1396/5/28 1168

۶ ذخیره گاه کشور که در معرض حذف از شبکه جهانی ذخیره گاههای زیستکره بودند، واجد شرایط شناخته شده و فرم های تکمیل شده توسط دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان را تایید و رای به تمدید آن دادند.

رای یونسکو به ابقای ذخیره‌گاه‌های زیستکره ایران در شبکه جهانی


به گزارش خبرگزاری پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمید گشتاسب گفت: براساس آخرین جلسه کمیته بین المللی مشورتی برنامه انسان و کره مسکون یونسکو در بیست و نهمین جلسه شورای برنامه انسان و کره مسکون به منظور بررسی فرم‌های بازنگری و تمدید ذخیره‌گاه‌ های زیستکره در سال ۲۰۱۷ و نامه چونلی هان رئیس بخش اکولوژی و علوم زمین یونسکو ۶ ذخیره‌گاه کشور که در معرض حذف از شبکه جهانی ذخیره‌گاههای زیست‌کره بودند، واجد شرایط شناخته شده و فرم‌های تکمیل شده توسط دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان را تایید و رای به تمدید آن دادند.
 
وی افزود: درسال ۲۰۱۳ فرم‌های بازنگری ۹ ذخیره گاه کشور مانند سایر کشورها به برنامه انسان و کره مسکون یونسکو ارسال که فقط ۳ ذخیره گاه توران، ارومیه و میانکاله تاییدیه دریافت کردند و سایر ذخیره گاه در بلاتکلیفی باقی ماندند و در این راستا مکاتبات متعددی از طریق مراجع ذیربط صورت گرفت. وی با تاکید بر تکمیل فرم ها در اولین فرصت ادامه داد: در صورت عدم اقدام به موقع امکان حذف ۶ ذخیره گاه کشور از شبکه مناطق ذخیره گاهی جهان دور از انتظار نبود.

گشتاسب تصریح کرد: با توجه به چنین شرایط حساس پیش آمده دفتر زیستگاه ها و امور مناطق نیز با درک این واقعیت که در صورت حذف ۶ ذخیره گاه اعتبار بین المللی ایران در عرصه حفاظت از طبیعت به ویژه ذخیره گاه های زیستکره خدشه دار خواهد شد با تمام توان اراده خود را برای تکمیل در خور فرم های بازنگری به کار گرفت. مدیر کل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست افزود: هرساله برخی از این ذخیره گاه در دنیا به دلیل کامل نبودن یا ناقص بودن فرم های بازنگری از فهرست جهانی حذف می شوند به طوری که ر سال ۲۰۱۷ حدود ۲۰ سایت در جهان از کشورهایی مانند آمریکا و بلغارستان حذف شد.

وی ادامه داد: باید روند تکمیل فرم های بازنگری از حساسیت و توجه ویژه ای برخوردار باشد و این امر در بیشتر کشورها با به کارگیری نیروهای متخصص و تامین منابع مالی در خور صورت می گیرد اما در سازمان تاکنون بودجه اختصاصی برای ذخیره گاههای زیستکره دیده نشده است. مدیر کل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: تکمیل فرم های بازنگری ذخیره گاه های زیستکره گلستان، حرا، گنو، ارسباران، کویر، ارژن و پریشان صرفا با توان کارشناسی زیستگاه ها و حمایت های کمیسیون ملی یونسکو و دبیرخانه کمیته ملی برنامه انسان و کره مسکون یونسکو در ایران و استان‌های ذیربط صورت گرفت.

گشتاسب با تبریک این اتفاق بزرگ و ارزشمند به دوستداران محیط زیست در سراسر کشور ابراز امیدواری کرد: هر چه زودتر ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره کشور از حمایت‌های قانونی ویژه و ردیف اعتباری خاص برخوردار شوند.
منبع
http://iann.ir

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

پیش بینی برداشت ۱۷۰ تن توت فرنگی در رودبار

راهکار جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات گردو

دستیابی به نتایج خوب در زمینه پرورش گیاهان دارویی در استان مازندران

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

برآورد کشت ۲۶ هزار هکتار ذرت‌دانه‌ای در کرمانشاه

اگرونیک در شبکه های اجتماعی