1401/4/12 72

دهمین جشنواره برداشت گل ‌محمدی دامنه‌های سهند در اسکو برگزار می‌شود.

دهمین جشنواره گل‌محمدی در اسکو برگزار می‌شود


آذربایجان شرقی مدیر جهاد کشاورزی اسکو گفت: دهمین جشنواره برداشت گل ‌محمدی دامنه‌های سهند در اسکو برگزار می‌شود.

رضا انوری در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اعلام این مطلب، گفت: چند سال است که جشنواره گل محمدی به صورت مرتب در شهرستان اسکو که دو روستای گنبرف و عنصرود به عنوان قطب تولید این گل در آن واقع شده‌اند، برگزار می‌شود و امسال نیز دهمین دوره جشنواره برداشت گل محمدی دوشنبه، ۱۳ تیر از ساعت 17 تا 19 در دامنه‌های بکر، سرسبز و زیبای سهند در روستای عنصرود اسکو برگزار خواهد شد.

وی افزود: این جشنواره با هدف معرفی ظرفیت‌های گردشگری منطقه به گردشگران داخلی و خارجی، توسعه سطح زیر کشت باغات گل و گیاهان دارویی، ایجاد ظرفیت‌های جدید برای توسعه سرمایه گذاری در دو بخش کشاورزی و گردشگری و اشتغالزایی در شهرستان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: جشنواره گل محمدی کمک خواهد کرد تا ظرفیت‌های کمی و کیفی منطقه در دو حوزه کشاورزی و گردشگری ارتقا یابد و زمینه برای ایجاد ارزش افزوده در بخش کشاورزی و استقرار صنایع تبدیلی در این حوزه فراهم شود.

انوری با اشاره به تفاوت جشنواره امسال با دوره‌های گذشته، ابراز کرد: هدف ما برگزاری باشکوه‌تر این جشنواره در سالجاری است چرا که مقدمات ثبت ملی این جشنواره فراهم شده و در حال برنامه ریزی برای ثبت ملی این جشنواره شهرستانی هستیم.

وی دیگر اهداف برگزاری جشنواره را برشمرد و خاطرنشان کرد: آشنایی هرچه بیشتر سرمایه گذاران با مزیت‌های اقتصادی منطقه، تشویق کشاورزان به توسعه سطح زیر کشت گل محمدی به دلیل نیاز آبی کمتر و امکان کشت در شیب‌های تند، دستیابی به تکنولوژی فرآوری مشتقات عصاره گل محمدی و گیاهان دارویی و استقرار تکنولوژی جایگزین برای گلاب گیری سنتی از دیگر اهداف مهم جشنواره گل محمدی است.

انوری افزود: در این جشنواره علاوه بر تجلیل از کشاورزان و تولیدکنندگان این عرصه، نمایشگاه عرضه محصولات کشاورزی، هنری و صنایع دستی نیز در آن برگزار خواهد شد. 

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های جنبی این جشنواره این بود که ۵۰ عکاس از آذربایجان شرقی برداشت گل محمدی از مزارع بارور شهرستان اسکو را عکاسی کردند.

وی افزود: در این تور عکاسی، عکاسان از صحنه‌های مختلف برداشت و نحوه عرضه گل محمدی لحظه‌های به یاد ماندنی را ثبت کردند و از هر عکاس پنج عکس و در مجموع ۲۵۰ عکس به مسابقه تور عکاسی جشنواره گل محمدی اسکو راه یافت.

انوری یادآور شد: در روز برگزاری جشنواره سه نفر از برگزیدگان تور عکاسی برداشت گل محمدی اسکو تجلیل می‌شوند.

وی اضافه کرد: نشست علمی ویژگی‌ها و فواید گل محمدی نیز با حضور اساتید دانشگاه و مسئولان سازمان جهادکشاورزی و دیگر مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد. این نشست علمی با هدف دانش بنیان کردن تولید گل محمدی و فراورده‌های آن برگزار شد.

مدیر جهاد کشاورزی اسکو با اشاره به این‌که شهرستان اسکو در تولید گل محمدی رتبه اول کشوری را به خود اختصاص داده است، گفت: سطح زیر کشت و تولید گل محمدی در شهرستان اسکو ۷۳۰ هکتار است که از این میزان ۵5 هکتار آن غیر بارور است و ۶۷۵ بارور است. متوسط عملکرد گل محمدی در شهرستان اسکو 3.4 تن در هکتار است این در حالی است که متوسط عمکلرد کشور 2.5 هکتار است و در سال قبل میزان تولید این محصول ۲۳۰۰ تن بوده است. 

انوری افزود: عملکرد کشور بلغارستان از ما بالاتر است و به 4.5 تن در هکتار می‌رسد است و این نشان ی‌دهد که باید علم و دانش وارد مزرعه شود. 

وی بیان کرد: اگر ما به کشاورزی اهمیت دهیم هیچوقت مهاجرت نخواهیم داشت بلکه شاهد مهاجرت معکوس نیز خواهیم بود. 

به گزارش ایسنا، مدیر جهاد کشاورزی اسکو تاکید کرد: تلاش داریم که در مورد گل محمدی، خام‌فروشی را کم کنیم و ارزش افزوده را زیاد و زنجیره تولید را کامل کنیم تا در نهایت بهره بردارهایمان در جایگاه اصلی خود قرار بگیرند و شاهد باشیم که کشاورزی امان پیشرفت کرده باشد.  
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

تجزیه داده‌های آماری در کشاورزی با نرم‌افزار SAS

پیش‌بینی تولید یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن شلتوک در مازندران

تولید بیش از ۷۰ هزار تن خشکبار در استان همدان

آغاز برداشت پسته از ۶۲۰۰ هکتار از باغات گناباد

کشت الگویی چغندر علوفه‌ای در همدان

صفر تا صد احداث گلخانه‌های کوچک مقیاس در روستاها

تأمین ۱۷ هزار تن انواع کود کشاورزی در خراسان شمالی طی امسال

بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ تن کلزا در کردستان به طور تضمینی خریداری شد

رویداد نانوفناوری در کشاورزی و محیط زیست برگزار می‌شود

کشت سویا موجب خوداتکایی در تولید روغن و تامین زنجیره غذایی دام می‌شود

کاهش رنج تولید برنج در لاهیجان

توانمندی کشور در تولید و بومی‌سازی ۳ قطعه از پهپادهای کشاورزی

زنگنه؛ میزبان سومین جشنواره آلبالو

انعقاد قراردادهای کشاورزی به ارزش ۹۵ میلیارد تومان در خراسان جنوبی

افزایش ۲۵ درصدی اعتبار طرح‌های محرومیت‌زدایی جهادکشاورزی در سال آینده

برداشت ۱۴ هزار تُن سیب گلاب در بروجرد

امسال حدود ۱.۱ میلیون تن سیب درختی در آذربایجان غربی تولید می شود

پیش‌بینی برداشت ۱۸۰ تن سیب‌زمینی در چهارمحال و بختیاری

سامانه هوشمند پایش و مشاوره مزارع بومی به کمک کشاورزی می‌آید

تولید سالانه ۳۶ تن زعفران در تربت‌حیدریه

افزایش نفوذ دانش در عرصه های کشاورزی گیلان

احتمال کشت دوباره برنج در برخی از شالیزارهای صومعه سرا

آغاز مبارزه بیولوژیک با آفت پروانه مینوز در سطح ۴۰۰ هکتار از اراضی بروجرد

دهمین جشنواره گل‌محمدی در اسکو برگزار می‌شود

لزوم توسعه کشت علوفه بعد از برداشت برنج در مازندران

اگرونیک در شبکه های اجتماعی