1396/5/28 954

۶ ذخیره گاه کشور که در معرض حذف از شبکه جهانی ذخیره گاههای زیستکره بودند، واجد شرایط شناخته شده و فرم های تکمیل شده توسط دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان را تایید و رای به تمدید آن دادند.

رای یونسکو به ابقای ذخیره‌گاه‌های زیستکره ایران در شبکه جهانی


به گزارش خبرگزاری پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمید گشتاسب گفت: براساس آخرین جلسه کمیته بین المللی مشورتی برنامه انسان و کره مسکون یونسکو در بیست و نهمین جلسه شورای برنامه انسان و کره مسکون به منظور بررسی فرم‌های بازنگری و تمدید ذخیره‌گاه‌ های زیستکره در سال ۲۰۱۷ و نامه چونلی هان رئیس بخش اکولوژی و علوم زمین یونسکو ۶ ذخیره‌گاه کشور که در معرض حذف از شبکه جهانی ذخیره‌گاههای زیست‌کره بودند، واجد شرایط شناخته شده و فرم‌های تکمیل شده توسط دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان را تایید و رای به تمدید آن دادند.
 
وی افزود: درسال ۲۰۱۳ فرم‌های بازنگری ۹ ذخیره گاه کشور مانند سایر کشورها به برنامه انسان و کره مسکون یونسکو ارسال که فقط ۳ ذخیره گاه توران، ارومیه و میانکاله تاییدیه دریافت کردند و سایر ذخیره گاه در بلاتکلیفی باقی ماندند و در این راستا مکاتبات متعددی از طریق مراجع ذیربط صورت گرفت. وی با تاکید بر تکمیل فرم ها در اولین فرصت ادامه داد: در صورت عدم اقدام به موقع امکان حذف ۶ ذخیره گاه کشور از شبکه مناطق ذخیره گاهی جهان دور از انتظار نبود.

گشتاسب تصریح کرد: با توجه به چنین شرایط حساس پیش آمده دفتر زیستگاه ها و امور مناطق نیز با درک این واقعیت که در صورت حذف ۶ ذخیره گاه اعتبار بین المللی ایران در عرصه حفاظت از طبیعت به ویژه ذخیره گاه های زیستکره خدشه دار خواهد شد با تمام توان اراده خود را برای تکمیل در خور فرم های بازنگری به کار گرفت. مدیر کل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست افزود: هرساله برخی از این ذخیره گاه در دنیا به دلیل کامل نبودن یا ناقص بودن فرم های بازنگری از فهرست جهانی حذف می شوند به طوری که ر سال ۲۰۱۷ حدود ۲۰ سایت در جهان از کشورهایی مانند آمریکا و بلغارستان حذف شد.

وی ادامه داد: باید روند تکمیل فرم های بازنگری از حساسیت و توجه ویژه ای برخوردار باشد و این امر در بیشتر کشورها با به کارگیری نیروهای متخصص و تامین منابع مالی در خور صورت می گیرد اما در سازمان تاکنون بودجه اختصاصی برای ذخیره گاههای زیستکره دیده نشده است. مدیر کل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: تکمیل فرم های بازنگری ذخیره گاه های زیستکره گلستان، حرا، گنو، ارسباران، کویر، ارژن و پریشان صرفا با توان کارشناسی زیستگاه ها و حمایت های کمیسیون ملی یونسکو و دبیرخانه کمیته ملی برنامه انسان و کره مسکون یونسکو در ایران و استان‌های ذیربط صورت گرفت.

گشتاسب با تبریک این اتفاق بزرگ و ارزشمند به دوستداران محیط زیست در سراسر کشور ابراز امیدواری کرد: هر چه زودتر ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره کشور از حمایت‌های قانونی ویژه و ردیف اعتباری خاص برخوردار شوند.
منبع
http://iann.ir

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

یک دارابی کشاورز نمونه بین‌المللی در مصرف آب شد

برداشت ۷۰ تن گلابی از باغات نطنز

آغاز فعالیت ۶ مرکز خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی

آموزش طراحی و ساخت گلخانه‌ها

پیش بینی تولید ۲۰ تن نگین زعفران در خراسان شمالی

اجرای ۱۱۳۰ هکتار سیستم آبیاری نوین در اراضی حوضه دریاچه ارومیه

زالزالک میوه‌ای به رنگ پاییز

تاثیر کشت مکانیزه کشاورزی در دوران خشکسالی

افزایش سطح گلخانه‌ها در چهارمحال و بختیاری به ۳۷ هکتار

پهپادها به کمک کشاورزان طارمی می‌آید

صادرات گردو با نفت برابری می‌کند

لزوم بهره‌گیری کشاورزان از تسهیلات آبیاری نوین

عوامل تأثیرگذار در کاهش کارایی سموم کشاورزی

احداث باغ میوه چگونه صورت می گیرد

فعالیت ۴۲ واحد گلخانه گل و گیاه زینتی در سطح استان همدان

برداشت بیش از ۶۵ هزار تن موز در سیستان و بلوچستان

نقش تکنیک‌های جدید در صنعت کشاورزی

مقابله با تغییرات آب‌وهوایی به کمک درختان پروبیوتیک‌دار

تولید بیش از ۱۱ میلیون تُن محصولات کشاورزی در فارس

بررسی نکات طلایی سربرداری شاخه های درختان میوه

برداشت بیش از ۸۰۰۰ تن لیمو ترش در سیستان و بلوچستان

مناسب ترین درخت گردو جهت پرورش در اردبیل

بهره‌برداری ۲۷ هزار طرح روستایی تا پایان امسال

آغاز برداشت انار از باغات کردستان

توسعه گلخانه‌ها با احداث روستا گلخانه در فارس

اگرونیک در شبکه های اجتماعی