1402/1/25 158

کشت نتیجه خوبی داشت، بنابراین مقرر شد امسال مقداری بذر مناسب برای استان خریداری و در اختیار شهرستان‌هایی که شرایط برای کشت سویا دارند، قرار داده شود.

کشت انواع دانه‌های‌ روغنی در چهارمحال و بختیاری


مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه دانه روغنی سویا سال گذشته به‌صورت پایلوت در برخی مزارع کشاورزی چهارمحال و بختیاری کشت شد، گفت: کشت نتیجه خوبی داشت، بنابراین مقرر شد امسال مقداری بذر مناسب برای استان خریداری و در اختیار شهرستان‌هایی که شرایط برای کشت سویا دارند، قرار داده شود.

روح‌الله سعیدی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به سطح زیر کشت دانه‌های روغنی در چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت کلزا، ۴۰ هکتار گلرنگ و ۳۵ هکتار زیرکشت دانه‌ روغنی کاملینا رفته است، خرید کلیه محصولات روغنی در استان به‌صورت تضمینی انجام می‌شود.

مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری افزود: یکی از برنامه‌های سازمان جهادکشاورزی در استان در کشت محصول کلزا، استفاده از ارقام هیبرید خارجی است، این ارقام به سرما مقاوم هستند و همچنین در صورت رعایت تاریخ کشت مناسب عملکرد بالاتری نسبت به سایر ارقام کلزا دارند.

وی با تاکید بر اینکه در طرح جهش در دیم‌زارها کشت گلرنگ و کاملینا در دستور کار قرار دارد، گفت: مزارعی تحت عنوان الگویی برای کشت این دانه‌های روغنی در سطح استان ایجاد شده است، بذر نیز وارد استان شده تا برای سال‌های آینده تکثیر و دسترسی به این دانه‌ها برای کشاورزان استان آسوده‌تر باشد.

برزگر با اشاره به اینکه دانه روغنی سویا سال گذشته به‌صورت پایلوت در برخی مزارع کشاورزی چهارمحال و بختیاری کشت شد، عنوان کرد: کشت نتیجه خوبی داشت، بنابراین مقرر شد امسال مقداری بذر مناسب برای استان خریداری و در اختیار شهرستان‌هایی که شرایط برای کشت سویا دارند، قرار داده ود، برش‌های شهرستانی کشت سویا ارسال شده و قرار است کارشناسان زراعت استان بازدیدی از مزارع سویا در خارج از استان داشته باشند تا با شیوه‌های زراعی این محصول آشنا شوند.

مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: همچنین طی قراردادی با دانشگاه شهرکرد در حال جمع آوری ۴۰۰ نمونه خاک از کلیه مزارع استان و آنالیز آن‌ها هستیم تا بحث تناسب اراضی را برای دانه های روغنی انجام دهیم.   

وی با بیان اینکه درآمد برای کشاورزان از اهمیت بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: بنابراین کشت سه دانه روغنی گلرنگ، کاملینا و سویا را برای اولین بار در سطح اقتصادی با حساسیت دنبال می‌کنیم تا نتیجه خوب داشته باشد، زیرا در صورت تولید مناسب  برای سال‌های آتی کشاورزان قطعا تمایل نشان خواهند داد.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

برداشت ۱۷۵ تن توت درختی در آذربایجان غربی آغاز شد

آغاز برداشت گندم از مزارع خراسان شمالی

گستردگی فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان اردبیل

کشت گیاهان دارویی در ۱۴۰۰ هکتار از اراضی کم بازده لرستان

آغاز دومین مرحله آبگذاری شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان از فردا

خرید ۳۰ تن گندم بذری در خراسان شمالی

پیش‌بینی برداشت ۵۰ تن گل‌محمدی از مزارع اسدآباد

۹۰ درصد کودهای کشاورزی، تولید داخلی است

برداشت "کلزا" از مزارع کرمانشاه آغاز شد

کاشت گیاهان دارویی از راهکارهای مقابله با بحران کم‌آبی

انجام نشاء در ۱۲۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

چرا خشکه‌کاری برنج در گلستان شکست خورد؟

پیش‌بینی تولید ۶۸ هزار تن گل محمدی در سال جاری

توسعه ۶ برابری گلخانه‌های رزن

توزیع بیش از ۷ هزار تن کود شیمیایی در خوزستان

پیش‌بینی تولید ۶۰۰۰ تن کلزا در خراسان رضوی طی سال جاری

اولین مزرعه نوآوریِ جنوب کرمان رتبه برتر کشور را کسب کرد

حفظ منابع آب و خاک تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است

چهارمین جشنواره توت‌فرنگی در روستای گردشگری شیان برگزار می‌شود

نشاء برنج در ۲۵۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری گیلان

توسعه ۱۰۰۰ هکتاری کشت گیاهان دارویی در لرستان

نخستین مزرعه هوشمند کشور راه‌اندازی می‌شود

نشاء شالی در مزارع گلستان آغاز شد

آغاز برداشت گل محمدی از باغات بهاباد یزد

تولید ۳۲۳ هزار تن محصولات صنعتی و کشاورزی در ارس

اگرونیک در شبکه های اجتماعی