1400/10/18 672

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت:‌ تاکنون ۶۸ هزار هکتار از اراضی استان به سامانه نوین آبیاری مجهز شده است.

تجهیز ۶۸ هکتار از اراضی استان زنجان به آبیاری نوین


مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت:‌ تاکنون ۶۸ هزار هکتار از اراضی استان به سامانه نوین آبیاری مجهز شده است.

فریدون داوودی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اولویت‌بندی مصارف بخش‌های مختلف و برنامه‌ریزی منابع آب به ترتیب شرب و بهداشت، صنعت، محیط‌زیست و کشاورزی، اظهار کرد: افزایش جمعیت و نیاز آبی در مصارف مختلف مورد نیاز انسان، تغییر الگوی مصرف آب در نیازهای شهری، کشاورزی و صنعتی، برداشت بی‌رویه از منابع آب، سدسازی‌های غیراصولی، تغییرات اقلیمی در راستای کاهش بارش و گرم شدن زمین، خشک شدن تالاب‌ها و منابع آبی، افت سطح منابع آب زیرزمینی و افزایش آلودگی منابع آب و کاهش کیفیت آن برای مصارف مختلف، دلایل و نشانه‌های بحران کم‌آبی است.

وی افزود: برخی از محصولات مانند یونجه، ذرت و لوبیا مصرف آب بالایی دارد که با جایگزینی کشت محصولات کم‌آب‌بر می‌توان این مشکل را مدیریت کرد ولی راه موثر استفاده از روش‌های نوین است که در آبیاری موضعی راندمان تا ۹۳ درصد رسیده است.

این مسئول با بیان اینکه در راستای مقابله با بحران کم‌آبی کشور، صرفه‌جویی آب در بخش کشاورزی مقدم بر سایر بخش‌ها است، ادامه داد: در ایران حدود ۹۳ درصد آب کشور به بخش کشاورزی، یک درصد به صنعت، حدود پنج درصد به شرب و نیم درصد به محیط زیست اختصاص دارد. اگرچه صرفه‌جویی آب در همه بخش‌ها دلایل معنوی، دینی و عقلی دارد اما صرفه‌جویی آب صرفا در یک بخش آن هم بخش شرب و خانگی که نسبت به کل مصرف بسیار کم است، راه به جایی نمی‌برد.

داوودی توضیح داد: برای مثال کاهش حدود ۱۰ درصد در مصرف آب کشاورزی معادل حدود ۲ برابر کل مصرف آب کشور در بخش خانگی و شرب است. در بخش کشاورزی می‌بایست با افزایش بهره‌وری آب از طریق افزایش راندمان آبیاری و تجهیز سیستم‌های نوین، استفاده مناسب از سایر نهاده‌های کشاورزی و انتخاب الگوی کشت متناسب با پتانسیل‌های منطقه، امکان کشت محصولات استراتژیک و مورد نیاز کشور را با توجه به منافع اقتصادی، اجتماعی و به‌خصوص زیست‌محیطی مورد توجه قرار داد.

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان زنجان تصریح کرد: استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین ۹۰ درصد راندمان بهبود خواهد داد، به طوری که در گذشته با ۱۰ هزار هکتار مترمکعب تنها یک هکتار آبیاری می‌شد ولی با استفاده از سیستم‌های هوشمند، قطره‌ای، تیپ، تحت‌فشار و آبیاری موضعی می‌توان دو هکتار آبیاری کرد.

وی افزایش سطح آگاهی کشاورزان از کاربرد بهینه آب، استفاده اصولی از کود و سم برای کاهش آلودگی منابع آب، مدیریت استفاده از زهکش‌ و رونق آب‌بندان‌ها و افزایش پتانسیل منابع آب داخل استان را از دیگر راهکارها برای رفع مشکل منابع آب استان زنجان عنوان کرد.

وی در رابطه با عملکرد شهرستان‌های استان با توجه به کم‌آبی، گفت: نمی‌توان گفت کدام شهرستان عملکرد خوبی داشته ولی همه شهرستان‌ها آن‌طور که توانستند کار کردند و تاکنون عمکرد قابل قبولی با توجه به کمبود اعتبارت داشته‌ایم، به طوری که تا امسال ۱۳۵۰ هکتار به طور موقت تحویل  شده و ۳۵۰۰هکتار در دست اجرا است.

این مسئول خاطرنشان کرد: تخصیص اعتبارات لازم و استفاده از همه امکانات و پتانسیل‌های استان چه در بخش تجهیزاتی و چه در بخش منابع انسانی و انجام پیگیری‌های لازم می‌تواند در تخصیص منابع آب به استان و یا شرایط تولید منابع آب داخلی را افزایش دهد تا کمبود آب در این استان کاهش یابد.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

۱۲۵ پروژه کشاورزی در کردستان بهره‌برداری می‌شود

آزمون خاک، پیش‌نیاز کشاورزی پایدار

کشت ۸۰۰۰ هکتار دانه‌های روغنی در لرستان

ایجاد ۳۰۰۰ فرصت شغلی در حوزه کشاورزی هرمزگان

ذخیره بیش از ۴ هزار تن کود برای کشت بهاره البرز

تجهیز ۱۰۰ هکتار از اراضی سرخه به سیستم‌های نوین آبیاری

کشت قراردادی و تضمین خرید گندم از کشاورزان نکایی

مصرف بیش از حد سموم و آفت کش‌ها سلامت مردم کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کنند

سبز شدن دل کشاورزان ماسالی با جشنواره گل نرگس

برگزاری دو رویداد فناوری در حوزه کشاورزی هوشمند

هر آنچه از مشخصات تا خرید نهال گردو دیرگل باید بدانید

امضای ۲ تفاهم نامه سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی خراسان‌ جنوبی

توصیه‌هایی به کشاورزان برای جلوگیری از سرمازدگی محصولات

امکان استفاده از آب شور در کشاورزی با روش دانش‌محور میسر شد

اجرای طرح تولید کشت گل و گیاهان زینتی در نیکشهر

آغاز برداشت نارنگی از شش هزار هکتار باغ‌های هرمزگان

حمایت از تشکل‌ها و اتحادیه‌ها در توسعه کشاورزی

اجرا و آغاز 36 طرح تحقیقاتی در مرکز تحقیقات کشاورزی استان مرکزی

افزایش ۵ برابری کشت قراردادی گندم در فارس

تولید یک میلیون تن برنج سفید در مازندران

راه‌اندازی اولین مزرعه گردشگری کشاورزی در اندیمشک

پیش‌بینی برداشت ۲۸ هزار تن مرکبات در سیستان و بلوچستان

برگزاری کارگاه «آشنایی با فنون کاربردی ترویج و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی»

صادرات بیش از ۱۳۰۰ تن آفت‌کش طی چهار ماه گذشته

سیب‌زمینی طارم کشت شد

اگرونیک در شبکه های اجتماعی