1395/12/21 2049

میزان استفاده از کود و سم در برخی محصولات کشاورزی استان از جمله هندوانه و گوجه در فضای باز نگران کننده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان:

میزان مصرف کود و سم در کشت هندوانه و گوجه کهگیلویه و بویراحمد نگران کننده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: میزان استفاده از کود و سم در برخی محصولات کشاورزی استان از جمله هندوانه و گوجه در فضای باز نگران کننده است. جعفر گوهرگانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد افزود: در این دولت با توجه به ساماندهی فروشگاههای کود و سم و بر اساس نسخه گیاه پزشکی و نظر کارشناسان کشاورزی، کود و سم در محصولات کشاورزی استفاده می‌شود و مصرف سم و کود در محصولات کشاورزی تا حدود زیادی کاهش یافت.
 
وی بیان کرد: در زمینه استفاده از سم و کود در برخی محصولات کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد از جمله هندوانه و گوجه هنوز مشکل وجود دارد، به خاطر اینکه زودتر محصول برسد و برخی از خارج استان زمین های کشاورزی را اجاره و اقدام به کشت می‌کنند که هدفشان کسب درآمد بالاست و به همین دلیل نگرانی ها در اینگونه کشت‌ها بیشتر است.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: کمیته مشترک از چند دستگاه بر تولید محصولات کشاورزی نظارت دارد که امیدواریم بتوانیم در این زمینه اقدامات خوبی انجام دهیم. گوهرگانی تصریح کرد: تمام فروشگاههای کود و سم به صورت غیر مجاز و بی کیفیت اقدام به توزیع کود و سم می کردند که حتی برخی از این کود و سموم فلزات سنگین داشتند، با توجه به پیگیریهای شورای سلامت کشور و استان تا حدود زیادی این فروشگاه ها ساماندهی شدند، مجوز گرفتند و نظارت ها و کنترل جدی تر شده است.
 
وی ادامه داد: کلینیک های گیاه پزشکی استان در حال توسعه است که از طریق بخش خصوصی مبارزه با آفات و بیماریها را به صورت بیولوژیک انجام دهند و نهادینه کنند. رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی و جهاد کشاورزی به صورت رندوم از محصولات کشاورزی، مزارع و تولیدات استان بازرسی و نظارت می کنند. در صورت مشاهده و گزارش فروش کود و سموم به صورت غیرمجاز فروشگاههای متخلف به دستگاه قضایی معرفی و طبق قانون با متخلفین برخورد لازم صورت می گیرد و فروشگاه نیز پلمب می شود.
 
وی گفت: با توجه به اینکه افرادی که اقدام با اجاره کردن زمینهای کشاورزی مردم استان می کنند، نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، توصیه های کارشناسان کشاورزی را در استفاده از سموم و کود اجرا نمی‌کنند و سلامت مردم و مصرف کنندگان را به خطر می اندازند، با همکاری آب منطقه ای استان با کشاورزانی که زمینهای خود را اجاره می دهند، برخورد می شود و خدمات کشاورزی، آب و برق به اینگونه زمینها ارائه نمی‌شود.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد افزود: کشاورزانی که می خواهند سبزی و صیفی کشت کنند باید در فضای گلخانه ای اقدام کنند تا قابل کنترل و نظارت بیشتری باشد. گوهرگانی با اشاره به اینکه برخی ها تصور می کنند که در گلخانه ها از سموم و کود بیشتر استفاده می شود، بیان کرد: متاسفانه این مسئله یک ذهنیت اشتباه است چراکه کشت گلخانه ها بر اساس بذور اصلاح شده انجام می شود، داخل گلخانه آفات، بیماریها، تغذیه و آب قابل کنترل است و آفات به صورت فنی و علمی کنترل می شوند.
 
وی تصریح کرد: وضعیت استان کهگیلویه و بویراحمد در استفاده از سموم و کود در محصولات کشاورزی، باغبانی و زراعی نسبت به سایر استانهای کشور بهتر است اما در برخی محصولات از جمله هنودانه و گوجه که در محیط باز کشت می شوند، این موضوع نگران کننده است.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: کشاورزان استان توصیه های فنی کارشناسان جهاد کشاورزی را رعایت کنند تا سلامت غذایی مردم به خطر نیفتد.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

پرونده کشت کلزا در کرمانشاه با 2295 هکتار بسته شد

راهی برای مقابله بهتر برنج با علف‌های هرز

برداشت ۲ هزار تُن «بِه» در نطنز

تخصیص ۳۶۰ هکتار از اراضی دیم تویسرکان به کشت گیاهان دارویی

الگوی کشت بین عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی همخوانی ایجاد می‌کند

۱۵ هکتار گلرنگ در لاشار کشت شد

یک تیر و دو نشان با جذب مهندسان کشاورزی

برآورد تولید ۴۰ کیلوگرم زعفران در فامنین

آغاز کشت قراردادی گندم و جو در اراضی کشت و صنعت مغان

آغاز برداشت کنجد در آغاز برداشت کنجد در خُنجخُنج

برداشت ۶۵۰ کیلوگرم زعفران از مزارع کاشان

پیشگیری از جنگل‌ زدایی با نوآوری

توزیع بیش از ۴۱ هزار تن کود شیمیایی بین کشت و صنعت‌های خوزستان

کشت قراردادی گندم در ۱۵ هزار هکتار از اراضی بوشهر

برداشت ۶۴۰ تن چای ترش در سیستان و بلوچستان

برداشت زیتون در ۷۰ درصد از باغات گیلان

کشت زیتون مقاوم به کم‌آبی در پژوهشگاه ژنتیک

پیش بینی برداشت ۴۴ هزار تن ذرت علوفه‌ای از مزارع سمنان

افزایش ۲ برابری تولید زیتون

توسعه کشاورزی در اراضی شیب‌دار آری یا خیر؟

کشت فراسرزمینی؛ فرصت یا تهدید؟

۱۴۱ واحد گلخانه خانگی در منطقه سیستان احداث می‌شود

آغاز برداشت محصولات گلخانه ای در جنوب استان کرمان

تولید زعفران و اشتغال بیش از ۱۰ هزار نفر در تایباد

۶۲۹ هزار هکتار از اراضی خوزستان به زیر کشت پاییزه می‌رود

اگرونیک در شبکه های اجتماعی