1401/9/22 105

باتوجه به خاصیت درمانی این گیاه در درمان برونشیت، آسم و درد مفاصل، اقدامات خوبی در شهرستان صورت گرفته است.

برداشت روزانه ۱۰۰۰ شاخه گل نرگس از اولین سایت الگویی استان یزد


رئیس اداره ترویج جهاد کشاورزی شهرستان میبد از برداشت روزانه یکهزار شاخه گل نرگس از اولین سایت الگویی ترویجی به وسعت سه هزار متر با هدف فاصله گرفتن از گیاهان پرآبخواه بهاری و تابستانی و جایگزینی گیاهان کم‌آبخواه پائیزی و زمستانه در این شهرستان خبر داد.

«سمیه اسماعیلی‌کیا» در باره برداشت، کاشت و برداشت گل نرگس برای اولین بار در استان یزد در گفت‌وگو با ایسنا گفت: از آنجا که گیاه گل نرگس، کم آبخواه و دارای آلکولوئیدها، فلاونوئیدها، ساپونین‌ها و آنتی اکسیدان‌های بالا است، این سایت الگویی ترویجی به وسعت سه هزار متر در کنار نارین قلعه و دیوار شارستان با هدف فاصله گرفتن از گیاهان پرآب خواه بهاری و تابستانی و سوق یافتن به سمت گیاهان کم آبخواه پائیزی و زمستانه و برای ترغیب کشاورزان به کشت این گیاه دارویی و زینتی در شهرستان میبد راه اندازی شده است.

وی با بیان این که یکی از اهدافی که شهرستان دنبال می‌کند، ایجاد صنایع تکمیلی و زنجیره اسانس گیری و روغن گیری این گیاه است، افزود: باتوجه به خاصیت درمانی این گیاه در درمان برونشیت، آسم و درد مفاصل، اقدامات خوبان با بیان این که کشت این گیاه از نظر صرفه اقتصادی مناسب است و استقبال خوبی تا این لحظه از آن صورت گرفته است، افزود: از آنجا که مردم استان یزد و شهرستان میبد به گل نرگس بسیار علاقه‌مند هستند و نصف تولید شیراز به استان صادر  می‌شود؛ ما نیز تصمیم گرفتیم که با ترویج کاشت گل نرگس در آینده‌ای نزدیک، استان یزد و شهرستان میبد هم در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشد.

به گزارش ایسنا اولیی در شهرستان صورت گرفته است.

این مسئول با بیان این که میزان برداشت گل نرگس در هر هکتار ۱۵۰ هزار شاخه گل است که با کار کارشناسی و تغذیه مناسب، این تعداد به حدود ۶۰۰ هزار شاخه گل می‌رسد، گفت: اکنون روزانه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ شاخه از این مزرعه برداشت می‌شود که پیش‌بینی می‌شود تا پایان بهمن ماه ۶۰ هزار شاخه گل نرگس از مزرعه شهلا سلطان میبد برداشت شود.

رئیس اداره ترویج جهاد کشاورزی میبد با بیان این که هرشاخه گل نرگس از کشاورز به قیمت پنج هزار تومان خریداری می‌شود، افزود: تنها عیب این طرح این است که بعد از سه سال به ارزش اقتصادی می‌رسد و باید به سمت صنایع تبدیلی رفت.

وی در ادامه با بیان این که آب و خاک و اقلیم میبد مستعد برای کشت گیاه گل نرگس است، گفت: اگر بتوانیم باغ‌هایی که به علت کمبود آب رها شده است را به سمت کشت این گیاه پراهمیت و پرارزش سوق دهیم گامی مهم را در پیشبرد اهداف سازمانی انجام داده‌ایم.

اسماعیلی کیا در پاین جشنواره سایت الگویی گل نرگس نیز در هفته جاری با حضور «سید جمال سجادی پور» فرماندار میبد، «عباس حاجی حسینی» معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان و جمعی از کشاورزان در مزرعه «شهلا سلطان» گل نرگس این شهرستان برگزار شد.

گل نرگس از گیاهان کم آبخواه و بومی استان‌های گیلان و مازندران است که کشت آن در مرداد و شهریور آغاز و برداشت آن در دی و بهمن انجام می‌گیرد.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

آزمایشگاه کشت بافت گیاهی مرکز تحقیقات جهادکشاورزی استان زنجان افتتاح شد

آغاز طرح ایجاد مزارع نوآوری در استان بوشهر

احداث ۳۰ هکتار باغ گل محمدی در شهرستان تفتان

لرستان قطب محصولات گلخانه‌ای خواهد شد

۱۲۵ پروژه کشاورزی در کردستان بهره‌برداری می‌شود

آزمون خاک، پیش‌نیاز کشاورزی پایدار

کشت ۸۰۰۰ هکتار دانه‌های روغنی در لرستان

ایجاد ۳۰۰۰ فرصت شغلی در حوزه کشاورزی هرمزگان

ذخیره بیش از ۴ هزار تن کود برای کشت بهاره البرز

تجهیز ۱۰۰ هکتار از اراضی سرخه به سیستم‌های نوین آبیاری

کشت قراردادی و تضمین خرید گندم از کشاورزان نکایی

مصرف بیش از حد سموم و آفت کش‌ها سلامت مردم کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کنند

سبز شدن دل کشاورزان ماسالی با جشنواره گل نرگس

برگزاری دو رویداد فناوری در حوزه کشاورزی هوشمند

هر آنچه از مشخصات تا خرید نهال گردو دیرگل باید بدانید

امضای ۲ تفاهم نامه سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی خراسان‌ جنوبی

توصیه‌هایی به کشاورزان برای جلوگیری از سرمازدگی محصولات

امکان استفاده از آب شور در کشاورزی با روش دانش‌محور میسر شد

اجرای طرح تولید کشت گل و گیاهان زینتی در نیکشهر

آغاز برداشت نارنگی از شش هزار هکتار باغ‌های هرمزگان

حمایت از تشکل‌ها و اتحادیه‌ها در توسعه کشاورزی

اجرا و آغاز 36 طرح تحقیقاتی در مرکز تحقیقات کشاورزی استان مرکزی

افزایش ۵ برابری کشت قراردادی گندم در فارس

تولید یک میلیون تن برنج سفید در مازندران

راه‌اندازی اولین مزرعه گردشگری کشاورزی در اندیمشک

اگرونیک در شبکه های اجتماعی