1396/4/1 18191

موسسه فضانوردی ناسا درباره تاثیر گیاهان برای رفع آلودگی هوا تحقیقاتی را انجام داده‌اند و در آن به این نتیجه رسیده‌اند که کدامین نوع گل و یا گیاه آپارتمانی توانای بیشتری برای حذف آلودگی ناشی از وسایل و شهرها را دارد.

گیاهانی که باید در هر خانه‌ای باشند

شما می‌توانید با اضافه کردن یک گلدان با گل دل‌خواه خود فضای خانه را زیبا و شاداب‌تر کنید. از آنجایی که تمامی گیاهان با فرایند طبیعی فوتوسنتز کرده و دی اکسید موجود در هوا را جذب و به اکسیژن تبدیل می‌کنند با این عمل گیاه، ساکنان خانه می‌توانند از اکسیژن که در اختیارشان قرار می‌گیرد و شادابی حاصل از آن نهایت بهره را ببرند. موسسه فضانوردی ناسا درباره تاثیر گیاهان برای رفع آلودگی هوا تحقیقاتی را انجام داده‌اند و در آن به این نتیجه رسیده‌اند که کدامین نوع گل و یا گیاه آپارتمانی توانای بیشتری برای حذف آلودگی ناشی از وسایل و شهرها را دارد که در ادامه این یادداشت به آنها می‌پردازیم.
 
منابع آلودگی در منزل
بسیاری از لوازم منزل مثل فرش، مبلمان، کف پوش و غیره به نحوی با مواد شیمیایی ساخته شده‌اند در آنها تعدادی با چسب به هم وصل شده و اکثرشان را برای زیباتر دیده شدن رنگ‌آمیزی می‌کنند نه با مواد طبیعی بلکه با مواد شیمیایی. از این‌رو این مواد با بوهایی که از خود ساطع می‌کنند خود عامل آلودگی هوای منزل می‌شوند. این در حالی است که در شهرهای شلوغ و پرترافیک، با هر بار باز و بسته کردن درب یا پنجره منزل مقدار قابل توجه‌ای هوای آلوده وارد منزل می‌شود. برای رهایی از چنیین آلودگی‌هایی در منزل استفاده کردن از گل و گیاه طبیعی درون ساختمان توصیه می‌شود. گرچه گل وگیاه نیز مشکلات خاص خود را دارند اما استفاده کردن از دستگاه‌ها با قابلیت صاف کردن هوا هم هزینه زیادی داشته و نیز از احساسی که یک گیاه بخاطر زیبایی و طبیعی بودنش به انسان می‌دهد محروم می‌شوید. در تحقیقاتی که توسط موسسه هوا فضا ناسا صورت گرفته است نشان می‌دهد که برخی از انواع گیاهان توانایی بیشتر برای حذف انواع آلودگی هوا نسبت به هم‌نوع‌های خود دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.
 
پیتوس (Hedera Helix)
این گیاه خزنده با برگ‌های براق و چرمی شکل، از انواع پیچک‌ها به‌شمار می‌آید که رتبه بالایی در جذب و از بین بردن انواع آلودگی هوایی را به خود اختصاص داده است. این گیاه به نور مستقیم احتیاجی ندارد و البته خاکش بطور دائم باید مرطوب باشد و مقاومت خوبی در مقابل درجه حرارت دارد.
 
گل چمچه‌ای یا برگ ‌قاشقی (نام علمی: spathyphylum)
این گل با برگ‌های سبز تیره و براق که در تمام فصول سرسبز است از خانواده گل شیپوریان و بومی نواحی حاره در آمریکای جنوبی است این گیاه با گل قاشقی شکل سفیدش در بسیاری از منازل ادارات برای تزئیین کردن محل مورد نظر کاربرد دارد. این گل بسیار انعطاف‌پذیر بوده و به نور متوسط، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسید احتیاج دارد. این گیاه نیز در جذب آلودگی، در رتبه بالای قرار دارد.
 
درخت و گل اژدها (Red-Edged Marginata)
درخت اژدها بیش از ۴۰ گونه دارد که تنها یک گونه از آن را می‌توان به‌عنوان گیاه در منزل استفاده کرد این گونه با برگ‌هایی با لبه قرمز نیز جز گیاهانی محسوب می‌شود که توانایی از بین بردن آلودگی‌هایی نظیر حلال‌های مشترک روغن، رنگ و پلاستیک بسیار موثر است.
 
گیاه سانسوریا یا شمشیری (Snake Plant)
گیاه ماری یا شمشیری که در ایران به زبان مادر شوهر معروف است همیشه سبز می‌باشد و جزء گیاهان زینتی خانگی محبوب به شمار می‌آید. ارتفاع این گیاه تا ۱۴۰ سانتیمتر می‌رسد. بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمی‌کند و برای نگهدای در منزل گیاه مناسبی می‌باشد. این گیاه نیز جز لیست گیاهان با جاذب الودگی بالا در ناسا برشمرده می‌شود این گیاه در طول شب اکسیژن تولید کرده و در برابر خشک‌سالی مقاوم است در زیر نو کم هم قادر است شکوفا شود. نوع برگ طلایی آن که در حاشیه‌های برگ نوار زرد متمایل به طلایی دارد از بقیه گونه‌ها کاریی بیشتری برای حذف الودگی‌های حلال‌های صنعتی و پاک کننده‌های شیمیایی را دارا است.
 
راه‌هایی برای به حداکثر رساندن کیفیت هوا توسط گیاهان
اگر درون منزلی گیاهی باشد بی‌شک اعضای خانه تفاوت را در هوای خانه احساس خواهند کرد تحقیقات نشان داده است که گیاهی با پهنای ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر مربع قادر خواهد بود محیطی به وسعت ۰.۲۸۳ متر مکعب را تصفیه کند. با تغییر اندازه گیاه و مکان آن شما می‌توانید کیفیت هوای سرا سر خانه را تحت تاثیر قرار دهید.
 
ملاحظات:
۱. اگر یک گلدان بیشتر در منزل ندارید سعی کنید آن را در سرتاسر خانه به فواصل زمانی کوتاه بچرخانید تا تمامی خانه تحت تاثیر جذب آلودگی توسط گیاه قرار بگیرد.
۲. در صورتی یک گیاه می‌تواند بهترین کارایی در تمیز کردن هوا را داشته باشد که خودش در سلامت کامل باشد پس مراقبت و سر زدن به این موجود زنده را در طول شبانه روز از یاد نبرید.
۳. توجه داشته باشید که هر اندازه که سطح مقطع گیاه بیشتر باشد کارایی آن نیز بیشتر است پس سعی کنید از گیاهی که برگه‌های بیشتر و بزرگتری دارد استفاده کنید.
 
منبع
فردا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

بیش از هزار تن محصول از گلستان‌های گل محمدی لرستان برداشت می‌شود

پیش بینی برداشت ۱۷۰ تن توت فرنگی در رودبار

راهکار جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات گردو

دستیابی به نتایج خوب در زمینه پرورش گیاهان دارویی در استان مازندران

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

اگرونیک در شبکه های اجتماعی