1401/3/6 60

با توجه به بررسی‌های انجام شده، طی چند سال اخیر میزان قابل توجهی درآمد ارزی برای کشور حاصل شده.

بیش از هزار تن محصول از گلستان‌های گل محمدی لرستان برداشت می‌شود


مدیر باغبانی جهاد کشاورزی لرستان، با اشاره به اشتغال‌زایی بالای گل محمدی، گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده، طی چند سال اخیر میزان قابل توجهی درآمد ارزی برای کشور حاصل شده، به‌نحوی که بر اساس برآوردها، سالانه بیش از ۱۰ میلیارد دلار گل خشک و اسانس فرآوری شده محصول به اقتصاد کشور کمک می‌کند.

محمدحسن کیانی‌فر، اظهار کرد: گل محمدی یکی از گیاهان دارویی است که از دیرباز در ایران کِشت و به صورت‌های مختلف خشک، تر و فرآوری شده به عنوان گیاه دارویی در طب سنتی مصرف می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: گل محمدی در اغلب نقاط ایران کِشت می‌شود و یکی از گونه‌هایی است که به دلیل داشتن عطر خوب از تقدس خوبی بین ایرانیان برخوردار است.

مدیر باغبانی جهادکشاوری لرستان، گل محمدی را یک گیاه کم‌ توقع نسبت به موادغذایی خاک و رطوبت عنوان و تصریح کرد: به همین دلیل می‌توان این محصول را در شرایط دیم به ویژه در لرستان کشت و کار کرد.

کیانی‌فر، نیاز آبی کم را از دیگر مزیت‌های کشت گل محمدی برشمرد و افزود: در سال ۹۵ توسط وزارت جهاد و به تبع سازمان‌ جهاد، توسعه کشت گل محمدی به عنوان یک گیاه دارویی در سراسر کشور مصوب شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۹۰۰ هکتار سطح زیرکشت گل محمدی در استان داریم، ‌ ضمن اینکه سالانه بیش از هزار تن محصول از گلستان‌های گل محمدی استان برداشت می‌شود.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اشتغال‌زایی بالای گل محمدی، گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده، طی چند سال اخیر میزان قابل توجهی درآمد ارزی برای کشور حاصل شده، به‌نحوی که بر اساس برآوردها، سالانه بیش از ۱۰ میلیارد دلار گل خشک و اسانس فرآوری شده محصول به اقتصاد کشور کمک می‌کند.

کیانی‌فر ادامه داد: با توجه به نیاز پایین گیاه و قانع بودن به شرایط خاص آب و حاصلخیزی خاک، می‌تواند به عنوان یک کشت جایگزین و مناسب برای مناطق شیب‌دار توسعه پیدا کند.

وی با بیان اینکه به طور متوسط از هر هکتار، دو تُن گل محمدی می‌توان برداشت کرد، افزود: این میزان در شرایط مختلف متفاوت است، به‌گونه‌ای که هرچه شرایط ارتفاعی و دمایی گل محمدی مناسب‌تر باشد، میزان اسانس و کیفیت آن بیشتر می‌شود و ارزش اقتصادی بالایی خواهد داشت.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی لرستان اظهار کرد: در کشور بیش از ۳۰ هزار هکتار عرصه گل محمدی داریم که از این منظر بزرگترین تولیدکننده در دنیا محسوب می‌شویم.

کیانی‌فر، سرمایه‌گذاری در بخش توسعه کشت گیاهان دارویی را علاوه‌بر اشتغال‌زایی، یک کار جنبی خوب برای کشاورزان دانست و افزود: در زنجیره ارزشی گل محمدی نیز نیازمند کارخانه‌های فرآوری هستیم تا اسانس به قیمت خوبی به کشورهای متقاضی صادر شود.

وی از تکمیل چرخه زنجیره تولید در استان خبر داد و افزود: طی سال‌های اخیر و با توسعه کشت گیاهان دارویی در لرستان، چرخه زنجیره تولید در حال تکمیل است و اکنون در شهرهای الشتر، خرم‌آباد، الیگودرز و بروجرد کارگاه‌های کوچک و نسبتا متوسط فرآوری را داریم، ضمن اینکه در چند روز آینده نیز کارگاه استحصال اسانس در الیگودرز با ظرفیت بیش از ۴۰ تن در روز افتتاح و راه‌اندازی می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی لرستان بیان کرد: در هر هکتار در فصل گل‌چینی بیش‌از ۳۰ نفر مشغول به کار می‌شوند که با توجه به فصل برداشت که بین ۲۰ روز تا یک ماه طول می‌کشد، میزان اشتغال‌زایی بالایی را شامل می‌شود.

کیانی‌فر، کیفیت گل محمدی لرستان را بسیار مطلوب دانست و افزود: با توجه به اینکه میزان و کیفیت اسانس بر اساس دما و ارتفاع سنجیده می‌شود، بهترین اسانس در دمای گرم و ارتفاع بالای ۸۰۰ متر تولید می‌شود و با توجه به شرایط اقلیمی لرستان، اسانس و گلاب تهیه شده در گلستان‌های استان از کیفیت بالایی برخوردار است.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

آغاز مبارزه بیولوژیک با آفت پروانه مینوز در سطح ۴۰۰ هکتار از اراضی بروجرد

دهمین جشنواره گل‌محمدی در اسکو برگزار می‌شود

لزوم توسعه کشت علوفه بعد از برداشت برنج در مازندران

ساخت پهباد سم پاش اراضی کشاورزی در گیلان

باردهی میوه بلوبری در گلدان به همت محققان لاهیجان

پیش‌بینی ۵ مرکز خرید گندم از کشاورزان ملایری

مهم‌ترین آفات و بیماری‌ باغات و محصولات زنجان کدام است؟

ظهور خوشه طلایی برنج در ۶ شهرستان گیلان

برگزاری سومین جشنواره گیلاس در ولیدر طارم

خودکفایی در تولید پهپادهای کشاورزی با تلاش نخبگان دانشگاهی

برداشت کلزا از قطب کشاورزی این محصول در خراسان رضوی آغاز شد

درخشش خوشه‌های طلایی برنج در املش

برگزاری رویداد انتقال تجارب نوآوری‌های کشاورزی

کرمانشاه محل رویش ۱۲۰۰ گونه گیاهی

۷۰ درصد گل‌های شاخه بریده تولید همدان سوپرممتاز هستند

۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی لرستان تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار می‌گیرد

کلنگ‌زنی و افتتاح ۲ طرح گلخانه هیدروپونیک سبزی و صیفی و مزرعه اسطوخودوس در فامنین

حل معمای رشد و سلامت گیاهان توسط دانشمندان استنفورد

۲ طرح گلخانه‌ای و آبیاری تحت فشار قابل افتتاح اسدآباد در هفته جهاد کشاورزی

پایداری تولید با کشاورزی دانش بنیان محقق خواهد شد

بهره‌برداری از ۵ طرح کشاورزی و آب و خاک در بم

سومین مرحله آبگذاری اراضی شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان

گایکان؛ روستای گُل ایران

احداث مزرعه ۲ هکتاری اسطوخودوس در فامنین

آموزش پرورش گیاهان آپارتمانی در منزل

اگرونیک در شبکه های اجتماعی