1402/2/31 27

نزدیک به ۹۰ درصد کودهای کشاورزی یارانه‌ای تامین و توزیع شده، تولید داخل هستند.

۹۰ درصد کودهای کشاورزی، تولید داخلی است


مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم، گفت: در سال ۱۴۰۱ از مجموع سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن کودهای کشاورزی؛ کودهای یارانه‌ای، شامل کودهای فسفاته، پتاسه، ازته و البته کودهای غیرشیمیایی تامین و توزیع شده در بخش کشاورزی کشور، دقیقا سهم واردات تنها ۶/۱۰ درصد بوده است، یعنی نزدیک به ۹۰ درصد کودهای کشاورزی یارانه‌ای تامین و توزیع شده، تولید داخل هستند.

حسین زند، در گفت‌وگو با ایسنا، عنوان کرد: درحوزه‌ی نهاده‌های کشاورزی خاص کودهای کشاورزی، کودهای شیمیایی و غیر شیمیایی یکی از اقدامات اصلی که می تواند در مهار تورم و ثبات قیمت ها نقش اساسی خود را ایفا کند، افزایش تولید است در همین راستا تا سال ۱۴۰۱ در چارچوب خودکفایی کودهای کشاورزی در کشور، ۲۵ پروژه خودکفایی در زمینه تولید کودهای کشاورزی تعریف شده که خوشبختانه تاکنون ۱۷ پروژه به تولید رسیدند.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم گفت: در سال ۱۴۰۱  از مجموع سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن کودهای کشاورزی؛ کودهای یارانه‌ای، شامل کودهای فسفاته، پتاسه، ازته و البته کودهای غیرشیمیایی تامین و توزیع شده در بخش کشاورزی کشور، دقیقا سهم واردات تنها ۶/۱۰ درصد بوده است، یعنی نزدیک به ۹۰ درصد کودهای کشاورزی یارانه‌ای تامین و توزیع شده، تولید داخل هستند.

وی ادامه داد: یکی از موثرترین نهاده‌های کشاورزی که نقش مهمی در افزایش کمیت و کیفیت تولید محصولات کشاورزی دارد، کودهای کشاورزی است و خوشبختانه علی رغم مشکلات بسیار در این مسیر، توانستیم سهم تولید داخلی را در سبد مصرفی یارانه‌ای کود کشاورزی کشور به ۹۰ درصد برسانیم و صرفا ۱۰ درصد مجموع کودهای کشاورزی یارانه‌ای تامین و توزیع شده از محل واردات است.

زند در ادامه اظهار کرد: این نکته نیز بسیار مهم است که در دهه ۸۰ معادله سهم تولید داخل و واردات کودهای کشاورزی دقیقا برعکس بود؛ یعنی، در ابتدای سال های دهه ۸۰ تقریبا ۹۰ درصد کودهای کشاورزی مورد نیاز کشور از محل واردات تامین می شد و ظرفیت تولید داخلی کودهای کشاورزی در ایران تقریبا ۱۰ درصد مقدار تامین و تدارک سالیانه بود.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم با اشاره به روند اجرای برنامه خودکفایی در این زمینه، افزود: برنامه این است که در سال ۱۴۰۲ میزان تولید داخل را به بیش از ۹۰ درصد افزایش داده و طبق برنامه‌ای که تعریف شده است طی سه سال آینده، صددرصد نیاز کشور به کودهای کشاورزی از تولید داخلی تامین شود و نیازی به واردات نداشته باشیم.

زند با اشاره به سرمایه گذاری‌های انجام شده در سنوات گذشته برای تولید کودهای کشاورزی، تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر کشور در بعضی از کودهای کشاورزی نظیر کود اوره – که نزدیک به ۷۰ درصد سبد کودی مصرفی کشاورزی کشور به آن اختصاص دارد، نه تنها وارد کننده نیست بلکه از صادرکنندگان بزرگ منطقه است.

وی اضافه کرد: چنانچه در سنوات گذشته نیز در برنامه ابلاغی تامین و توزیع کودهای یارانه‌ای آمده بود، امسال نیز طبق برنامه بخشی از فعالیت‌های تامین و توزیع کودهای کشاورزی به کودهای میکرو اختصاص دارد؛ البته با اینکه بخشی از مواد اولیه برخی کودهای میکرو از خارج وارد می شود اما بخش قابل توجهی از منابع اولیه تولید این نوع کودها از محل منابع داخلی در اختیار بخش خصوصی تامین شده و به این ترتیب می‌توان گفت که عملا این کودها ۱۰۰ درصد تولید داخل هستند.

 زند در پایان، با تاکید بر اهمیت داخلی سازی تامین و توزیع کودهای کشاورزی مورد مصرف بخش کشاورزی کشور، بیان کرد: این امر ضریب خوداتکایی و خودکفایی کشور را افزایش داده و در کنترل قیمت کودهای کشاورزی و نهایتا محصولات کشاورزی بسیار مهم و موثر است.

 
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

برداشت ۱۷۵ تن توت درختی در آذربایجان غربی آغاز شد

آغاز برداشت گندم از مزارع خراسان شمالی

گستردگی فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان اردبیل

کشت گیاهان دارویی در ۱۴۰۰ هکتار از اراضی کم بازده لرستان

آغاز دومین مرحله آبگذاری شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان از فردا

خرید ۳۰ تن گندم بذری در خراسان شمالی

پیش‌بینی برداشت ۵۰ تن گل‌محمدی از مزارع اسدآباد

۹۰ درصد کودهای کشاورزی، تولید داخلی است

برداشت "کلزا" از مزارع کرمانشاه آغاز شد

کاشت گیاهان دارویی از راهکارهای مقابله با بحران کم‌آبی

انجام نشاء در ۱۲۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

چرا خشکه‌کاری برنج در گلستان شکست خورد؟

پیش‌بینی تولید ۶۸ هزار تن گل محمدی در سال جاری

توسعه ۶ برابری گلخانه‌های رزن

توزیع بیش از ۷ هزار تن کود شیمیایی در خوزستان

پیش‌بینی تولید ۶۰۰۰ تن کلزا در خراسان رضوی طی سال جاری

اولین مزرعه نوآوریِ جنوب کرمان رتبه برتر کشور را کسب کرد

حفظ منابع آب و خاک تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است

چهارمین جشنواره توت‌فرنگی در روستای گردشگری شیان برگزار می‌شود

نشاء برنج در ۲۵۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری گیلان

توسعه ۱۰۰۰ هکتاری کشت گیاهان دارویی در لرستان

نخستین مزرعه هوشمند کشور راه‌اندازی می‌شود

نشاء شالی در مزارع گلستان آغاز شد

آغاز برداشت گل محمدی از باغات بهاباد یزد

تولید ۳۲۳ هزار تن محصولات صنعتی و کشاورزی در ارس

اگرونیک در شبکه های اجتماعی