1396/3/21 555

شاخص بهای مواد غذایی فائو در ماه مه نشان می‌دهد که قیمت جهانی مواد غذایی برای اولین بار در سه ماه گذشته میلادی افزایش یافته که نسبت به ماه می سال گذشته میلادی ۱۰ درصد رشد داشته است.

فائو:

قیمت جهانی مواد غذایی ۱۰ درصد رشد کرد

به گزارش دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران، در گزارشی که به تازگی (ماه ژوئن 2017 – خرداد 1396) توسط این سازمان تحت عنوان «چشم‌انداز غذا» (Food Outlook) منتشر شده در نیمه نخست سال جاری میلادی بازارهای محصولات غذایی در وضعیت متعادلی قرار داشته، و با عرضه فراوان گندم و ذرت و نیز افزایش مجدد تولید محصولات دانه‌های روغنی تقویت شده‌اند.
 
بنابراین گزارش افزایش هزینه‌های حمل‌و‌نقل و نیز حجم بالاتر واردات، هزینه جهانی واردات مواد غذایی را در سال جاری میلادی به 1.3 تریلیون دلار خواهد رساند که نمایانگر 10.6 درصد افزایش نسبت به سال 2016 است. بر این اساس، فائو پیش بینی می کند که در کشورهای با کمترین سطح توسعه‌یافتگی از جمله کشورهای فقیر دچار کمبود غذا و نیز کشورهای مرکز و جنوب آفریقا به دلیل حجم بالاتر واردات گوشت، شکر، لبنیات و محصولات دانه‌های روغنی، هزینه مواد غذایی با سرعت بیشتری افزایش خواهد یافت.
 
گمانه زنی ها حاکی از آن است که امسال شاهد افزایش هزینه واردات در تمامی انواع مواد غذایی بجز آبزیان باشیم. چرا که در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، رشد بخش‌های آبزی‌پروری محلی به تقاضای فزاینده در بازار داخلی آنان پاسخ داده است. فائو در گزارش «چشم‌انداز غذا» که هر شش ماه یکبار منتشر می‌کند پیش‌بینی کرده است که قیمت‌های بین‌المللی گندم، بالاخص در نیمه اول فصل زراعی، ثابت باقی مانده و تولید تقریبا بی‌سابقه دانه‌های درشت منجر به تداوم رقابت شدید بین صادر کنندگان عمده خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که علی‌رغم کاهش ذخایر برنج در پی کاهش موجودی انبارهای عمومی برخی صادرکنندگان، فراوانی در عرضه این محصول نیز به قوت خود باقی بماند.
 
انتظار می‌رود که تولید جهانی دانه‌های روغنی در سال 2016 و 2017 به دلیل سطح چشمگیر برداشت دانه سویا، به رقمی بی‌سابقه برسد. نشانه‌های اولیه حاکی از آن است که بازارها در سال 2017 و 2018 نیز از فراوانی عرضه برخوردار خواهد بود که عملا موجب فشار بیشتر بر قیمت‌ها می‌شود. بر اساس گزارش «چشم‌انداز غذا» رشد تولید جهانی گوشت نیز عمدتا در پی کاهش تولید در چین که منجر به افزایش واردات از آمریکا و برزیل خواهد شد، برای سومین سال متوالی دچار رکود می‌شود.
 
تولید جهانی شیر نیز در سال 2017 از رشدی 1.4 درصدی که عمدتا از افزایش سریع تولید هند ناشی می‌شود، بهره‌مند خواهد بود. گزارش «چشم‌انداز غذا» تأثیراحتمالی نقدینگی بر نوسانات قیمت غذا در 20 سال اخیر را نیز مورد بررسی قرار داده و چنین نتیجه‌گیری می کند که وضعیت اعتبارات در جهان بر قیمت پایه ذرت، دانه سویه و گندم تأثیر می‌گذارند.
 
شاخص بهای مواد غذایی فائو در ماه مه ( اردیبهشت 1396) نیز نشان می‌دهد که قیمت جهانی مواد غذایی برای اولین بار در سه ماه گذشته میلادی افزایش یافته و به رقم متوسط 172.6 واحد رسیده که نسبت به ماه آوریل 2.2 درصد و نسبت به ماه می سال گذشته میلادی 10 درصد رشد نشان می‌دهد. شاخص بهای مواد غذایی فائو که بر اساس شاخص وزن تجاری، بازارهای بین‌المللی را رصد می‌کند به پنج گروه کالای اصلی شامل حبوبات و غلات، روغن‌های گیاهی، محصولات لبنی، گوشت و شکر تقسیم می‌شود. بنا بر گزارش فائو، در ماه مه هر پنج گروه کالای اصلی شاهد افزایش قیمت بوده‌اند.
منبع
تسنیم

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

مصرف بی رویه سم در کشور به حداقل رسیده است

تولید محصولات کشاورزی ارگانیک در خراسان جنوبی

کنترل علف‌های هرز در کشاورزی ارگانیک

کتاب «مدیریت علف‌های هرز در کشاورزی پایدار» منتشر شد

یکسال در میان کلزا و گندم بکارید

حذف آفات باغات با فرومون‌های جنسی حشرات

ردیابی ویروس‌ها و سالم‌سازی پایه و ارقام زردآلو

لایروبی انهار نخلستان‌های شادگان

کارلا یا خربزه تلخ؛ گیاه ضد دیابت

سایه سنگین «سوسک حنایی» بر نخلستان‌های جنوب کرمان

آفت زدایی بیش از ۱۸ هزار هکتار از مزارع غلات ارومیه علیه سن گندم

بایدها و نبایدهای استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در کشاورزی

کارگاه آموزشی باغ انگور

احداث نخستین نهالستان مدرن تولید توت نوغان کشور در قائم‌شهر

از کشت گلخانه‌ای بدون خاک چه می‌دانید؟

محصولات ارگانیک را چگونه بشناسیم

وبینار آشنایی با بیوتکنولوژی کشاورزی برگزار می‌شود

افتتاح ۲۵۲ پروژه به مناسبت هفته جهادکشاورزی

پسیل پسته و راه‌های مقابله با آن

۹۰ هزار هکتار از اراضی و باغات استان کرمان مجهز به سیستم آبیاری نوین و تحت فشار

روز جهانی محیط‌زیست ۲۰۲۰ در سایه کرونا

تهیه پروتئین از ضایعات هسته پرتقال

نحوه صحیح شستن و ضدعفونی کردن میوه‌ها و سبزیجات

سماق گیاهی ضد درد و اضطراب

کدو تخم کاغذی و خواص درمانی آن

اگرونیک در شبکه های اجتماعی