1401/5/15 178

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان از تولید بیش از ۷۰ هزار تن خشکبار در این استان در سال گذشته خبر داد.

تولید بیش از ۷۰ هزار تن خشکبار در استان همدان


رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان از تولید بیش از ۷۰ هزار تن خشکبار در این استان در سال گذشته خبر داد.

رضا بهراملو در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه گردو، بادام آبی، بادام دیم، پسته و سنجد از مهمترین تولیدات خشکبار استان همدان به شمار می رود، گفت: در رابطه با تولید گردو به دلیل سرمازدگی و خشکسالی که امسال با آن مواجه شدیم کاهش تولید این محصول در سال جاری محتمل خواهد بود که البته برخی از ارقام جدید گردو که در استان محقق شده و این نوع از ارقام دیر گل هستند محصول بهتری داشته‌اند و موجب آن بود که در سرمازدگی امسال دچار خسارت نشوند.

وی افزود: سطح زیر کشت باغات گردو استان ۱۹ هزار و ۶۰۰  هکتار بوده که در سال گذشته از این میزان سطح  بیش از ۶۱ تن به طور متوسط هر هکتار ۳.۳ تن محصول گردو برداشت شد.

  بهراملو در ادامه تصریح کرد:از سطح باغات ۳ هزار و ۴۰۰  هکتاری بادام آبی استان در سال گذشته ۶۸۰۰ تن،از سطح باغات ۳۹۰۰ هکتاری  بادام دیم ۲۰۰۰ تن ،از سطح باغات ۲۱۰ هکتاری پسته ۴۳ تن و از سطح باغات ۷۲ هکتاری سنجد استان ۵۷ تن محصول در سال گذشته برداشت شد.

وی ادامه داد:انواع خشکبارهای مختلفی نیز چون بادام زمینی در سطح استان همدان کشت می‌شود اما سطح زیر کشت این محصولات چندان قالب و سطح کشت بالایی نیست.

بهراملو  با بیان اینکه کشت پسته به عنوان کشت‌های جدید استان همدان  در چند سال اخیر بوده و موضوع خشکسالی و کم آبی  ما  را به سمت کشت این محصول کم آب بر سوق داد و گمان آن نبود که این محصول در استان به ثمر برسد، تصریح کرد: در سال جاری سطح زیر کشت پسته استان به ۳۰۰ هکتار افزایش داشته است.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط خشکسالی باید به سمت کشت‌های کم آب بر مختلف  چون گیاهان دارویی، کشت پسته، زعفران ،گلمحمدی و تولید هر گونه محصولاتی که با شرایط خشکسالی سازگار هستند پیش رفت و با شرایط موجود و (راهکار طبیعت محور)  بهره برداران کشاورزی خود را وفق  دهند،ادامه داد: اهمیت ویژه به آب و افزایش تولید از اولویت های مدیریت جدید در سازمان جهاد کشاورزی استان بوده و برنامه‌های مفصلی در این رابطه خواهیم داشت.

این مقام مسئول با اشاره به  سطح زیر کشت ۱۶۰ هکتاری زعفران امسال استان همدان افزود: بر اساس پیش بینی از این میزان سطح زیر کشت در سال جاری زعفران کاران همدانی ۷۰۰ تن زعفران برداشت خواهند کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در ادامه اظهار کرد: با توجه به محدودیت آب باید سطح گلخانه‌های استان برای افزایش تولید توسعه یابد و به همین منظور از هر نوع فعالیت‌های گلخانه‌ای در سطح استان حمایت می‌ کنیم.

بهراملو با اشاره به اینکه با توسعه کشت‌های گلخانه‌ای میزان تولید محصول در هر هکتار افزایش یافته و  توسعه گلخانه‌ها از نقش موثری در مصرف بهینه آب و مدیریت مصرف آب برخوردار است، بیان کرد: افزایش تولید و مدیریت مصرف آب در کشاورزی با توسعه گلخانه‌ها عملیاتی تر خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه از تغییر کاربری ها جلوگیری می‌شود اما تغییر کاربری‌ها در گلخانه‌ها حمایت مورد حمایت قرار می‌گیرد، آورشد: باید به سمتی برویم که برای امنیت غذایی با آب کمتر تولید بیشتر داشته باشیم چرا که امنیت غذایی پایه امنیت ملی است .

وی تاکید کرد: اینکه گمان کنیم در بحث امنیت غذایی تنها  برای ماه‌ آینده مشکل نداشته باشیم اشتباه بوده و باید برای ۵۰ سال آینده و برای نسل آینده در این موضوع مهم امنیت غذایی برنامه ریزی داشته باشیم و از منابع طبیعی به نحوی استفاده کنیم که برای زمان برنامه ریزی شده ۵۰ سال آینده حفظ شود و به همین منظور توسعه احداث صنایع تبدیلی و تکمیلی ،گلخانه‌ها،کارخانجات مختلف چون کارخانه چیپس،سردخانه ‌های صنعتی ...ضرورت دو چندانی خواهد داشت. 

بهراملو در ادامه با اشاره به نخستین واحد گلخانه پرورش و تولید  پاپایا و  محصولات استوایی و گرمسیری استان همدان در شهرک گلخانه‌ای شهرستان کبودراهنگ اظهار کرد: ظرفیت سالیانه تولید این گلخانه در محصولات استوایی و گرمسیری ۶۰ تن خواهد بود ضمن اینکه پاپایا، بلوبری، رزبری، آناناس و موز از عمده محصولات زیرکشت این گلخانه به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد:این گونه محصولات خاص در استان همدان از صرفه اقتصادی بالایی برخوردار بوده و برای بهره‌برداران استان به دلیل خاص بودن از جذابیت برخوردار است.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

الگوی کشت بین عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی همخوانی ایجاد می‌کند

۱۵ هکتار گلرنگ در لاشار کشت شد

یک تیر و دو نشان با جذب مهندسان کشاورزی

برآورد تولید ۴۰ کیلوگرم زعفران در فامنین

آغاز کشت قراردادی گندم و جو در اراضی کشت و صنعت مغان

آغاز برداشت کنجد در آغاز برداشت کنجد در خُنجخُنج

برداشت ۶۵۰ کیلوگرم زعفران از مزارع کاشان

پیشگیری از جنگل‌ زدایی با نوآوری

توزیع بیش از ۴۱ هزار تن کود شیمیایی بین کشت و صنعت‌های خوزستان

کشت قراردادی گندم در ۱۵ هزار هکتار از اراضی بوشهر

برداشت ۶۴۰ تن چای ترش در سیستان و بلوچستان

برداشت زیتون در ۷۰ درصد از باغات گیلان

کشت زیتون مقاوم به کم‌آبی در پژوهشگاه ژنتیک

پیش بینی برداشت ۴۴ هزار تن ذرت علوفه‌ای از مزارع سمنان

افزایش ۲ برابری تولید زیتون

توسعه کشاورزی در اراضی شیب‌دار آری یا خیر؟

کشت فراسرزمینی؛ فرصت یا تهدید؟

۱۴۱ واحد گلخانه خانگی در منطقه سیستان احداث می‌شود

آغاز برداشت محصولات گلخانه ای در جنوب استان کرمان

تولید زعفران و اشتغال بیش از ۱۰ هزار نفر در تایباد

۶۲۹ هزار هکتار از اراضی خوزستان به زیر کشت پاییزه می‌رود

تولید کودهای زیستی برای ارتقای سطح عملکرد کشاورزی در کشور

ایجاد اشتغال 5 هزار نفری با تولید محصولات گلخانه ای

اجرای طرح جهش تولید در سطح ۳۵۰ هکتار از اراضی دیم لرستان

۲۵ هکتار به سطح گلخانه‌های همدان اضافه می‌شود

اگرونیک در شبکه های اجتماعی