1396/10/24 5382

گل زنجبیلی یا گل زنجبیلی قرمز گیاه خیلی رایجی نیست اما اگر حتی یک بار گل آن را دیده باشید حتما تصویرش در خاطرتان می‌ماند. گل‌های بزرگ و درخشان گیاه، چیزی نیست که به راحتی از یاد رود!

گل زنجبیلی قرمز


نام انگلیسی: red torch ginger

نام علمی: etlingera elatior

گل زنجبیلی ساقه‌ای بلند و تو خالی دارد که برگ‌های صاف و نیزه مانند گیاه را بر روی خود نگه داشته است. برگ‌ها در امتداد قسمت بالایی ساقه، برافراشته شده‌اند. بسته به گونه، این گیاهان می‌توانند گیاهانی بسیار بزرگ باشند و مانند بقیه اعضای خانواده زنجبیل‌ها، رشد زیادی دارند. چیزی که گل‌های گیاه را یا این حد به یاد ماندنی می کند، براکته‌های واکسی و رنگی آنها است. گل‌های گیاه بر روی ساقه‌های دیگری رشد می‌کنند که معمولا از ساقه‌ای که برگ‌ها روی آن هستند کوتاه‌تر است. اگر چه گل زنجبیلی گونه‌های مختلفی دارد، گونه‌ای احتمالا که شما پیدا می‌کنید دارای براکته‌ها و گل‌هایی به رنگ قرمز با رگه‌هایی به رنگ سفید و زرد است.


نور
گل زنجبیلی نور لکه دار را دوست دارد و در درون خانه می‌تواند نور مستقیم صبحگاهی را هم تحمل کند. این گیاه در زادگاه خود در جنگل‌های استوایی مناطق آسیایی به عنوان گیاهای حاشیه‌ای است و در زیر سایه بقیه درختان می‌روید اما ممکن است در درون خانه نور بیشتری بخواهد.


آبیاری
این گیاه عاشق آب است و نیاز دارد همواره خاکش مرطوب باشد. البته این به معنی غرقاب بودن و ماندن طولانی مدت آب در خاک نیست، اگر چه گل زنجبیلی می‌تواند مقداری خیس بودن خاک را هم تحمل کند و به خوبی به رشدش ادامه دهد. بهتر است قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ‌های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند. اگر سوراخ‌ها ناکافی بودند، به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید. زهکشی مناسب از پوسیده شدن ریشه‌ها جلوگیری می‌کند.
 

 

خاک
هر خاک خوبی با زهکشی خوب برای کاشت گل زنجبیلی مناسب خواهد بود.


کود دهی
گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید.

 

تکثیر
چون پیدا کردن گل زنجبیلی می‌تواند کار سختی باشد، بهتر است گونه‌هایی از آن را که به دست می‌آورید تکثیر کنید. تکثیر را می‌توان به وسیله بذر و یا تقسیم بوته انجام داد. تقسیم بوته گل زنجبیلی کاری ندارد. برای تکثیر به این روش، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. بعد از آن اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک شود تا گیاه آسان تر از درون گلدان خارج شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه‌های گیاه آسیبی نرسانید. حالا با احتیاط گیاه را به ۲ یا چند بوته تقسیم کنید. هر بوته باید دارای مقداری ریشه و سه گره رویشی باشد. سپس هر بوته را در گلدانی کوچکتر به صورت جداگانه، که از قبل با خاک تازه پر شده باشد، بکارید. گیاهان جدید را مرتبا با مقدار کمی آب، آبیاری کنید تا رشد جدید را در آنها مشاهده کنید. گیاهان جدید به مقداری گرما هم نیاز دارند.

 

 

تعویض گلدان
تعویض گلدان مناسب و با احتیاط باعث می‌شود گیاه‌تان سالم بماند. گل زنجبیلی را باید هر سال یا یک سال درمیان، بسته به سرعت رشد گیاه، تعویض گلدان کرد. این گیاه دارای ریزوم است و به وسیله آنها گسترش پیدا می‌کند. بهتر است در هنگام تعویض گلدان گیاه را تقسیم بوته کنید تا در پایان دو گیاه جدید داشته باشید. هر گونه ریشه قهوه‌ای یا مرده را از ریزوم جدا کنید و سپس آن را در گلدانی جدید با خاک تازه بکارید. اگر گیاه را تقسیم بوته کرده اید، می توانید از گلدان‌هایی هم سایز گلدان قبلی آن استفاده کنید. در غیر این صورت گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر برای کاشت مجدد گیاه فراهم کنید. گلدان گیاه را با خاکی غنی و تازه پر کنید و گیاهان تازه کاشته شده را با کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند، تغذیه کنید.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

دانشگاه تهران در جمع ۳ مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم حوزه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده

تاکنون بیش از ۴۵۰ گلخانه و باغ استان یزد شناسنامه‌دار شده‌اند

پیش‌بینی ۷‌ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال‌غرب کشور

کسب درآمد با رام کردن تمشک‌های وحشی در گلستان

آموزش، زیربنای استفاده کشاورزان از سیستم‌های آبیاری نوین

برداشت برنج از ۵۵ درصد اراضی شالیکاری گیلان

آموزش و ترویج مهم‌ترین برنامه جهاد کشاورزی

کاهش اثرات تنش آبی در محصولات کشاورزی

خسارت ۲۵ درصدی علف‌های هرز به محصولات کشاورزی

پاییز امسال ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به زیر کشت گندم می‌رود

کشاورزان در ساعات اوج گرما آبیاری نکنند

۴۰۲ هکتار گلرنگ در لرستان کشت شده است

امسال بیش از ۷۰ هزار تن پسته در رفسنجان برداشت می‌شود

دانه‌های روغنی کاملینا از کشاورزان خراسان شمالی خرید تضمینی می‌شود

مازاد تولید شالیکاران گلستانی خریداری می‌شود

تامین آب ۲۲ هزار هکتار زمین کشاورزی از طریق سدهای خراسان شمالی

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهان خودداری کنند

تعجیل در برداشت برنج ممنوع

آسیای میانه و روسیه خریدار محصولات گلخانه‌ای هرمزگان

بررسی مستندی درباره فروچاله‌ها

تجهیز ۵۷ هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین

شناسایی ۴۷٠ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

در پی ساماندهی فارغ‌التحصیلان جویای کارِ کشاورزی هستیم

پیش‎‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

«کشاورزی حفاظتی » بهترین راه برای صرفه جویی آب و انرژی

اگرونیک در شبکه های اجتماعی