1396/8/7 1835

روز سه‌شنبه نمایندگان پارلمان اتحایه اروپا در ارتباط با منع استفاده از گلایفوسیت تا سال ۲۰۲۰ رأی‌گیری خواهند کرد؛ آژانس تحقیقات بیماریهای سرطانی از سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد گلایفوسیت احتمالا برای انسان سرطان‌زاست.

رای‌گیری مهم اتحادیه اروپا در مورد علف‌کش گلایفوسیت


در هفته جاری، یک رأی کلیدی اتحادیه اروپا می‌تواند مجوز پرمصرف‌ترین علفکش دنیا را لغو کند؛ "گلایفوسیت" علفکشی چنان نافذ است که باقیمانده‌های آن اخیراً در ٤٥ درصد از خاک سطحی در اروپا پیدا شده و در ادرار سه چهارم از مردمی که در آلمان مورد آزمایش قرار گرفته اند، پنج برابر بیشتر از حد مجاز اندازه‌گیری شده است! از سال ١٩٧٤، این علفکش در همه اراضی کشاورزی دنیا استفاده می‌شود؛ باقیمانده‌های آن در بیسکویت‌ها، نانهای خشک، غلات مورد مصرف برای صبحانه و در 60 درصد از نانهای فروخته شده در بریتانیا پیدا شده است اما کنشگران محیط زیستی ادعا می‌کنند که گلایفوسیت تا آن اندازه غیر انتخابی (عمومی) است که می‌تواند حتی درختان بزرگ را از بین ببرد و تأثیر مخربی بر حیات وحش و زیستگاههای نیمه طبیعی و تنوع زیستی دارد.

 

پاتریک هولدن؛ رئیس سازمان غیرانتفاعی Sustainable Food Trust می‌گوید: منع گلایفوسیت می‌تواند آغازی برای پایان دادن به مصرف علفکشها در کشاورزی باشد و به فصل جدیدی از نوآوری و تنوع هدایت کند. اعلام خطر در مورد گلایفوسیت در سراسر دنیا از سال 2015 به‌دنبال یک بررسی پژوهشی از جانب آژانس تحقیقات بیماریهای سرطانی از سازمان بهداشت جهانی افزایش یافت که اعلام کرد گلایفوسیت احتمالا برای انسان سرطان‌زاست؛ بیش از یک میلیون نفر در اروپا با امضاء خود، طرحی را برای یک مهلت قانونی به بروکسل ارایه دادند. روز سه‌شنبه نمایندگان پارلمان اتحایه اروپا در ارتباط با منع گلایفوسیت تا سال 2020 رأی‌گیری خواهند کرد.

 

فرانسه در حال حاضر در برابر تمدید مجوز برای 10 سال آینده مقاومت نشان می‌دهد؛ اسپانیا به نفع تمدید مجوز رأی خواهد داد و آلمان احتمالا رأی ممتنع می‌دهد، بریتانیا معمولا فشار بر تمدید مجوز وارد می‌کند اما به‌دلیل درگیر بودن با خروج از اتحادیه در این زمینه فعالیت کمتری دارد. نتیجتا انتظار می‌رود که رأی شفافی از جانب اکثریت بدست نیاید؛ اغلب علفکش‌هایی که در بریتانیا به فروش می‌رسند بر پایه گلایفوسیت ساخته شده‌اند و جزیی جدانشدنی از صنعت تراریخته هستند؛ طیف گسترده این علفکش شامل یک چهارم از مقدار فروش علفکشها در جهان است و بیش از همه در کشت ذرت، پنبه، سویا، دانه‌های روغنی و محصولات چغندر قند تراریخته و مقاوم در برابر آن مصرف می‌شود.

 

 

هفته گذشته یک گزارش از جانب شبکه Pesticide Action Network ارتباط بین گسترش طیف علفکشها و تنزل شدید جمعیت کرمهای خاکی و جوامع میکروبی خاک را نشان داد؛ این بررسی پژوهشی می‌گوید که استفاده از علفکشها، منابع غذایی گرده افشانها را از بین می برد و محصولات کشاورزی را در برابر عوامل بیماری‌زا حساس‌تر می ‌کند. آنها که از منع استفاده از گلایفوسیت دفاع می‌کنند، عقیده دارند که سیستم‌های کشاورزی نیاز به یک طراحی مجدد دارند؛ در برخی بررسیها این نتیجه بدست آمده که شخم زدن تا عمق حداکثر ٢٥ سانتیمتر موجب کاهش تراکم علفهای هرز و در درازمدت بهبودی کیفیت خاک و تنوع زیستی می‌شود؛ محافظان محیط زیست معتقدند که این روش در ترکیب با استفاده هر چه بیشتر و متناوب از بذرهای متنوع همچنین کود سبز برای بالا بردن سطح نیتروژن، بازده محصول، باروری خاک و ذخیره کربن می‌تواند در حدی نزدیک به امروز کافی باشد.

 

به گفته سخنگوی یکی از کمپانیهای انگلیسی-Weedingtech- که مدتهاست با روشهای جایگزین کار می‌کند "ترس فراوانی بوجود آورده شده که آلترناتیوهای قابل اعتماد در دسترس نیستند و این حقیقت ندارد." در حالیکه بیش از یک میلیون نفر در اروپا به نشانه مخالفت با استفاده از این علفکش خطرناک تراریخته‌، هم‌قسم شده و طومار امضا می‌کنند؛ در ایران، عالی‌ترین مقام محیط زیست یعنی عیسی کلانتری همچنان مخالفان تراریخته آدمهای احساسی، سیاسی یا نادان خطاب می‌کند.

منبع
تسنیم

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

آغاز مبارزه بیولوژیک با آفت پروانه مینوز در سطح ۴۰۰ هکتار از اراضی بروجرد

دهمین جشنواره گل‌محمدی در اسکو برگزار می‌شود

لزوم توسعه کشت علوفه بعد از برداشت برنج در مازندران

ساخت پهباد سم پاش اراضی کشاورزی در گیلان

باردهی میوه بلوبری در گلدان به همت محققان لاهیجان

پیش‌بینی ۵ مرکز خرید گندم از کشاورزان ملایری

مهم‌ترین آفات و بیماری‌ باغات و محصولات زنجان کدام است؟

ظهور خوشه طلایی برنج در ۶ شهرستان گیلان

برگزاری سومین جشنواره گیلاس در ولیدر طارم

خودکفایی در تولید پهپادهای کشاورزی با تلاش نخبگان دانشگاهی

برداشت کلزا از قطب کشاورزی این محصول در خراسان رضوی آغاز شد

درخشش خوشه‌های طلایی برنج در املش

برگزاری رویداد انتقال تجارب نوآوری‌های کشاورزی

کرمانشاه محل رویش ۱۲۰۰ گونه گیاهی

۷۰ درصد گل‌های شاخه بریده تولید همدان سوپرممتاز هستند

۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی لرستان تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار می‌گیرد

کلنگ‌زنی و افتتاح ۲ طرح گلخانه هیدروپونیک سبزی و صیفی و مزرعه اسطوخودوس در فامنین

حل معمای رشد و سلامت گیاهان توسط دانشمندان استنفورد

۲ طرح گلخانه‌ای و آبیاری تحت فشار قابل افتتاح اسدآباد در هفته جهاد کشاورزی

پایداری تولید با کشاورزی دانش بنیان محقق خواهد شد

بهره‌برداری از ۵ طرح کشاورزی و آب و خاک در بم

سومین مرحله آبگذاری اراضی شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان

گایکان؛ روستای گُل ایران

احداث مزرعه ۲ هکتاری اسطوخودوس در فامنین

آموزش پرورش گیاهان آپارتمانی در منزل

اگرونیک در شبکه های اجتماعی