1401/6/22 377

مصرف استان همدان از مصرف استاندارد جهانی هم کمتر است که کارشناسان در تلاش هستند با مدیریت قیمت و توصیه مصرف بهینه به استانداردهای جهانی نزدیک شویم.

افزایش ۸ برابری مصرف کود فسفاته در استان همدان


مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان با بیان اینکه مصرف کود در همدان بالا نیست، گفت: مصرف استان همدان از مصرف استاندارد جهانی هم کمتر است که کارشناسان در تلاش هستند با مدیریت قیمت و توصیه مصرف بهینه به استانداردهای جهانی نزدیک شویم.

بهروز الیاسی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان وظیفه تهیه و تدارک، توزیع، حمل و نقل و فروش انواع نهاده های مورد نیاز کشاورزی به ویژه کود شیمیایی را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: در استان همدان ۸۰ کارگزار فعال در ۱۰ شهرستان، کود شیمیایی بخش کشاورزی را براساس سهمیه بندی سازمان جهادکشاورزی و از طریق سامانه پهنه بندی در اختیار کشاورزان قرار می دهند.

الیاسی با بیان اینکه مهمترین اقداماتی که در دولت سیزدهم اتفاق افتاد، کاهش ۴۵ درصدی قیمت کودهای شیمیایی فسفاته و پتاسه است، افزود: این کاهش قیمت موجب افزایش مصرف در جهت رسیدن به استانداردهای جهانی شده است که در کمیت و کیفیت تولیدات کشاورزی تأثیر بسزایی دارد.

وی بیان کرد: مصرف کودهای شیمیایی همچون فسفاته و پتاسه در استان همدان نسبت به سال گذشته به ترتیب هشت و هفت برابر افزایش یافته که به استانداردهای جهانی نزدیک بوده و تأثیر خود را نیز بر عملکرد تولید نشان داده است.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان مطرح کرد: با توجه به افزایش قیمت این دو نوع کود در سال های گذشته مصرف آنها به صفر رسیده بود که خسارت بزرگی در زمینه کمیت و کیفیت تولیدات زراعی و امنیت غذایی متوجه کشور بود.

وی در ادامه گفت: کودهای پایه ازته، فسفاته و پتاسه یارانه ای است و در باغبانی، زراعت و گلخانه استفاده می شود، بیشترین مصرف را کود شیمیایی ازته دارد که برای رشد محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد به طوریکه تمام محصولات نیازمند تغذیه با این نوع کود هستند.

الیاسی با بیان اینکه مصرف کود در همدان بالا نیست، ادامه داد: مصرف استان همدان از مصرف استاندارد جهانی هم کمتر است که کارشناسان در تلاش هستند با مدیریت قیمت و توصیه مصرف بهینه به استانداردهای جهانی نزدیک شویم.

وی ادامه داد: کودهای شیمیایی براساس سهمیه بندی سازمان جهادکشاورزی استان از طریق سامانه پهنه بندی و صدور حواله الکترونیکی توزیع می شود و در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و خارج از این چرخه به هیچ عنوان کودی اجازه و امکان توزیع ندارد.

الیاسی در پایان گفت: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تمامی کودهای شیمیایی را یکبار در مبدأ و یکبار در مقصد نمونه گیری و برای آنالیز به آزمایشگاه مجهز خود در استان البرز ارسال می‌کند و در صورت تأیید سلامت کود از لحاظ کمی و کیفی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد که این مهم از ورود کودهای تقلبی و بی کیفیت به چرخه کشاورزی کشور جلوگیری به عمل می آورد و در صورت ورود کود تقلبی و بی کیفیت به صورت سیستماتیک از چرخه خارج خواهد شد.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

آغاز برداشت گندم از مزارع خراسان شمالی

گستردگی فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان اردبیل

کشت گیاهان دارویی در ۱۴۰۰ هکتار از اراضی کم بازده لرستان

آغاز دومین مرحله آبگذاری شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان از فردا

خرید ۳۰ تن گندم بذری در خراسان شمالی

پیش‌بینی برداشت ۵۰ تن گل‌محمدی از مزارع اسدآباد

۹۰ درصد کودهای کشاورزی، تولید داخلی است

برداشت "کلزا" از مزارع کرمانشاه آغاز شد

کاشت گیاهان دارویی از راهکارهای مقابله با بحران کم‌آبی

انجام نشاء در ۱۲۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

چرا خشکه‌کاری برنج در گلستان شکست خورد؟

پیش‌بینی تولید ۶۸ هزار تن گل محمدی در سال جاری

توسعه ۶ برابری گلخانه‌های رزن

توزیع بیش از ۷ هزار تن کود شیمیایی در خوزستان

پیش‌بینی تولید ۶۰۰۰ تن کلزا در خراسان رضوی طی سال جاری

اولین مزرعه نوآوریِ جنوب کرمان رتبه برتر کشور را کسب کرد

حفظ منابع آب و خاک تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است

چهارمین جشنواره توت‌فرنگی در روستای گردشگری شیان برگزار می‌شود

نشاء برنج در ۲۵۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری گیلان

توسعه ۱۰۰۰ هکتاری کشت گیاهان دارویی در لرستان

نخستین مزرعه هوشمند کشور راه‌اندازی می‌شود

نشاء شالی در مزارع گلستان آغاز شد

آغاز برداشت گل محمدی از باغات بهاباد یزد

تولید ۳۲۳ هزار تن محصولات صنعتی و کشاورزی در ارس

ساخت کاتالیزور برای تصفیه آب و تولید هیدروژن

اگرونیک در شبکه های اجتماعی