1396/10/30 2136

کرم ساقه‌خوار کلم یکی از آفات گیاهان خانواده‌ی چلیپائیان بالاخص کلم و تربچه می‌باشد. حشره کامل پروانه‌ای است به طول ۶-۹ میلیمتر و عرض آن با بالهای باز ۱۸ میلیمتر می‌باشد.

کرم ساقه خوار کلم


Hellula undalis Fabricius

Pyralidae, Lep.

Eng. Oriental cabbage web-worm

 

کرم ساقه‌خوار کلم یکی از آفات گیاهان خانواده‌ی چلیپائیان بالاخص کلم و تربچه می‌باشد. در فصل پاییز گاهی مشاهده می‌گردد که بوته‌های کوچک کلم در خزانه و یا در زمین اصلی پژمرده و خشک می‌شوند. اگر این قبیل بوته‌ها را مورد آزمایش و بررسی قرار دهیم در وسط ساقه کرمی مشاهده می‌گردد که در واقع لارو پروانه مذکور می‌باشد. حشره کامل پروانه‌ای است به طول ۶-۹ میلیمتر و عرض آن با بال‌های باز ۱۸ میلیمتر می‌باشد. رنگ بال‌های جلوئی قهوه‌ای متمایل به قرمز است و نوارهای موج‌دار و روشن و تیره‌ای روی آن قرار دارد. روی صفحه بال و در نزدیکی حاشیه‌ی جلویی یک لکه قهوه‌ای بیضی‌شکل وجود دارد. بال‌های عقبی قهوه‌ای روشن و حاشیه جلوئی به وسیله‌ی ریشک‌های کوتاهی تزئین یافته و حاشیه عقبی نیز ریشک‌های بلند‌تری دارد.

 

تخم حشره ساقه خوار سفید، پهن و قطر آن ۰.۳ میلیمتر است. لارو زردرنگ و دارای نوارهای قهوه‌ای در طول بدن می‌باشد. سر لارو قرمز متمایل به قهوه‌ای است و در حالت کامل ۱۵ میلیمتر طول دارد. شفیره در یک پیله ظریف و سستی که از رشته‌های ابریشمی درست شده دیده می‌شود و طول آن ۱۰ میلیمتر است. این حشره در کشورهای غربی آسیا،‌ کشورهای حوزه مدیترانه،‌ سودان، مالی، استرالیا و زلاند نو انتشار دارد و در ایران فرح‌بخش (۱۳۴۰) این آفت را از مبارکه و اسلام‌آباد اصفهان گزارش نموده است و احتمالا در بعضی از نواحی دیگر کشور نیز وجود دارد. لاروهای این پروانه مرکز ساقه گیاه را سوراخ نموده و در آنجا به تغذیه می‌پردازند و بدین جهت در خزانه باعث مرگ گیاهچه‌ها می‌گردند. اگر این کرم ساقه‌خوار به خردل و تربچه حمله کند لاروها تا نزدیکی  ریشه پیش می‌روند و کانالهایی نیز ایجاد می‌کنند که در داخل آنها فضولات حشره ریخته می‌شود و به‌این وسیله شرایط پوسیدگی و فساد ریشه نیز مخصوصا در خاک‌های مرطوب فراهم می‌گردد. فرحبخش میزان خسارت آفت کرم ساقه‌خوار کلم را در مناطق آلوده شدید ذکر نموده است.

 

 

پروانه ماده تخم‌های خود را در هنگام شب، بطور انفرادی و یا در دسته‌های کوچک در بین برگ‌های جوان گیاه قرار می‌دهد. تخم‌ها پس از ۳-۵ روز باز می‌شود و لاروهای جوان ساقه را سوراخ کرده و وارد آن می‌شوند و از بالا به پائین به تغذیه می‌پردازند. لاروها ظرف مدت ۲۰ – ۳۰ روز تکمیل می‌گردند. این دوره در اواخر پاییز ۵۰ روز طول می‌کشد. سپس لاروهای کامل راهروهای تغذیه‌ای خود را ترک نموده و وارد زمین شده و یا زیر بقایای گیاهی باقی می‌مانند و در آنجا تبدیل به شفیره می‌گردند. تبدیل لارو به شفیره در حشره ساقه‌خوار کلم، معمولا در داخل یک پیله ظریف ابریشمی صورت می‌گیرد. دوره شفیرگی ۵- ۷ روز و دوره قبل از تخم‌ریزی پروانه ۳- ۴ روز طول می‌کشد. به‌طور متوسط هر پروانه ماده ممکن است ۱۰۰ عدد تخم بگذارد. هر نسل آفت ۳۵- ۴۰ روز در تابستان و ۱۰ -۱۶ هفته در فصل سرما طول می‌کشد. تعداد نسل این آفت برحسب شرائط آب‌وهوایی منطقه متفاوت و ۴-۷ نسل در سال دارد.

 

 

در مورد مبارزه با کرم ساقه‌خوار کلم بایستی اقدامات پیشگیری به‌عمل آورد، زیرا اگر لارو وارد ساقه گردد دیگر سمپاشی نمی‌تواند موثر واقع شود. بدین جهت لازمست بوته‌های جوان کلم را در خزانه قبلا با حشره‌کش‌هایی که به صورت پودر هستند گردپاشی نمود تا لاروهای جوان پس از خروج از تخم مواجه با سم گردند.

مقاله اختصاصی گروه تدوین محتوای اگرونیک 
استفاده از این مطلب و انتشار آن، با ذکر نام اگرونیک  و درج لینک www.agronic.ir بلامانع می باشد.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

پیشنهاد کشت یولاف ارگانیک به‌جای تولید لبنیات ارگانیک

"اوسک" و نقش‌آفرینی ایران در بازار جهانی زعفران

همکاری ایران و اسپانیا در تامین و تولید بذر سبزی و صیفی

جذب ۶۰۶ میلیارد ریال اعتبار مکانیزاسیون در زنجان

تامین ۴۰ درصد شکر کشور در خوزستان

رونمایی جان دیر از نسل جدید موتورهای چهارچرخ UTV کشاورزی خود

مبارزه شیمیایی با علف‌های هرز در مزارع گندم و جو استان کرمانشاه

صادرات ۵ میلیون کیلوگرم عصاره و اسانس در ۹ ماهه امسال

رتبه پنجم ایران در تولید گل و گیاه زینتی در آسیا

استفاده از برق و امواج کوتاه برای مبارزه با علف های هرز

لزوم خرید نهال‌ از مراکز معتبر برای مقابله با سرخرطومی خرما

تولید سالانه ۸.۱ میلیون تن میوه گرمسیری و نیمه گرمسیری

افزایش ۶۰ درصدی تولید قارچ

انتقال مزارع سبزی و صیفی البرز به محیط‌های گلخانه ای

آیا علف خرس همان گیاه انگور خرس است؟

کشت‌ گلخانه‌ای راندمان آب را به یک پنجم می‌رساند

با شته گیاه زراعی کلزا چگونه مبارزه کنیم؟

پویایی زیست علف های هرز زمین های زراعی

مرگ دوهزار گونه پرنده در شبه جزیره میانکاله

اهمیت پاییز و زمستان در کشاورزی چیست؟

خطر فرونشست در کمین استان‌های شمالی

تهیه نهاده‌ باکیفیت از مشکلات بخش کشاورزی است

عوامل بیماری‌زا در گیاهان

افزایش ۴ و نیم برابری صدور تاسیس گلخانه در فارس

خاک صنعتی صادر می‌شود نه خاک کشاورزی!

اگرونیک در شبکه های اجتماعی