1400/3/23 59

از ابتدای سال زراعی تا ۱۸ خردادماه حدود ۱۸ هزار و ۳۳۳ تُن گندم از کشاورزان خریداری شده است.

خرید ۱۸ هزار تُن گندم از کشاورزان لرستان


مدیرکل امور اقتصادی استانداری لرستان گفت: از ابتدای سال زراعی تا ۱۸ خردادماه حدود ۱۸ هزار و ۳۳۳ تُن گندم از کشاورزان خریداری شده است.

نامدار صیادی، در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این‌که گندم یک محصول استراتژیک بوده و در تأمین امنیت غذایی مردم نقش اساسی دارد، اظهار کرد: از ابتدای سال زراعی تا ۱۸ خردادماه حدود ۱۸ هزار و ۳۳۳ تُن گندم از کشاورزان خریداری شده است.

وی ادامه داد: از این میزان خرید ۶۲۴۳ تُن در شهرستان پلدختر، ۹۰۹۳ تُن در شهرستان کوهدشت، ۱۹۲۶ تُن در شهرستان رومشگان و ۱۲۰۶ تُن در جنوب خرم‌آباد بوده و در سایر شهرستان‌ها هنوز خرید گندم آغاز نشده است.

صیادی با اشاره به این‌که نرخ خرید تضمینی گندم از کشاورزان در سال زراعی جاری به ازای هر کیلوگرم ۵۰۰۰ تومان تعیین شده است، عنوان کرد: همه مطالبات گندم کاران تا پایان روز دهم خرداد ماه پرداخت شده و مبلغ ۴۹ میلیارد تومانی هنوز پرداخت نشده است.

مدیرکل امور اقتصادی استانداری لرستان تصریح کرد: ما یک خشکسالی بسیار شدید را در سال زراعی گذشته تجربه کردیم و براساس آمار و اطلاعات سازمان جهاد کشاورزی لرستان ۵۰۰ هزار تُن کاهش محصولات تولیدی به ارزش ۴۴۰۰ میلیارد تومان داشتیم.

وی با اشاره به این‌که در زمینه جبران خسارت کشاورزان از خشکسالی، سازمان جهاد کشاورزی برنامه‌های خوبی در دست اجرا دارد، عنوان کرد: ازجمله این‌که در حال ارزیابی و جبران خسارت  ۱۲۴ هزار هکتار از اراضی دیم و آبی تحت پوشش بیمه کشاورزی هستند، همچنین بحث تسهیلات بانکی ارزان قیمت را در دستور کار خودشان قرار دادند و از طریق وزارت جهاد کشاورزی پیگیری‌هایی برای تأمین تانکرهای آب برای آبرسانی داشتند.

صیادی تأکید کرد: بذر یکی‌از نهاده‌های بسیار مهم در بخش کشاورزی است و پیش‌بینی می‌شود ۲۵۵۰۰ تُن گندم توسط ۱۰ شرکت در استان خریداری شود.

مدیرکل امور اقتصادی استانداری لرستان افزود: باتوجه به خشکسالی که داشتیم ممنوعیت کاشت برنج و هندوانه به‌عنوان محصولات آب دوست را در استان در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به مشکلات پیش آمده در استان از ابتدای سال و مقداری قبل از آن در زمینه تأمین مرغ مصرفی مورد نیاز مردم، عنوان کرد: طی ۱۲ روز گذشته التهاب خاصی در این زمینه نداشته و تقریباً بیش‌از ۲۲۰ تُن در روز کُشتار می‌شود و حتی بخشی از آن به خوزستان که لرستان به‌عنوان استان معین آن تعیین شده صادر می‌شود.

نامداری با اشاره به نامگذاری ۲۱ تا ۲۷ خردادماه تحت‌عنوان هفته جهاد کشاورزی است، تصریح کرد: در این هفته ۶۸ پروژه به اعتبار ۱۵۰ میلیارد تومان با اشتغال‌زایی برای ۳۰۰ نفر افتتاح خواهد شد.

 
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

برداشت کلزا در اردبیل آغاز شد

توسعه 15 هزار هکتار شهرک‌ گلخانه‌ای

تولید سالانه ۲۳ میلیون شاخه گل در لرستان

مزایای کود کمپوست برای خاک

اجرای طرح خُشکه‌کاری برنج در لرستان

توسعه ۴۰ هکتاری باغات هلو و شلیل در اسدآباد

برداشت ۴۰۰۰ تن لیمو ترش در سیستان و بلوچستان

پیش‌بینی تولید ۴۲۰ میلیون شاخه گل و گیاه زینتی در خوزستان

چه زمانی از کود سرک برنج استفاده کنیم؟

امسال ۱۹۰ هزار تن سیب تابستانه از باغات آذربایجان غربی برداشت می شود 

نخلستان‌های قصرشیرین توسعه می‌یابد

رکورد تولید و پرورش گلابی شکسته شد

برداشت انجیر و درآمد ۹۰ میلیارد ریالی برای کشاورزان

ایجاد کانون گیاهان دارویی در مرودشت

صرفه جویی سالانه 315 میلیون مترمکعبی آب کشاورزی در استان مرکزی

اولین استارتاپ "نوآوری در بسته بندی عناب و فرآورده‌های آن" برگزار می‌شود

شهرک کشاورزی بهدشت چمستان وارد فاز اجرایی شد

ایران،خاستگاه ۸ هزار گونه گیاه دارویی بومی

۱۵۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی ایرانشهر آماده کشت ذرت شده است

توزیع بیش از ۳۰ هزار تن انواع کود شیمیایی در خراسان رضوی

برداشت ۵۰۰۰ تن برگ حنا در دلگان سیستان و بلوچستان

پیش‌رویداد «استارتاپ با رویکرد کشاورزی» برگزار می‌شود

کلزا؛ محصولی با نیاز آبی کم و ارزآوری بالا

۳.۵ هکتار گلخانه در شهرستان بهار در حال ساخت است

تولید ۱۸۸ تن انواع گیاهان دارویی در بروجرد

اگرونیک در شبکه های اجتماعی