1396/10/12 1104

عضو هیئت رئیسه انجمن ارگانیک ایران گفت: متاسفانه در رابطه با ایمنی زیستی رویکرد دولت اقتضایی بوده یعنی محصولات آن وارد و مصرف شده و سپس با تاخیری شش ساله قانون ایمنی زیستی را مصوب کردیم.

عضو هیئت رئیسه انجمن ارگانیک ایران:

قانون ایمنی زیستی، شش سال با تاخیر مصوب شد

برنامه "مناظره" رادیو گفت‌و‌گو با موضوع آیا قانون بازنگری ایمنی زیستی نیاز به بازنگری دارد یا خیر؟ و با حضور دکتر آزاد عمرانی دکترای بیوشیمی‌ و عضو هیئت رئیسه انجمن ارگانیک ایران به روی آنتن رفت. دکتر آزاد عمرانی در آغاز با بیان اینکه اصولا در برخورد با فناوری‌های نوین چالش‌های مختلفی وجود دارد، اظهار داشت: در مواجه با چالش، دولت‌هایی وجود دارند که فناوری‌ها را رصد می‌کنند و قبل از ورود آن به بازار، راهکارها و تمهیدات لازم را پیشاپیش سیاست گذاری می‌کنند. به عنوان مثال حدود ده سال است که خودروهای هوشمند بدون راننده اختراع شد، دولت آلمان اجازه داد خودروهای بدون سرنشین در مزارع کار کنند. در واقع دولت قبل از اینکه وارد بازار شود آن را امتحان می‌کند.

 

وی افزود: بعضی دولت‌ها نیز رویکردی اقتضایی دارند یعنی فناوری وارد بازار و جامعه می‌شود و بعد تازه دولت به این فکر می‌کند که چگونه با عوامل آن مقابله کند. متاسفانه در رابطه با ایمنی زیستی نیز چنین حالتی وجود داشته است یعنی محصولات آن وارد و مصرف شده و سپس با یک تاخیری شش ساله قانون ایمنی زیستی را مصوب کردیم. وی با اشاره به تصویب قانون ایمنی زیستی در سال ۸۸ بیان داشت: این قانون که در سال ۸۸ تصویب شده است، همچنان به درستی اجرا نشده است، ضمن اینکه ابهاماتی در خود قانون وجود دارد که برداشت‌های متنوعی را از این قانون ایجاد می‌کند. این دکترای بیوشیمی‌ از تحقیقات مرکز پژوهش‌های مجلس در رابطه با اجرای قانون ایمنی زیستی گفت و بیان کرد: رویکردهای زیست محیطی محصولات یکی از مباحثی است که مطرح شده و بیان کرده‌اند مخاطرات زیست‌محیطی در قانون ایمنی زیستی، بیشتر از مخاطرات سلامتی است. به همین جهت نیاز است اصل احتیاط آمیز در قانون ایمنی زیستی تقویت شود.

 

عضو هیئت رئیسه انجمن ارگانیک ایران در ادامه درباره سهم کشورهای تولید کننده زیست فناوری گفت: کشورهای تولیدکننده محصولات بیوتکنولوژی و خصوصا محصولات دستکاری شده ژنتیکی خیلی کم هستند و چهار کشور غربی ۹۰ درصد این محصولات را تولید می‌کنند و ده درصد باقی مانده محصولات نیز توسط ۲۶ کشور تولید می‌شود. وی همچنین با تاکید بر لزوم پرهیز از نگاه سیاه و سفید درباره محصولات ژنتیک بیان داشت: بیشتر محصولاتی که در حوزه زیست‌فناوری و تراژنه تولید می‌شود، مصرف غیر‌خوراکی دارد و اگر به مصرف خوراکی می‌رسد برای دام مصرف می‌شود.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

برداشت ۲ هزار تُن «بِه» در نطنز

تخصیص ۳۶۰ هکتار از اراضی دیم تویسرکان به کشت گیاهان دارویی

الگوی کشت بین عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی همخوانی ایجاد می‌کند

۱۵ هکتار گلرنگ در لاشار کشت شد

یک تیر و دو نشان با جذب مهندسان کشاورزی

برآورد تولید ۴۰ کیلوگرم زعفران در فامنین

آغاز کشت قراردادی گندم و جو در اراضی کشت و صنعت مغان

آغاز برداشت کنجد در آغاز برداشت کنجد در خُنجخُنج

برداشت ۶۵۰ کیلوگرم زعفران از مزارع کاشان

پیشگیری از جنگل‌ زدایی با نوآوری

توزیع بیش از ۴۱ هزار تن کود شیمیایی بین کشت و صنعت‌های خوزستان

کشت قراردادی گندم در ۱۵ هزار هکتار از اراضی بوشهر

برداشت ۶۴۰ تن چای ترش در سیستان و بلوچستان

برداشت زیتون در ۷۰ درصد از باغات گیلان

کشت زیتون مقاوم به کم‌آبی در پژوهشگاه ژنتیک

پیش بینی برداشت ۴۴ هزار تن ذرت علوفه‌ای از مزارع سمنان

افزایش ۲ برابری تولید زیتون

توسعه کشاورزی در اراضی شیب‌دار آری یا خیر؟

کشت فراسرزمینی؛ فرصت یا تهدید؟

۱۴۱ واحد گلخانه خانگی در منطقه سیستان احداث می‌شود

آغاز برداشت محصولات گلخانه ای در جنوب استان کرمان

تولید زعفران و اشتغال بیش از ۱۰ هزار نفر در تایباد

۶۲۹ هزار هکتار از اراضی خوزستان به زیر کشت پاییزه می‌رود

تولید کودهای زیستی برای ارتقای سطح عملکرد کشاورزی در کشور

ایجاد اشتغال 5 هزار نفری با تولید محصولات گلخانه ای

اگرونیک در شبکه های اجتماعی