1396/6/28 433

رئیس جهاد کشاورزی اراک گفت: گندم یکی از محصولات استراتژیک کشاورزی است و همیشه این خرده به جهاد کشاورزی گرفته می‌شود که چرا گندم را وارد می‌کنیم، درحالیکه با توجه به بحران آب در کشور، واردات گندم به‌صرفه‌تر از کشت داخلی است.

فراهانی‌فرد:

واردات گندم به‌صرفه‌تر از کشت داخلی است

ابوالقاسم قائم فراهانی فرد، رئیس جهاد کشاورزی اراک در کمیته راهبری اقتصاد مقاومتی که امروز، سه شنبه ۲۸ شهریورماه در فرمانداری اراک برگزار شد گفت: سال گذشته باغات استان مرکزی در اثر سرمازدگی دچار خسارات فراوانی شدند که بیشترین خسارات مختص به روستای هزاوه بود. وی گفت: برخی از محصولات کشاورزی جزو محصولات استراتژی قلمداد می‌شوند که در این راستا وزارتخانه برای این محصولات برنامه ویژه‌ای دارد و سعی شده امنیت غذایی این محصولات حفظ و به خود کفایی برسیم. بر این اساس محصولاتی در گندم، جو و برنج به مرز خودکفایی رسیده‌ایم.

فراهانی‌فرد با بیان اینکه ۹۲درصد روغن مصرفی کشور وارداتی است گفت: برای کاهش حجم واردات به دنبال کشت حداقل ۳۰ درصدی پاییزه با دانه کلزا هستیم، در اراک نیز سال گذشته حدود ۱ هزار و ۲۰۰ هکتار زمین به کشت این دانه اختصاص پیدا کرد و امسال قرار است به ۲ هزار هکتار افزایش یابد. رئیس جهاد کشاورزی اراک تصریح کرد: اگر ۳۰ درصد کشت پاییزه به این امر اختصاص یابد ۴۲ درصد کاهش واردات روغن مصرفی خواهیم داشت. یکی از سیاست‌های مهم کشور کاشت محصولاتی است که بتواند ارز آوری مناسب داشته باشد که یکی از این محصولات گل محمدی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی به کشت این گل اختصاص یافته اما در مقایسه با کشورهایی چون بلغارستان و ترکیه که یک سوم این مقدار را زیر کشت برده‌اند، سهم اندکی از تجارت این محصول در جهان داریم. فراهانی‌فرد عنوان کرد: استان مرکزی ظرفیت کاشت محصولات ارزآور را دارد که می‌توان به کاشت زعفران در شهرستان فراهان اشاره کرد، صرفه جویی در مصرف آب یکی از اولویت‌های اصلی جهاد کشاورزی در استان است که بر این اساس بطور جد دنبال اجرای طرح آبیاری با فشار هستیم.

وی گفت: گندم یکی از محصولات استراتژیک کشاورزی است و مادام این خرده به جهاد کشاورزی گرفته می‌شود که چرا گندم را وارد می‌کنیم، درحالیکه با توجه به بحران آب در کشور، واردات گندم به صرفه تر از کشت داخلی است. رئیس جهاد کشاورزی در پایان بیان کرد: ۷۳ رشته شغلی در بخش کشاورزی و ۳۳۰ رشته مشاغل خانگی  تاکنون در کشور ایجاد شده که در رشته‌های بخش کشاورزی به صورت مشترک با اداره کار مجوز صادر شده و تسهیلات مختصری تا سقف ۵ میلیون تومان ارائه می‌شود که به عقیده بنده این رقم باید افزایش یابد.
منبع
ایکنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

اعزام اردک چینی به پاکستان برای مقابله با ملخ ها

مزارع کشاورزی و دریاچه ارومیه جان دوباره می گیرد

افزایش سرسام‌آور قیمت زنجیبل، سیر و لیمو ترش

درگذشت مدیر جهاد کشاورزی رودبار به‌دلیل علائم مشکوک به کرونا

روش باغبانی بدون شخم (no-dig method) چیست؟

زادگاه تعاونی روستایی ایران را بشناسیم

گل‌دهی درختان میوه‌های هسته‌دار در باغات سیستان و بلوچستان

صنعت ماشین های کشاورزی نیازمند سهمیه فولاد

بی‌توجهی به کشاورزی قراردادی مانع حضور جدی در بازارهای هدف

گیاه نخل مرداب یا پنجه کلاغی

کشاورزی سنتی دیگر مقرون به صرفه نیست

ارائه یک راهبرد جدید برای مقابله با عفونت‌های گیاهی

اجرای ۲۳۸ هزار هکتار سامانه های نوین آبیاری در سال جاری

آتش زدن کاه و کلش برای مبارزه با آفات باوری غلط است

انسان، عامل اصلی گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی

ضرورت اصلاح الگوی کشت برای حفظ منافع کشاورزان

کشت ۲۳۰۰ هکتار دانه روغنی در کهگیلویه و بویراحمد

پیشنهاد کشت یولاف ارگانیک به‌جای تولید لبنیات ارگانیک

"اوسک" و نقش‌آفرینی ایران در بازار جهانی زعفران

همکاری ایران و اسپانیا در تامین و تولید بذر سبزی و صیفی

جذب ۶۰۶ میلیارد ریال اعتبار مکانیزاسیون در زنجان

تامین ۴۰ درصد شکر کشور در خوزستان

رونمایی جان دیر از نسل جدید موتورهای چهارچرخ UTV کشاورزی خود

مبارزه شیمیایی با علف‌های هرز در مزارع گندم و جو استان کرمانشاه

صادرات ۵ میلیون کیلوگرم عصاره و اسانس در ۹ ماهه امسال

اگرونیک در شبکه های اجتماعی