1396/7/11 1468

معاون امور زراعت جهادکشاورزی با تاکید بر اینکه تحت هیچ شرایطی نباید خاک ورزی سنگین انجام دهیم، خاک ورزی هوشمند را یکی از کاستی های کشاورزی کشور دانست.

معاون وزیر جهادکشاورزی:

خاک‌ورزی هوشمند از کاستی‌های کشاورزی کشور است


عباس کشاورز عصر سه شنبه در آیین افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات کشاورزی، ادوات، تجهیزات، صنایع وابسته آبیاری و نهاده های کشاورزی استان گلستان اظهار کرد: در سال های اخیر شاهد پیشرفت در حوزه های مختلف کشاورزی کشور هستیم اما همچنان با انتظارات فاصله داریم. وی وضعیت کشاورزی کشور را قابل قبول دانست و افزود: در حال حاضر به یک وحدت نظر رسیدیم که بخش کشاورزی کشور ظرفیت خالی بسیاری دارد و صاحبان تکنولوژی باید به این ظرفیت های خالی توجه کنند. معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه بخشی از این ظرفیت های خالی کشاورزی کاملا محسوس است، ادامه داد: گندم مشکلش در کشور حل شد و امروز در اول فصل کشت مجدد این محصول ۱۵ میلیون تن ذخیره گندم داریم.
 
وی با بیان اینکه این میزان ذخیره برای ۲۰ ماه آینده کشور کافی است، گفت: این میزان ذخیره سازی نشان می دهد در کشور ظرفیت صادرات گندم وجود دارد. کشاورز از افزایش تولید شکر، دانه های روغنی، دام و طیور و آبزی پروری در کشور خبر داد و اضافه کرد: اینکه چه بخشی از ظرفیت های کشاورزی کشور خالی مانده و نقش بخش خصوصی در استفاده از این ظرفیت خالی چیست موضوعی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. وی با بیان اینکه سیاست وزارت جهادکشاورزی در این حوزه کاملا مشخص است، تصریح کرد: کشاورزان کشور باید به تکنولوژی کارآمد دسترسی آسان داشته باشند.
 
کشاورز به کاهش بارندگی در سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: تغییر اقلیم در کشور کاملا جدی است و کشاورز اگر خودش را برای این تغییرات آماده نکند شکننده می شود. وی بتاکید بر اینکه این شرایط اقلیمی می طلبد رویکرد جدیدی در حوزه کشاورزی کشور داشته باشیم، متذکر شد: استان گلستان یکی از استان های مهم در حوزه کشاورزی است و در برنامه ششم که به تازگی آغاز شده باید میزان تولید گندم گلستان به دو میلیون تن گندم برسد. وی با تاکید بر اینکه میانگین برداشت گندم در گلستان باید ب طور متوسط به هفت تن در هکتار برسد، گفت: تولید دانه روغنی گلستان باید به ۷۰۰ هزار تن و جو استان به ۵۰۰ تن برسد و گلستان به عنوان یکی از مراکز عالی تولید آبزی پروری و صیفی و ... باید در تولیدات رشد داشته باشد و این رشد بدون تکنولوژی میسر نیست.
 
هیچ محدودیتی در تخصیص اعتبارات میکانیزاسیون وجود ندارد
کشاورز با تاکید بر اینکه هیچ محدودیت اعتباری برای تهیه ماشین آلات و تجهیزات بخش کشاورزی و تخصیص اعتبارات میکانیزاسیون وجود ندارد، افزود: از ابتدای سال تاکنون بانک کشاورزی سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به این بخش تزریق کرده است که کارمزد آن حداقل است و روش پرداخت در شرایط تسهیل است. وی با تاکید بر اینکه خاک ورزی در کشور باید مورد توجه جدی تری قرار بگیرد، خاک ورزی هوشمند را از کاستی های کشاورزی کشور دانست و متذکر شد: به هیچ وجه نباید خاک ورزی سنگین انجام بدهیم  و خاک ورزی باید با حداقل عملیات انجام شود و سعی کنیم در هر شرایط کاشت مطلوب با خاک‌ورزی را شاهد باشیم. وی با بیان اینکه خاک کشور در جریان فرسایش است، افزود: باید برای جلوگیری از فرسایش اراده کنیم و تلاش کنیم هیچ زمینی لخت رها نشود چرا که تنها در این شرایط بین۲۰ تا ۳۰ درصد مصرف آب کاهش پیدا می کند.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

بیش از هزار تن محصول از گلستان‌های گل محمدی لرستان برداشت می‌شود

پیش بینی برداشت ۱۷۰ تن توت فرنگی در رودبار

راهکار جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات گردو

دستیابی به نتایج خوب در زمینه پرورش گیاهان دارویی در استان مازندران

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

اگرونیک در شبکه های اجتماعی