1401/6/22 45

مصرف استان همدان از مصرف استاندارد جهانی هم کمتر است که کارشناسان در تلاش هستند با مدیریت قیمت و توصیه مصرف بهینه به استانداردهای جهانی نزدیک شویم.

افزایش ۸ برابری مصرف کود فسفاته در استان همدان


مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان با بیان اینکه مصرف کود در همدان بالا نیست، گفت: مصرف استان همدان از مصرف استاندارد جهانی هم کمتر است که کارشناسان در تلاش هستند با مدیریت قیمت و توصیه مصرف بهینه به استانداردهای جهانی نزدیک شویم.

بهروز الیاسی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان وظیفه تهیه و تدارک، توزیع، حمل و نقل و فروش انواع نهاده های مورد نیاز کشاورزی به ویژه کود شیمیایی را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: در استان همدان ۸۰ کارگزار فعال در ۱۰ شهرستان، کود شیمیایی بخش کشاورزی را براساس سهمیه بندی سازمان جهادکشاورزی و از طریق سامانه پهنه بندی در اختیار کشاورزان قرار می دهند.

الیاسی با بیان اینکه مهمترین اقداماتی که در دولت سیزدهم اتفاق افتاد، کاهش ۴۵ درصدی قیمت کودهای شیمیایی فسفاته و پتاسه است، افزود: این کاهش قیمت موجب افزایش مصرف در جهت رسیدن به استانداردهای جهانی شده است که در کمیت و کیفیت تولیدات کشاورزی تأثیر بسزایی دارد.

وی بیان کرد: مصرف کودهای شیمیایی همچون فسفاته و پتاسه در استان همدان نسبت به سال گذشته به ترتیب هشت و هفت برابر افزایش یافته که به استانداردهای جهانی نزدیک بوده و تأثیر خود را نیز بر عملکرد تولید نشان داده است.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان مطرح کرد: با توجه به افزایش قیمت این دو نوع کود در سال های گذشته مصرف آنها به صفر رسیده بود که خسارت بزرگی در زمینه کمیت و کیفیت تولیدات زراعی و امنیت غذایی متوجه کشور بود.

وی در ادامه گفت: کودهای پایه ازته، فسفاته و پتاسه یارانه ای است و در باغبانی، زراعت و گلخانه استفاده می شود، بیشترین مصرف را کود شیمیایی ازته دارد که برای رشد محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد به طوریکه تمام محصولات نیازمند تغذیه با این نوع کود هستند.

الیاسی با بیان اینکه مصرف کود در همدان بالا نیست، ادامه داد: مصرف استان همدان از مصرف استاندارد جهانی هم کمتر است که کارشناسان در تلاش هستند با مدیریت قیمت و توصیه مصرف بهینه به استانداردهای جهانی نزدیک شویم.

وی ادامه داد: کودهای شیمیایی براساس سهمیه بندی سازمان جهادکشاورزی استان از طریق سامانه پهنه بندی و صدور حواله الکترونیکی توزیع می شود و در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و خارج از این چرخه به هیچ عنوان کودی اجازه و امکان توزیع ندارد.

الیاسی در پایان گفت: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تمامی کودهای شیمیایی را یکبار در مبدأ و یکبار در مقصد نمونه گیری و برای آنالیز به آزمایشگاه مجهز خود در استان البرز ارسال می‌کند و در صورت تأیید سلامت کود از لحاظ کمی و کیفی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد که این مهم از ورود کودهای تقلبی و بی کیفیت به چرخه کشاورزی کشور جلوگیری به عمل می آورد و در صورت ورود کود تقلبی و بی کیفیت به صورت سیستماتیک از چرخه خارج خواهد شد.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

سال استثنایی گندم

۱۲ هزار تن انار از باغات باغملک برداشت می‌شود

برداشت گندم در خراسان شمالی ۴۵ درصد افزایش یافت

تاثیر طراحی الگوی کشت در علمی شدن کشاورزی خوزستان

پیش بینی برداشت بیش از ۲۱ هزار تن انار در سیستان و بلوچستان

برداشت مکانیزه برنج در ۲۰۱ هزار هکتار شالیزار مازندران

افزایش ۸ برابری مصرف کود فسفاته در استان همدان

برنامه‌ریزی برای کشت 11 هزار هکتار کلزا کرمانشاه

اجرای طرح اصلاح الگوی کشت

آغاز برداشت انگور از بام کشاورزی دنیا

بهره‌برداری از گلخانه مدرن وحدت در زنجان تا پایان امسال

تحقق ۸۰درصدی برنامه تولید بذر گندم در بوشهر

نهمین نمایشگاه تخصصی کشاورزی در کرمانشاه

نشا چیست؟

تجهیز و نوسازی ۲۳۶ هکتار از اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان

پرداخت ۳۳ هزار میلیارد تسهیلات کشاورزی در مازندران

افتتاح پروژه آبیاری نوین مزرعه تعاونی تولید اسلام آباد در مانه و سملقان

تامین ۵۰ درصد کود اوره کشور در بوشهر

توزیع بیش از ۶۷ هزار تن انواع کود در خراسان رضوی طی سال جاری

صادرات گلرنگ فرآوری شده کبودراهنگ به ۴ کشور دنیا

امسال ١٣٠ هکتار گلخانه جدید در سیستان وبلوچستان احداث می شود

عقد تفاهم‌نامه با ۲۸۶ کشاورز پلدختر جهت خاموش کردن پمپاژها

حمایت بنیاد احسان برای کشت گیاهان دارویی توسط خانوارهای کم‌ برخوردار

افزایش 100 هزار تنی خرید گندم در استان کرمانشاه

برداشت ۲ هزار و ۹۰۰ تن گندم در نطنز

اگرونیک در شبکه های اجتماعی