1397/3/12 1757

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تبریز گفت: هم اکنون سرانه فضای سبز تبریز بدون لحاظ فضاهای سبز نیروگاه ها، پادگان ها و اداره های مختلف 15.5 مترمربع است.

سرانه فضای سبز تبریز ۱۵.۵ مترمربع است


علی مدبر روز سه شنبه در جلسه مشترک با رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی آذربایجان‌شرقی افزود: اگر در محاسبه میزان سرانه فضای سبز تبریز این فضاها نیز محاسبه شود بدون ‌شک سرانه به بیش از 20 متر مربع می رسد. وی اظهار داشت: در بحث‌های مختلف میزان فضای سبز تبریز با کلانشهرهای دیگری مانند مشهد و اصفهان مقایسه می‌شود در حالی که موقعیت اقلیمی این شهر بسیار متفاوت‌تر از این شهرهاست. مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تبریز اضافه کرد: از رویکردهای اساسی این سازمان در فضای سبز، تلفیق بحث سلامت شهری با اوقات فراغت شهروندان در استفاده از فضاهای سبز است.


مدبر ادامه داد: هم اکنون تعدادی از این الگوها در انبوه‌کاری های شهری مانند تپه‌های رشیدیه و باغمیشه، عباس‌میرزا، آرپا دره‌سی و یادگار امام (ره) ایجاد شده است. وی گفت: در سال‌های اخیر اقدام‌های خوبی در زمینه تولید گونه‌های دایمی و استفاده از آن‌ها در فضای سبز تبریز انجام شده که این امر موجب کاهش چشمگیر هزینه‌های ناشی از این بخش شده است. مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تبریز با تاکید بر اقدام‌های علمی و عملی در حوزه فضای سبز، یادآوری کرد: تبریز زمانی به شهر قنات‌ها شهرت داشت ولی هم اکنون شاهد هدررفت آب های سطحی زیادی در شرق تبریز هستیم که با نگاه علمی و تخصصی به این موضوع می‌توان از هدررفت آن‌ها جلوگیری کرد.


مدبر با تاکید بر بهره‌گیری از فنون نوین در فضای سبز تبریز، افزود: شیوه‌های جدید نگهداری فضای سبز و آبیاری و بهره گیری از روش‌های جدید برای هرس درختان از اولویت‌های این سازمان است. وی از راه اندازی نخستین شهرک گلخانه‌ای در تبریز خبر داد و گفت: هم اکنون مراحل مکان‌یابی، امکان سنجی و بررسی علمی این شهرک در حال انجام است تا با استفاده از توان بخش خصوصی و دانش آموختگان این حوزه اجرا شود. مدبر با بیان اینکه این شهرک می‌تواند به صورت یک پایانه گل و گیاه در شمال‌غرب کشور احداث شود، اضافه کرد: گلخانه‌های این شهر در 2 سال گذشته با افزایش 2 برابری به حدود 25 هزار متر مربع رسیده است.


رییس نظام مهندسی کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به زمینه همکاری‌های مشترک بین این مجموعه و سازمان پارک ها، گفت: با توجه به زمینه‌های مشترک بسیار بین این مجموعه‌ها می‌توان تفاهم نامه‌ای کاربردی امضا کرد. شهرام شفیعی افزود: با توجه به وجود شرکت‌های مختلف تخصصی در زمینه‌های آب، خاک، نگهداری در زیر مجموعه نظام مهندسی استان می‌توان در مراحل مختلف با هم همکاری کرد. وی اظهار داشت: کلینیک‌های متعدد گیاه پزشکی در سازمان نظام کشاورزی وجود دارد که می‌توانند با مجموعه سازمان پارک‌ها همکاری کنند. کلان‌شهر تبریز نیمی از جمعیت سه میلیون و 800 هزار نفری استان آذربایجان شرقی را در خود جای داده است.

منبع
ایرنا
  1. حسین جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ --- ۲۲:۳۷:۰۳

    سلام انتخاب درخت های فضای سبز تبریزخیلی بده لطف کنیددرخت چناربکاریدتاشهرتبریزهم مثل تهران زیبابشه

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

راهکار جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات گردو

دستیابی به نتایج خوب در زمینه پرورش گیاهان دارویی در استان مازندران

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

برآورد کشت ۲۶ هزار هکتار ذرت‌دانه‌ای در کرمانشاه

راه‌های رسیدن به کشاورزی تجاری چیست؟

اگرونیک در شبکه های اجتماعی