1396/3/21 1108

شاخص بهای مواد غذایی فائو در ماه مه نشان می‌دهد که قیمت جهانی مواد غذایی برای اولین بار در سه ماه گذشته میلادی افزایش یافته که نسبت به ماه می سال گذشته میلادی ۱۰ درصد رشد داشته است.

فائو:

قیمت جهانی مواد غذایی ۱۰ درصد رشد کرد

به گزارش دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران، در گزارشی که به تازگی (ماه ژوئن 2017 – خرداد 1396) توسط این سازمان تحت عنوان «چشم‌انداز غذا» (Food Outlook) منتشر شده در نیمه نخست سال جاری میلادی بازارهای محصولات غذایی در وضعیت متعادلی قرار داشته، و با عرضه فراوان گندم و ذرت و نیز افزایش مجدد تولید محصولات دانه‌های روغنی تقویت شده‌اند.
 
بنابراین گزارش افزایش هزینه‌های حمل‌و‌نقل و نیز حجم بالاتر واردات، هزینه جهانی واردات مواد غذایی را در سال جاری میلادی به 1.3 تریلیون دلار خواهد رساند که نمایانگر 10.6 درصد افزایش نسبت به سال 2016 است. بر این اساس، فائو پیش بینی می کند که در کشورهای با کمترین سطح توسعه‌یافتگی از جمله کشورهای فقیر دچار کمبود غذا و نیز کشورهای مرکز و جنوب آفریقا به دلیل حجم بالاتر واردات گوشت، شکر، لبنیات و محصولات دانه‌های روغنی، هزینه مواد غذایی با سرعت بیشتری افزایش خواهد یافت.
 
گمانه زنی ها حاکی از آن است که امسال شاهد افزایش هزینه واردات در تمامی انواع مواد غذایی بجز آبزیان باشیم. چرا که در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، رشد بخش‌های آبزی‌پروری محلی به تقاضای فزاینده در بازار داخلی آنان پاسخ داده است. فائو در گزارش «چشم‌انداز غذا» که هر شش ماه یکبار منتشر می‌کند پیش‌بینی کرده است که قیمت‌های بین‌المللی گندم، بالاخص در نیمه اول فصل زراعی، ثابت باقی مانده و تولید تقریبا بی‌سابقه دانه‌های درشت منجر به تداوم رقابت شدید بین صادر کنندگان عمده خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که علی‌رغم کاهش ذخایر برنج در پی کاهش موجودی انبارهای عمومی برخی صادرکنندگان، فراوانی در عرضه این محصول نیز به قوت خود باقی بماند.
 
انتظار می‌رود که تولید جهانی دانه‌های روغنی در سال 2016 و 2017 به دلیل سطح چشمگیر برداشت دانه سویا، به رقمی بی‌سابقه برسد. نشانه‌های اولیه حاکی از آن است که بازارها در سال 2017 و 2018 نیز از فراوانی عرضه برخوردار خواهد بود که عملا موجب فشار بیشتر بر قیمت‌ها می‌شود. بر اساس گزارش «چشم‌انداز غذا» رشد تولید جهانی گوشت نیز عمدتا در پی کاهش تولید در چین که منجر به افزایش واردات از آمریکا و برزیل خواهد شد، برای سومین سال متوالی دچار رکود می‌شود.
 
تولید جهانی شیر نیز در سال 2017 از رشدی 1.4 درصدی که عمدتا از افزایش سریع تولید هند ناشی می‌شود، بهره‌مند خواهد بود. گزارش «چشم‌انداز غذا» تأثیراحتمالی نقدینگی بر نوسانات قیمت غذا در 20 سال اخیر را نیز مورد بررسی قرار داده و چنین نتیجه‌گیری می کند که وضعیت اعتبارات در جهان بر قیمت پایه ذرت، دانه سویه و گندم تأثیر می‌گذارند.
 
شاخص بهای مواد غذایی فائو در ماه مه ( اردیبهشت 1396) نیز نشان می‌دهد که قیمت جهانی مواد غذایی برای اولین بار در سه ماه گذشته میلادی افزایش یافته و به رقم متوسط 172.6 واحد رسیده که نسبت به ماه آوریل 2.2 درصد و نسبت به ماه می سال گذشته میلادی 10 درصد رشد نشان می‌دهد. شاخص بهای مواد غذایی فائو که بر اساس شاخص وزن تجاری، بازارهای بین‌المللی را رصد می‌کند به پنج گروه کالای اصلی شامل حبوبات و غلات، روغن‌های گیاهی، محصولات لبنی، گوشت و شکر تقسیم می‌شود. بنا بر گزارش فائو، در ماه مه هر پنج گروه کالای اصلی شاهد افزایش قیمت بوده‌اند.
منبع
تسنیم

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

سال استثنایی گندم

۱۲ هزار تن انار از باغات باغملک برداشت می‌شود

برداشت گندم در خراسان شمالی ۴۵ درصد افزایش یافت

تاثیر طراحی الگوی کشت در علمی شدن کشاورزی خوزستان

پیش بینی برداشت بیش از ۲۱ هزار تن انار در سیستان و بلوچستان

برداشت مکانیزه برنج در ۲۰۱ هزار هکتار شالیزار مازندران

افزایش ۸ برابری مصرف کود فسفاته در استان همدان

برنامه‌ریزی برای کشت 11 هزار هکتار کلزا کرمانشاه

اجرای طرح اصلاح الگوی کشت

آغاز برداشت انگور از بام کشاورزی دنیا

بهره‌برداری از گلخانه مدرن وحدت در زنجان تا پایان امسال

تحقق ۸۰درصدی برنامه تولید بذر گندم در بوشهر

نهمین نمایشگاه تخصصی کشاورزی در کرمانشاه

نشا چیست؟

تجهیز و نوسازی ۲۳۶ هکتار از اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان

پرداخت ۳۳ هزار میلیارد تسهیلات کشاورزی در مازندران

افتتاح پروژه آبیاری نوین مزرعه تعاونی تولید اسلام آباد در مانه و سملقان

تامین ۵۰ درصد کود اوره کشور در بوشهر

توزیع بیش از ۶۷ هزار تن انواع کود در خراسان رضوی طی سال جاری

صادرات گلرنگ فرآوری شده کبودراهنگ به ۴ کشور دنیا

امسال ١٣٠ هکتار گلخانه جدید در سیستان وبلوچستان احداث می شود

عقد تفاهم‌نامه با ۲۸۶ کشاورز پلدختر جهت خاموش کردن پمپاژها

حمایت بنیاد احسان برای کشت گیاهان دارویی توسط خانوارهای کم‌ برخوردار

افزایش 100 هزار تنی خرید گندم در استان کرمانشاه

برداشت ۲ هزار و ۹۰۰ تن گندم در نطنز

اگرونیک در شبکه های اجتماعی