبت مورد نیاز آفلاندراتان تامین می‌شود.

 
– دما
این گیاه دماهای بالاتر را ترجیح می‌دهد. گیاهان بزرگ تر نسبت به سرما حساس تر هستند.
 

 
– خاک
آفلاندرا به مخلوط خاکی غنی و ارگانیک نیاز دارد.

 
– کود دهی
در طول فصل تابستان گیاه را به صورت هفتگی با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند کود دهی کنید. همچنین می‌توانید در ابتدای هر فصل رشد گیاه را با کودهایی که مواد غذایی را آرام و به تدریج در خاک آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند، تغذیه کنید. با استفاده از این کودها دیگر نیازی نیست که هر هفته حواستان به کود دهی گیاه باشد.

تکثیر
تکثیر آفلاندرا از طریق قلمه ساقه قابل انجام است. در فصل بهار به کمک چاقو یا تیغی تیز و تمیز، یکی از ساقه‌های نسبتا جوان گیاه را ببرید. برای افزایش شانس گرفتن قلمه‌ها آنها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید. چند گلدان کوچک با خاک تازه و مناسب را از قبل آماده کنید، قلمه‌ها را در آنها بکارید. نکته‌ای که درمورد قلمه گیری این گیاه وجود دارد، فراهم کردن گرما، برای کف گلدان است. برای این کار از پدهای گرم کننده کمک بگیرید و یا گلدان را در محیط گرمی قرار دهید. وقتی رشد جدید را در قلمه‌ها مشاهده کردید، بدانید که موفق شده اید!

تعویض گلدان
گلدان آفلاندرا را هر سال بهار عوض کنید. برای تعویض گلدان ابتدا اجازه دهید خاک گلدان خشک شود. سپس به کمک دست یا بیلچه چند ضربه آرام به بدنه‌ و کف گلدان وارد کنید. خواهید دید که گیاه به راحتی از گلدانش بیرون می‌آید. حالا با انگشتان‌تان به آرامی خاک قدیمی اطراف ریشه‌ها را جدا کنید. مواظب باشید به ریشه‌ها صدمه نزنید. گلدانی یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه را با خاک تازه پر کنید و گیاه را داخل آن بکارید.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

تهیه پروتئین از ضایعات هسته پرتقال

نحوه صحیح شستن و ضدعفونی کردن میوه‌ها و سبزیجات

سماق گیاهی ضد درد و اضطراب

کدو تخم کاغذی و خواص درمانی آن

ایران در جایگاه ششم تولید قارچ در دنیا

توصیه به کشاورزان برای مقابله با آفت بذر کلزا

انجام نشاء مکانیزه در ۸۰ درصد از شالیزارهای گیلان

صادرات حنای ارگانیک دلگان به فرانسه

آب بشقابی، گونه گیاهی در حال انقراض

چه زمانی برای مبارزه با آفت ملخ مناسب‌تر است؟

راه اندازی واحد پرورش ریزجلبک در حاشیه دریاچه ارومیه

کتاب «هیدروپونیک» تالیف جی، بنتون جونز به چاپ سوم رسید

تولید ۱۰۶ محصول سالم توسط زنان روستایی

«خلر» (سنگینک) و تاثیر آن بر عملکرد سیستم زراعی

وجود ۱۰ هزار هکتار اراضی قابل واگذاری به متقاضیان کشت دیم گیاهان دارویی

اجرای طرح توانمندسازی زنان در زنجیره ارزش غذایی گیاهان در آذربایجان شرقی

هجوم ملخ‌های محلی به جیرفت

کاسنی پاکوتاه؛ دختری از  خانواده آفتابی‌ها

برنج کاران فاصله اجتماعی را جدی بگیرند

بارش های مناسب مانع از نوبت‌‌بندی آب کشاورزی شد

خریداری ١٤٢ هزارتن گندم از کشاورزان

مشاهده زمین های کشاورزی از فضا

شالیکاران به توصیه های بهداشتی توجه کنند

آغاز برداشت گل محمدی در سیستان و بلوچستان

آغاز فصل پرورش کرم ابریشم در گلستان

اگرونیک در شبکه های اجتماعی