1400/10/18 242

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت:‌ تاکنون ۶۸ هزار هکتار از اراضی استان به سامانه نوین آبیاری مجهز شده است.

تجهیز ۶۸ هکتار از اراضی استان زنجان به آبیاری نوین


مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت:‌ تاکنون ۶۸ هزار هکتار از اراضی استان به سامانه نوین آبیاری مجهز شده است.

فریدون داوودی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اولویت‌بندی مصارف بخش‌های مختلف و برنامه‌ریزی منابع آب به ترتیب شرب و بهداشت، صنعت، محیط‌زیست و کشاورزی، اظهار کرد: افزایش جمعیت و نیاز آبی در مصارف مختلف مورد نیاز انسان، تغییر الگوی مصرف آب در نیازهای شهری، کشاورزی و صنعتی، برداشت بی‌رویه از منابع آب، سدسازی‌های غیراصولی، تغییرات اقلیمی در راستای کاهش بارش و گرم شدن زمین، خشک شدن تالاب‌ها و منابع آبی، افت سطح منابع آب زیرزمینی و افزایش آلودگی منابع آب و کاهش کیفیت آن برای مصارف مختلف، دلایل و نشانه‌های بحران کم‌آبی است.

وی افزود: برخی از محصولات مانند یونجه، ذرت و لوبیا مصرف آب بالایی دارد که با جایگزینی کشت محصولات کم‌آب‌بر می‌توان این مشکل را مدیریت کرد ولی راه موثر استفاده از روش‌های نوین است که در آبیاری موضعی راندمان تا ۹۳ درصد رسیده است.

این مسئول با بیان اینکه در راستای مقابله با بحران کم‌آبی کشور، صرفه‌جویی آب در بخش کشاورزی مقدم بر سایر بخش‌ها است، ادامه داد: در ایران حدود ۹۳ درصد آب کشور به بخش کشاورزی، یک درصد به صنعت، حدود پنج درصد به شرب و نیم درصد به محیط زیست اختصاص دارد. اگرچه صرفه‌جویی آب در همه بخش‌ها دلایل معنوی، دینی و عقلی دارد اما صرفه‌جویی آب صرفا در یک بخش آن هم بخش شرب و خانگی که نسبت به کل مصرف بسیار کم است، راه به جایی نمی‌برد.

داوودی توضیح داد: برای مثال کاهش حدود ۱۰ درصد در مصرف آب کشاورزی معادل حدود ۲ برابر کل مصرف آب کشور در بخش خانگی و شرب است. در بخش کشاورزی می‌بایست با افزایش بهره‌وری آب از طریق افزایش راندمان آبیاری و تجهیز سیستم‌های نوین، استفاده مناسب از سایر نهاده‌های کشاورزی و انتخاب الگوی کشت متناسب با پتانسیل‌های منطقه، امکان کشت محصولات استراتژیک و مورد نیاز کشور را با توجه به منافع اقتصادی، اجتماعی و به‌خصوص زیست‌محیطی مورد توجه قرار داد.

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان زنجان تصریح کرد: استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین ۹۰ درصد راندمان بهبود خواهد داد، به طوری که در گذشته با ۱۰ هزار هکتار مترمکعب تنها یک هکتار آبیاری می‌شد ولی با استفاده از سیستم‌های هوشمند، قطره‌ای، تیپ، تحت‌فشار و آبیاری موضعی می‌توان دو هکتار آبیاری کرد.

وی افزایش سطح آگاهی کشاورزان از کاربرد بهینه آب، استفاده اصولی از کود و سم برای کاهش آلودگی منابع آب، مدیریت استفاده از زهکش‌ و رونق آب‌بندان‌ها و افزایش پتانسیل منابع آب داخل استان را از دیگر راهکارها برای رفع مشکل منابع آب استان زنجان عنوان کرد.

وی در رابطه با عملکرد شهرستان‌های استان با توجه به کم‌آبی، گفت: نمی‌توان گفت کدام شهرستان عملکرد خوبی داشته ولی همه شهرستان‌ها آن‌طور که توانستند کار کردند و تاکنون عمکرد قابل قبولی با توجه به کمبود اعتبارت داشته‌ایم، به طوری که تا امسال ۱۳۵۰ هکتار به طور موقت تحویل  شده و ۳۵۰۰هکتار در دست اجرا است.

این مسئول خاطرنشان کرد: تخصیص اعتبارات لازم و استفاده از همه امکانات و پتانسیل‌های استان چه در بخش تجهیزاتی و چه در بخش منابع انسانی و انجام پیگیری‌های لازم می‌تواند در تخصیص منابع آب به استان و یا شرایط تولید منابع آب داخلی را افزایش دهد تا کمبود آب در این استان کاهش یابد.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

افزایش بیش از ۱۵ هزار تنی خرید گندم در رامشیر

بیش از هزار تن محصول از گلستان‌های گل محمدی لرستان برداشت می‌شود

پیش بینی برداشت ۱۷۰ تن توت فرنگی در رودبار

راهکار جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات گردو

دستیابی به نتایج خوب در زمینه پرورش گیاهان دارویی در استان مازندران

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

اگرونیک در شبکه های اجتماعی