1396/2/7 1759

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در راستای ترویج هرچه بیشتر و بهتر مصرف شیلات جشنواره شیلات و ارتقاء فرهنگ مصرف آبزیان در محل مجتمع غدیر جهاد کشاورزی مشهد برگزار می‌شود.

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی:

جشنواره شیلات و ارتقاء فرهنگ مصرف آبزیان در مشهد برگزار می‌شود

محمدرضا مهدی‌زاده در نشستی خبری با اصحاب رسانه، اظهار داشت: سرانه مصرف آبزیان در استان ۶ کلیو و ۲۰۰ گرم و در کشور ۱۰ کیلو و ۶۰۰ گرم است و در جهان ۲۰ کیلو و ۲۰۰ گرم است و بالاترین آمار مصرف شیلات در کشور در استان‌های شمالی و جنوبی کشور است. وی افزود: میزان تولید شیلات خراسان رضوی ۹۳۵۵ تن در سال گذشته و جزو استان‌هایی بودیم که تولید خوب و قابل توجهی داشتیم، همچنین بالاترین آمار مصرف شیلات در جهان در مالدیو با بیش از ۱۶۵ هزار تن است و در کشورمان یک میلیون ۶۶۵ هزار تن ماهی در کشور تولید شد که از این میزان ۷۰ درصد دریایی و ۳۰ درصد پرورشی بوده است.
 
مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اهداف این حوزه، خاطرنشان کرد: می‌خواهیم که ماهی همچون گوشت و مرغ جایگاه مناسبی در سبد غذایی و سفره‌های خانوارهای ایرانی داشته باشد. مهدی‌زاده تصریح کرد: در راستای ترویج هرچه بیشتر و بهتر مصرف شیلات جشنواره شیلات و ارتقاء فرهنگ مصرف آبزیان با حضور مشاور رئیس جمهور و استاندار خراسان رضوی و بیش از ۲۵۰ سرآشپز شرکت‌کننده در روز جمعه هشتم اردیبهشت ماه و از ساعت ۸ تا ۱۸ در محل مجتمع غدیر جهاد کشاورزی مشهد در امامیه ۷ برگزار می‌شود.
 
وی تاکید کرد: ارزیابی داوران در ۴ محور طبخ، تزئین، کیفیت و ارزش اقتصادی خواهد بود و هر محور ۲۵ امتیاز و مجموع آن ۱۰۰ امتیاز دارد و در پایان این جشنواره یک روزه ۱۰ برگزیده برتر معرفی  و تقدیر می‌شوند. مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره اینکه ماهی غذای سلامتی است، ادامه داد: بیشترین مصرف شیلات در خراسان رضوی ماهی غزل‌آلا با ۷۴۲۸ تن بوده و پس از آن ماهی‌های شوریده و ماهی کپور با ۱۹۲۷ تن بوده است.
 
مهدی‌زاده گفت: ترویج مصرف شیلات تضمین کننده سلامت جامعه است و سوق دادن جامعه به مصرف ماهی موجب بروز بیماری‌ها به‌خصوص بیماری‌های قلب و عروق می‌شود. وی در رابطه با آمار فعالان در حوزه شیلات در خراسان رضوی، تاکید کرد: تعداد ۷۵۰ نفر در حوزه شیلات بخش کشاورزی در خراسان رضوی مشغول به فعالیت هستند و در سطح استان سبزوار با ۳۰۳۳ تن، چناران ۱۱۲۱ تن و کلات با ۶۱۷ تن بیشترین میزان تولید شیلات خراسان رضوی را دارند و مشهد با ۴۹۸ تن در جایگاه پنجم استان است و فعالیت شیلات خراسان رضوی در ۱۸۱۳ مرکز تولید آبزیان صورت می‌پذیرد.
 
مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در رابطه با میزان تولید ماهی‌های زینتی و آکواریومی در استان، بیان کرد: ۵ میلیون ۱۲۶ هزار و ۶۵۰ قطعه ماهی زینتی تولید شده که ۸۰۰ هزار قطعه ماهی قرمز و مابقی ماهی آکواریومی در ۱۲۰ نوع مختلف بوده است. مهدی‌زاده در رابطه با انواع کنسروهای ماهی، گفت: بیش از ۶۵ نوع کنسرو ماهی در کشور تولید می‌شود که در سلیقه‌ها و ذائقه‌های مختلف است و به‌طور میانگین هر فرد مخاطب مصرف ۵ نوع از این ۶۵ نوع است. وی افزود: شیلات خراسان رضوی به داخل و خارج از کشور صادر می‌شود و در سال گذشته ۹۵ هزار تن و با اعتبار ۹۰۰ هزار دلار صادرات آبزیان را به کشورهای منطقه و جهان داشتیم.
 
مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در رابطه با برنامه‌های این مجموعه در حوزه شیلات و آبزیان در سال اقتصاد مقاومتی، تولید_اشتغال، گفت: در سال ۹۶ مجموعه‌های تولید کریکوتول، پرورش ریز جلبک، پرورش قورباغه در حوزه‌های صنعتی و درمان بیماری‌ها و تکثیر و پرورش زالو را در خراسان رضوی خواهیم و با این اقدامات بخشی از خواسته‌های مقام معظم رهبری در امر تولید_اشتغال را در حوزه شیلات و آبزیان محقق کنیم و می‌خواهیم در سال ۲۰۱۷ با افزایش صادرات شیلات و آبزیان ترویج مصرف محصول در سطح دنیا و سلامت جوامع جهانی را شاهد باشیم.
 
مهدی‌زاده در رابطه با آخرین وضعیت پارک و پایانه آبزیان مشهد، تصریح کرد: در سال ۸۲ این طرح بیان شد و حتی زمین آن در مناطق حاشیه شهر خریداری شده است اما تاکنون اقدام مناسبی صورت نپذیرفته است، آن هم در شرایطی که شهرهای تبریز، اصفهان و دیگر شهرها که پس از مشهد اقدام کردند در این زمینه جلوتر هستند؛ حتی در گذشته یک بازار شیلات و آبزیان در مشهد داشتیم که به علت طرح‌های قطارشهری تخریب شد و متاسفانه بازار مستقلی در این حوزه در این شهر نداریم.
منبع
تابناک

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

کشت پسته در ۶۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه

سال استثنایی گندم

۱۲ هزار تن انار از باغات باغملک برداشت می‌شود

برداشت گندم در خراسان شمالی ۴۵ درصد افزایش یافت

تاثیر طراحی الگوی کشت در علمی شدن کشاورزی خوزستان

پیش بینی برداشت بیش از ۲۱ هزار تن انار در سیستان و بلوچستان

برداشت مکانیزه برنج در ۲۰۱ هزار هکتار شالیزار مازندران

افزایش ۸ برابری مصرف کود فسفاته در استان همدان

برنامه‌ریزی برای کشت 11 هزار هکتار کلزا کرمانشاه

اجرای طرح اصلاح الگوی کشت

آغاز برداشت انگور از بام کشاورزی دنیا

بهره‌برداری از گلخانه مدرن وحدت در زنجان تا پایان امسال

تحقق ۸۰درصدی برنامه تولید بذر گندم در بوشهر

نهمین نمایشگاه تخصصی کشاورزی در کرمانشاه

نشا چیست؟

تجهیز و نوسازی ۲۳۶ هکتار از اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان

پرداخت ۳۳ هزار میلیارد تسهیلات کشاورزی در مازندران

افتتاح پروژه آبیاری نوین مزرعه تعاونی تولید اسلام آباد در مانه و سملقان

تامین ۵۰ درصد کود اوره کشور در بوشهر

توزیع بیش از ۶۷ هزار تن انواع کود در خراسان رضوی طی سال جاری

صادرات گلرنگ فرآوری شده کبودراهنگ به ۴ کشور دنیا

امسال ١٣٠ هکتار گلخانه جدید در سیستان وبلوچستان احداث می شود

عقد تفاهم‌نامه با ۲۸۶ کشاورز پلدختر جهت خاموش کردن پمپاژها

حمایت بنیاد احسان برای کشت گیاهان دارویی توسط خانوارهای کم‌ برخوردار

افزایش 100 هزار تنی خرید گندم در استان کرمانشاه

اگرونیک در شبکه های اجتماعی