1401/4/12 142

دهمین جشنواره برداشت گل ‌محمدی دامنه‌های سهند در اسکو برگزار می‌شود.

دهمین جشنواره گل‌محمدی در اسکو برگزار می‌شود


آذربایجان شرقی مدیر جهاد کشاورزی اسکو گفت: دهمین جشنواره برداشت گل ‌محمدی دامنه‌های سهند در اسکو برگزار می‌شود.

رضا انوری در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اعلام این مطلب، گفت: چند سال است که جشنواره گل محمدی به صورت مرتب در شهرستان اسکو که دو روستای گنبرف و عنصرود به عنوان قطب تولید این گل در آن واقع شده‌اند، برگزار می‌شود و امسال نیز دهمین دوره جشنواره برداشت گل محمدی دوشنبه، ۱۳ تیر از ساعت 17 تا 19 در دامنه‌های بکر، سرسبز و زیبای سهند در روستای عنصرود اسکو برگزار خواهد شد.

وی افزود: این جشنواره با هدف معرفی ظرفیت‌های گردشگری منطقه به گردشگران داخلی و خارجی، توسعه سطح زیر کشت باغات گل و گیاهان دارویی، ایجاد ظرفیت‌های جدید برای توسعه سرمایه گذاری در دو بخش کشاورزی و گردشگری و اشتغالزایی در شهرستان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: جشنواره گل محمدی کمک خواهد کرد تا ظرفیت‌های کمی و کیفی منطقه در دو حوزه کشاورزی و گردشگری ارتقا یابد و زمینه برای ایجاد ارزش افزوده در بخش کشاورزی و استقرار صنایع تبدیلی در این حوزه فراهم شود.

انوری با اشاره به تفاوت جشنواره امسال با دوره‌های گذشته، ابراز کرد: هدف ما برگزاری باشکوه‌تر این جشنواره در سالجاری است چرا که مقدمات ثبت ملی این جشنواره فراهم شده و در حال برنامه ریزی برای ثبت ملی این جشنواره شهرستانی هستیم.

وی دیگر اهداف برگزاری جشنواره را برشمرد و خاطرنشان کرد: آشنایی هرچه بیشتر سرمایه گذاران با مزیت‌های اقتصادی منطقه، تشویق کشاورزان به توسعه سطح زیر کشت گل محمدی به دلیل نیاز آبی کمتر و امکان کشت در شیب‌های تند، دستیابی به تکنولوژی فرآوری مشتقات عصاره گل محمدی و گیاهان دارویی و استقرار تکنولوژی جایگزین برای گلاب گیری سنتی از دیگر اهداف مهم جشنواره گل محمدی است.

انوری افزود: در این جشنواره علاوه بر تجلیل از کشاورزان و تولیدکنندگان این عرصه، نمایشگاه عرضه محصولات کشاورزی، هنری و صنایع دستی نیز در آن برگزار خواهد شد. 

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های جنبی این جشنواره این بود که ۵۰ عکاس از آذربایجان شرقی برداشت گل محمدی از مزارع بارور شهرستان اسکو را عکاسی کردند.

وی افزود: در این تور عکاسی، عکاسان از صحنه‌های مختلف برداشت و نحوه عرضه گل محمدی لحظه‌های به یاد ماندنی را ثبت کردند و از هر عکاس پنج عکس و در مجموع ۲۵۰ عکس به مسابقه تور عکاسی جشنواره گل محمدی اسکو راه یافت.

انوری یادآور شد: در روز برگزاری جشنواره سه نفر از برگزیدگان تور عکاسی برداشت گل محمدی اسکو تجلیل می‌شوند.

وی اضافه کرد: نشست علمی ویژگی‌ها و فواید گل محمدی نیز با حضور اساتید دانشگاه و مسئولان سازمان جهادکشاورزی و دیگر مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد. این نشست علمی با هدف دانش بنیان کردن تولید گل محمدی و فراورده‌های آن برگزار شد.

مدیر جهاد کشاورزی اسکو با اشاره به این‌که شهرستان اسکو در تولید گل محمدی رتبه اول کشوری را به خود اختصاص داده است، گفت: سطح زیر کشت و تولید گل محمدی در شهرستان اسکو ۷۳۰ هکتار است که از این میزان ۵5 هکتار آن غیر بارور است و ۶۷۵ بارور است. متوسط عملکرد گل محمدی در شهرستان اسکو 3.4 تن در هکتار است این در حالی است که متوسط عمکلرد کشور 2.5 هکتار است و در سال قبل میزان تولید این محصول ۲۳۰۰ تن بوده است. 

انوری افزود: عملکرد کشور بلغارستان از ما بالاتر است و به 4.5 تن در هکتار می‌رسد است و این نشان ی‌دهد که باید علم و دانش وارد مزرعه شود. 

وی بیان کرد: اگر ما به کشاورزی اهمیت دهیم هیچوقت مهاجرت نخواهیم داشت بلکه شاهد مهاجرت معکوس نیز خواهیم بود. 

به گزارش ایسنا، مدیر جهاد کشاورزی اسکو تاکید کرد: تلاش داریم که در مورد گل محمدی، خام‌فروشی را کم کنیم و ارزش افزوده را زیاد و زنجیره تولید را کامل کنیم تا در نهایت بهره بردارهایمان در جایگاه اصلی خود قرار بگیرند و شاهد باشیم که کشاورزی امان پیشرفت کرده باشد.  
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

الگوی کشت بین عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی همخوانی ایجاد می‌کند

۱۵ هکتار گلرنگ در لاشار کشت شد

یک تیر و دو نشان با جذب مهندسان کشاورزی

برآورد تولید ۴۰ کیلوگرم زعفران در فامنین

آغاز کشت قراردادی گندم و جو در اراضی کشت و صنعت مغان

آغاز برداشت کنجد در آغاز برداشت کنجد در خُنجخُنج

برداشت ۶۵۰ کیلوگرم زعفران از مزارع کاشان

پیشگیری از جنگل‌ زدایی با نوآوری

توزیع بیش از ۴۱ هزار تن کود شیمیایی بین کشت و صنعت‌های خوزستان

کشت قراردادی گندم در ۱۵ هزار هکتار از اراضی بوشهر

برداشت ۶۴۰ تن چای ترش در سیستان و بلوچستان

برداشت زیتون در ۷۰ درصد از باغات گیلان

کشت زیتون مقاوم به کم‌آبی در پژوهشگاه ژنتیک

پیش بینی برداشت ۴۴ هزار تن ذرت علوفه‌ای از مزارع سمنان

افزایش ۲ برابری تولید زیتون

توسعه کشاورزی در اراضی شیب‌دار آری یا خیر؟

کشت فراسرزمینی؛ فرصت یا تهدید؟

۱۴۱ واحد گلخانه خانگی در منطقه سیستان احداث می‌شود

آغاز برداشت محصولات گلخانه ای در جنوب استان کرمان

تولید زعفران و اشتغال بیش از ۱۰ هزار نفر در تایباد

۶۲۹ هزار هکتار از اراضی خوزستان به زیر کشت پاییزه می‌رود

تولید کودهای زیستی برای ارتقای سطح عملکرد کشاورزی در کشور

ایجاد اشتغال 5 هزار نفری با تولید محصولات گلخانه ای

اجرای طرح جهش تولید در سطح ۳۵۰ هکتار از اراضی دیم لرستان

۲۵ هکتار به سطح گلخانه‌های همدان اضافه می‌شود

اگرونیک در شبکه های اجتماعی