1396/4/31 20816

درختان مرکبات به هرس کمی احتیاج دارند. از طرفی با انجام هرس شدید در چند سال مداوم می‌توان اثر پاکوتاهی را در آنها مشاهده نمود.

هرس مرکبات و تنک کردن میوه‌ها


درختان مرکبات به هرس کمی احتیاج دارند. از طرفی با انجام هرس شدید در چند سال مداوم می‌توان اثر پاکوتاهی را در آنها مشاهده نمود. هنگام بیرون آوردن نهال جوان از خزانه برای کاشت در باغ، از آنجا که بخشی از ریشه آسیب می‌بیند به منظور جلوگیری از وارد شدن تنش به گیاه و ایجاد تعادل مجدد میان ریشه و ساقه‌ها می‌بایست بخشی از قسمت هوایی آن را هرس نمود.
 
برای ایجاد شکل مناسب در درخت، طی ۲ الی ۳ سال هرس فرمی لازم می‌باشد. ضروری است که شاخه‌هایی که زیر محل پیوند روییده‌اند را قطع نمود. از آنجا که هدف ساختن تاجی راست می‌باشد  که حدودا از ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متری زمین آغاز می‌شود، در این فاصله ۳-۴ شاخه در اطراف درخت نگه داشته و بقیه شاخه‌ها قطع می‌شوند. در شمال و جنوب ایران معمول است که شاخه‌های فرعی را وادار به رشد بیرونی کرده و داخل تاج را خالی نگه می‌دارند. عمده هرس درختان جهت شکل‌دهی درختان در زمستان و بعد از رفع خطر سرمازدگی صورت گرفته و تا ۳ الی چهار سال ادامه می‌یابد.
 
بعضی از مرکبات مثل نارنگی امپریال زودرس، ممکن است محصول زودرس و نامرقوبی تولید نماید که با هرس سنگین و حذف بخشی از شاخه‌ها امکان نفوذ نور به داخل شاخه‌ها فراهم آمده و رشد تسریع می‌گردد؛ و لذا میوه‌ها هم شاهد بهبود قابل ملاحظه‌ای خواهند بود. در برخی ارقام دیگر مانند پرتقال واشنگتن ناول تمام شاخه‌های رویشی نزدیک زمین قطع شده تا ضمن بهبود در تهویه از آسیب حلزون در درخت نیز جلوگیری شود. این هرس را معمولا قبل از آغاز گلدهی انجام می‌دهند.
 
هرس همیشه موجب افزایش محصول نمی‌شود. بلکه بیشتر مواقع به تشویق گیاه به افزایش کیفیت میوه انجامیده، محصول را یکنواخت‌تر، برداشت را آسان‌تر و امکان بیشتری برای کنترل بیماری‌ها فراهم می‌آورد. به مرور ایام در اثر بالا رفتن سن درخت و تاثیرات آفات و امراض چوب تاج درخت آسیب می‌بیند و این تغییرات باعث آسیب‌های فیزیکی مخصوصا در هنگام وزش باد می‌گردد. از طرف دیگر یخبندان همیشه موجب مرگ شاخه‌های جوان‌تر می‌گردد در نتیجه همیشه هرس را بعد از فصل سرما انجام می‌دهند و شاخه‌های قدیمی‌تر و شاخه‌هایی که در اثر سرما خشک‌ شده‌اند را در قطع می‌نمایند. بعد از قطع شاخه‌های قطورتر از ۳ سانتیمتر می‌بایست از چسب پیوند در محل زخم درخت استفاده شود.
 
تنک میوه:
برخلاف درختانی مثل سیب و هلو که تنک کردن سالیانه میوه‌ها دردست‌یابی به بهترین اندازه محصول موثر است، مرکبات بدین منظور نیازی به تنک کردن ندارند. چرا که احتیاجی نیست تا محصول را یکجا برداشت نمود و میوه‌ها می‌توانند روی درخت تا زمان رسیدن به بهترین اندازه باقی بمانند. در مورد «نارنگی‌ها» بهتر است تنک کردن به صورت منظم صورت گیرد تا  از سال‌آوری درختان جلوگیری شود. شکی نیست که پرمحصولی در یک سال منجر به کم شدن محصول در سال بعد خواهد شد و تداوم این وضعیت مضر به حال سلامت گیاه بوده و باغبان را در دوباره جوان‌سازی درخت با مشکل مواجه خواهد ساخت. در درختانی که محصول زیاد و سنگینی دارند، تنک کردن می‌تواند به سرعت و کیفیت رسیدن میوه‌ها کمک کند.
 
منبع:
فتوحی‌قزوینی، رضا. (۱۳۷۸). پرورش مرکبات در ایران. انتشارات دانشگاه گیلان. رشت

مقاله اختصاصی گروه تدوین محتوای اگرونیک 
استفاده از این مطلب و انتشار آن، با ذکر نام اگرونیک  و درج لینک www.agronic.ir بلامانع می باشد.

  1. حميد دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ --- ۰:۴۰:۱۰

    سلام.... درخت پرتقال ما در خياط كوچكي مجاور همسايه قرار دارد و بعضاً باعث مزاحمت ميشود.... كوتاه كردن شاخه هاي به چه شكل انجام شود و اگر سال به ناچار مجبور شويم ، اشكالي دارد ؟

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

پیش بینی برداشت ۱۷۰ تن توت فرنگی در رودبار

راهکار جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات گردو

دستیابی به نتایج خوب در زمینه پرورش گیاهان دارویی در استان مازندران

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

برآورد کشت ۲۶ هزار هکتار ذرت‌دانه‌ای در کرمانشاه

اگرونیک در شبکه های اجتماعی