1396/12/27 647

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و معاون رئیس‌جمهور ضمن انتقاد شدید از سیاست‌های کشور در جهت دستیابی به خودکفایی در کالاهای اساسی و محصولات کشاورزی گفت:‌ عده‌ای به دلایل سیاسی به فکر خودکفایی در بسیاری از محصولات هستند.

حمله کلانتری به سیاست خودکفایی

کلانتری افزود:‌ این اصل باید مشخص شود که آیا ما در کشور تابعی از استانداردهای بین‌المللی هستیم یا نه؟ طبق ضوابط بین‌المللی امکان استفاده از آب‌های تجدیدپذیر تا 40 درصد وجود دارد اما در حال حاضر در کشور ما 110 درصد آب‌های تجدیدپذیر استفاده می‌شود. دلیل این امر آن است که عده‌ای به دلایل سیاسی به فکر خودکفایی در بسیاری از محصولات هستند.وی ادامه داد: ما مجلسی داریم که معتقد است در 95 درصد محصولات باید به خودکفایی برسیم. واضح است که برای اجرای سیاست خودکفایی به آب نیاز داریم. 20سال پیش نسبت به استفاده بیش از حد از آب‌های تجدید پذیر اعلام خطر کردم. به همین علت دستور دادم کشت دوم را در استان فارس ممنوع کنند، اما متاسفانه این هشدارها مورد بی‌توجهی قرار گرفت و حتی کشت دوم و سوم نیز انجام شد.

 

«خودکفایی»، سیاستی تحمیل شده است

کلانتری با اشاره به این‌که از 88 میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر 97 میلیارد مترمکعب برداشت می‌شود، گفت: این روند کشور را به سمت نابودی سرزمین می‌برد، بنابراین سیاست خودکفایی سیاستی تحمیل شده به آب، خاک و کشاورزی این کشور است. امروز در شرایطی که 97 میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر یعنی 110 درصد آب مصرف می‌شود، برای اجرای برنامه ششم توسعه باید 35 میلیارد مترمکعب آب بیشتری داشته باشیم. به عبارت ساده‌تر به 132 میلیارد آب نیاز داریم تا بتوانیم برنامه ششم توسعه را اجرایی کنیم؛ میزان آبی که اساسا در کشور وجود ندارد.

 

رئیس سازمان محیط‌زیست با اشاره به این‌که آب‌های برداشت شده آب‌های فسیلی است، گفت: سیاست‌های کشور در حوزه خودکفایی غلط است و در راستای پایداری منابع کشور و محیط زیست نیست و واضح است که توان طبیعی کشور پاسخگوی خواسته‌ها و سیاست‌های اینچنینی نخواهد بود. متاسفانه سیاست‌های غلط چهار دهه گذشته مردم ایران را به جان هم می‌اندازد. در حال حاضر نیز شاهدیم که شرق و غرب اصفهان با هم اختلاف دارند و این دلخوری و اختلاف در بین مردم چهارمحال و بختیاری با مردم اصفهان و مردم تهران با مردم قم نیز وجود دارد.

منبع
ایرنا
کلیدواژه:
  1. سیاوش چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ --- ۳:۰۱:۰۴

    سلام
    سالها قبل یک سخنرانی از امام پخش شد در خصوص خودکفایی در کشاورزی و یک نکته جالب اینکه امام فرمودند شاید همین آذربایجان یا خطه شمال برای تامین تمام نیاز کشاورزی ما کافی باشد. که اگر از نظر مساحت و حاصلخیزی خاک و نور و گرما این مناطق ایران را با نقاط مختلف دنیا مقایسه کنیم قطعا حقانیت فرمایش امام روشن می شود. اما بحث آقای کلانتری و امثال این آقا یک بحث کشاورزی و فنی و اقتصادی نیست این یک بحث اعتقادی است. تربیت شدگان دانشگاههای غربی عموما افرادی وابسته و خودباخته و شیفته ظواهر زیبای اروپا و آمریکا هستند. تازه اگر وابستگی آنها تنها یک وابستگی احساسی و روانی باشد وگرنه در صورتی که پای یک وابستگی سازمان یافته در میان باشد که دیگر جای هیچ بحث و صحبتی باقی نمی ماند و البته بنده وابستگی احساسی عاطفی روانی را بسیار خطرناک تر از وابستگی سازمان یافته می دانم. یک جاسوس دیر یا زود شناسایی می شود و قابلیت پیگرد قانونی دارد. اما با یک تحصیلکرده خود باخته نمی شود کاری کرد. علم دارد اما حس و غیرت نسبت به کشورش ندارد. همین بی غیرتی باعث می شود که از سرمایه علمی خود به صورت وارونه استفاده کند. از ایران فقط ریاست و پستش را بخواهد. بنابراین آقای کلانتری و هر فرد دیگری که صحبت از خودکفایی در بخش کشاورزی٬ مسکن٬ خودرو و صنایع نظامی نفت و گاز و....را مزخرف می دانند این افراد موضوع صحبتشان یک موضوع علمی و فنی نیست. این آقایان با گفتمان امام مشکل دارند. گفتمان امام بر خلاف خواسته غرب است. حالا هر جای دیگری هم که آقای کلانتری قرار بگیرد حرف او معلوم است. آقای کلانتری صحبت از خودکفایی را یک صحبت احساسی می داند که مربوط به شرایط احساسی اول انقلاب می باشد در جواب ایشان باید گفت شاید من و شما در آن شرایط دچار احساسات می شدیم ولی شخصیت با صلابتی مثل امام نه. وقتی در هواپیما از امام سوال شد در این لحضات چه حسی دارید؟ در جواب گفتند: هیچ حسی ندارم!

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

یک دارابی کشاورز نمونه بین‌المللی در مصرف آب شد

برداشت ۷۰ تن گلابی از باغات نطنز

آغاز فعالیت ۶ مرکز خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی

آموزش طراحی و ساخت گلخانه‌ها

پیش بینی تولید ۲۰ تن نگین زعفران در خراسان شمالی

اجرای ۱۱۳۰ هکتار سیستم آبیاری نوین در اراضی حوضه دریاچه ارومیه

زالزالک میوه‌ای به رنگ پاییز

تاثیر کشت مکانیزه کشاورزی در دوران خشکسالی

افزایش سطح گلخانه‌ها در چهارمحال و بختیاری به ۳۷ هکتار

پهپادها به کمک کشاورزان طارمی می‌آید

صادرات گردو با نفت برابری می‌کند

لزوم بهره‌گیری کشاورزان از تسهیلات آبیاری نوین

عوامل تأثیرگذار در کاهش کارایی سموم کشاورزی

احداث باغ میوه چگونه صورت می گیرد

فعالیت ۴۲ واحد گلخانه گل و گیاه زینتی در سطح استان همدان

برداشت بیش از ۶۵ هزار تن موز در سیستان و بلوچستان

نقش تکنیک‌های جدید در صنعت کشاورزی

مقابله با تغییرات آب‌وهوایی به کمک درختان پروبیوتیک‌دار

تولید بیش از ۱۱ میلیون تُن محصولات کشاورزی در فارس

بررسی نکات طلایی سربرداری شاخه های درختان میوه

برداشت بیش از ۸۰۰۰ تن لیمو ترش در سیستان و بلوچستان

مناسب ترین درخت گردو جهت پرورش در اردبیل

بهره‌برداری ۲۷ هزار طرح روستایی تا پایان امسال

آغاز برداشت انار از باغات کردستان

توسعه گلخانه‌ها با احداث روستا گلخانه در فارس

اگرونیک در شبکه های اجتماعی