1396/10/24 4745

گل زنجبیلی یا گل زنجبیلی قرمز گیاه خیلی رایجی نیست اما اگر حتی یک بار گل آن را دیده باشید حتما تصویرش در خاطرتان می‌ماند. گل‌های بزرگ و درخشان گیاه، چیزی نیست که به راحتی از یاد رود!

گل زنجبیلی قرمز


نام انگلیسی: red torch ginger

نام علمی: etlingera elatior

گل زنجبیلی ساقه‌ای بلند و تو خالی دارد که برگ‌های صاف و نیزه مانند گیاه را بر روی خود نگه داشته است. برگ‌ها در امتداد قسمت بالایی ساقه، برافراشته شده‌اند. بسته به گونه، این گیاهان می‌توانند گیاهانی بسیار بزرگ باشند و مانند بقیه اعضای خانواده زنجبیل‌ها، رشد زیادی دارند. چیزی که گل‌های گیاه را یا این حد به یاد ماندنی می کند، براکته‌های واکسی و رنگی آنها است. گل‌های گیاه بر روی ساقه‌های دیگری رشد می‌کنند که معمولا از ساقه‌ای که برگ‌ها روی آن هستند کوتاه‌تر است. اگر چه گل زنجبیلی گونه‌های مختلفی دارد، گونه‌ای احتمالا که شما پیدا می‌کنید دارای براکته‌ها و گل‌هایی به رنگ قرمز با رگه‌هایی به رنگ سفید و زرد است.


نور
گل زنجبیلی نور لکه دار را دوست دارد و در درون خانه می‌تواند نور مستقیم صبحگاهی را هم تحمل کند. این گیاه در زادگاه خود در جنگل‌های استوایی مناطق آسیایی به عنوان گیاهای حاشیه‌ای است و در زیر سایه بقیه درختان می‌روید اما ممکن است در درون خانه نور بیشتری بخواهد.


آبیاری
این گیاه عاشق آب است و نیاز دارد همواره خاکش مرطوب باشد. البته این به معنی غرقاب بودن و ماندن طولانی مدت آب در خاک نیست، اگر چه گل زنجبیلی می‌تواند مقداری خیس بودن خاک را هم تحمل کند و به خوبی به رشدش ادامه دهد. بهتر است قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ‌های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند. اگر سوراخ‌ها ناکافی بودند، به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید. زهکشی مناسب از پوسیده شدن ریشه‌ها جلوگیری می‌کند.
 

 

خاک
هر خاک خوبی با زهکشی خوب برای کاشت گل زنجبیلی مناسب خواهد بود.


کود دهی
گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید.

 

تکثیر
چون پیدا کردن گل زنجبیلی می‌تواند کار سختی باشد، بهتر است گونه‌هایی از آن را که به دست می‌آورید تکثیر کنید. تکثیر را می‌توان به وسیله بذر و یا تقسیم بوته انجام داد. تقسیم بوته گل زنجبیلی کاری ندارد. برای تکثیر به این روش، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. بعد از آن اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک شود تا گیاه آسان تر از درون گلدان خارج شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه‌های گیاه آسیبی نرسانید. حالا با احتیاط گیاه را به ۲ یا چند بوته تقسیم کنید. هر بوته باید دارای مقداری ریشه و سه گره رویشی باشد. سپس هر بوته را در گلدانی کوچکتر به صورت جداگانه، که از قبل با خاک تازه پر شده باشد، بکارید. گیاهان جدید را مرتبا با مقدار کمی آب، آبیاری کنید تا رشد جدید را در آنها مشاهده کنید. گیاهان جدید به مقداری گرما هم نیاز دارند.

 

 

تعویض گلدان
تعویض گلدان مناسب و با احتیاط باعث می‌شود گیاه‌تان سالم بماند. گل زنجبیلی را باید هر سال یا یک سال درمیان، بسته به سرعت رشد گیاه، تعویض گلدان کرد. این گیاه دارای ریزوم است و به وسیله آنها گسترش پیدا می‌کند. بهتر است در هنگام تعویض گلدان گیاه را تقسیم بوته کنید تا در پایان دو گیاه جدید داشته باشید. هر گونه ریشه قهوه‌ای یا مرده را از ریزوم جدا کنید و سپس آن را در گلدانی جدید با خاک تازه بکارید. اگر گیاه را تقسیم بوته کرده اید، می توانید از گلدان‌هایی هم سایز گلدان قبلی آن استفاده کنید. در غیر این صورت گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر برای کاشت مجدد گیاه فراهم کنید. گلدان گیاه را با خاکی غنی و تازه پر کنید و گیاهان تازه کاشته شده را با کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند، تغذیه کنید.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

پرونده کشت کلزا در کرمانشاه با 2295 هکتار بسته شد

راهی برای مقابله بهتر برنج با علف‌های هرز

برداشت ۲ هزار تُن «بِه» در نطنز

تخصیص ۳۶۰ هکتار از اراضی دیم تویسرکان به کشت گیاهان دارویی

الگوی کشت بین عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی همخوانی ایجاد می‌کند

۱۵ هکتار گلرنگ در لاشار کشت شد

یک تیر و دو نشان با جذب مهندسان کشاورزی

برآورد تولید ۴۰ کیلوگرم زعفران در فامنین

آغاز کشت قراردادی گندم و جو در اراضی کشت و صنعت مغان

آغاز برداشت کنجد در آغاز برداشت کنجد در خُنجخُنج

برداشت ۶۵۰ کیلوگرم زعفران از مزارع کاشان

پیشگیری از جنگل‌ زدایی با نوآوری

توزیع بیش از ۴۱ هزار تن کود شیمیایی بین کشت و صنعت‌های خوزستان

کشت قراردادی گندم در ۱۵ هزار هکتار از اراضی بوشهر

برداشت ۶۴۰ تن چای ترش در سیستان و بلوچستان

برداشت زیتون در ۷۰ درصد از باغات گیلان

کشت زیتون مقاوم به کم‌آبی در پژوهشگاه ژنتیک

پیش بینی برداشت ۴۴ هزار تن ذرت علوفه‌ای از مزارع سمنان

افزایش ۲ برابری تولید زیتون

توسعه کشاورزی در اراضی شیب‌دار آری یا خیر؟

کشت فراسرزمینی؛ فرصت یا تهدید؟

۱۴۱ واحد گلخانه خانگی در منطقه سیستان احداث می‌شود

آغاز برداشت محصولات گلخانه ای در جنوب استان کرمان

تولید زعفران و اشتغال بیش از ۱۰ هزار نفر در تایباد

۶۲۹ هزار هکتار از اراضی خوزستان به زیر کشت پاییزه می‌رود

اگرونیک در شبکه های اجتماعی