1400/11/13 368

امکان افزایش تولید۷۰۰ تا۸۰۰ هزار تن کلزا و حدود سه میلیون تن علوفه وجود دارد.

امکان افزایش تولید برنج، کلزا و علوفه


معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اجرای پروژه‌های بزرگ و جبران کمبود آب می‌توانیم حدود یک میلیون تن برنج اضافه تر در کشور تولید کنیم. همچنین امکان افزایش تولید۷۰۰ تا۸۰۰ هزار تن کلزا و حدود سه میلیون تن علوفه هم وجود دارد.

به گزارش ایسنا علیمراد اکبری در نشست خبری که به مناسب دهه فجر برگزار شد، اظهار کرد: دهه فجر امسال ۱۹۶۹ پروژه آب و خاک افتتاح خواهد شد که ۱۲۵۶ میلیارد تومان برای این پروژه‌ها هزینه شده و برای ۱۳ هزار نفر اشتغال ایجاد خواهد کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه ۲۱ هزار هکتار آبیاری نوین، ۲۲۰۰ هکتار شبکه‌های فرعی آبیاری، ۱۸۲ کیلومتر لایروبی و مرمت قنوات، ۲۰۰۰ هکتار تجهیز و نوسازی شالیزار و خشکزار انجام شده است، افزود: اجرای این پروژه‌ها ۶۰ میلیون مترمکعب آب را صرفه جویی می‌کند.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: در ۱۲ استان اردبیل، بوشهر، فارس، سمنان، ایلام، خراسان جنوبی، لرستان، یزد، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان، خوزستان، سیستان و بلوچستان برای پروژه‌های مرتبط به آب و خاک ۳۵۳۴ میلیاردتومان اعتبار تخصیص یافته است که بخشی از آن در سال ۱۴۰۰ و بخشی دیگر نیز در سال ۱۴۰۱ انجام خواهد شد.

وی با اشاره به سه پروژه بزرگ در دولت سیزدهم  خاطر نشان کرد: پروژه استان‌های شمالی، گیلان مازندران و گلستان جزو پروژه‌های مهم محسوب می‌شود که اگر بتوان آن را محقق کرد، میزان تولید محصولات کشاوزری در این استان‌ها چند برابر خواهد شد.

اکبری با بیان اینکه بین ۹ تا ۱۰ میلیارد مترمکعب آب ناشی از بارش در سه استان شمالی وارد دریای خزر شده و از دسترس ما خارج می‌شود، گفت: با برنامه در نظر گرفته شده می توانیم بخشی از این آب های سبز را مدیریت کنیم.

وی همچنین به وضعیت تولید برنج نیز اشاره کرد و گفت: حدود ۲تا ۲.۵ میلیون تن برنج تولید می کنیم و ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن واردات برنج داریم. در شمال کشور این پتانسیل وجود دارد که برنج دو بار کشت شود ولی در حال حاضر این اتفاق نمی‌افتد و بسیاری از شالیزارها کشت دوم برنج نداشته ندارند. البته برای انجام آن باید زیرساخت‌ها از جمله تجهیز و نوسازی، زهکشی زیرزمینی و یکپارچه سازی اراضی انجام شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: می توانیم در کشت سوم برنج محصول کلزا بکاریم و استان‌های شمالی نیز برای این کشت دارای آب سبز هستند. زیرا در این استان‌ها بیش از ۶۰۰ میلیمتر بارندگی وجود دارد و اگر در نقاط دیگر کشور بخواهیم کلزا بکاریم، باید آن را جایگزین محصولات دیگر از جمله گندم یا چغندرقند کنیم.

وی تصریح کرد: با اجرای این پروژه‌های بزرگ و جبران کمبود آب می توانیم حدود یک میلیون تن برنج اضافه در کشور تولید کنیم. همچنین امکان افزایش تولید۷۰۰ تا ۸۰۰ هزارتن کلزا و حدود سه میلیون تن علوفه هم وجود دارد.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

گستردگی فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان اردبیل

کشت گیاهان دارویی در ۱۴۰۰ هکتار از اراضی کم بازده لرستان

آغاز دومین مرحله آبگذاری شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان از فردا

خرید ۳۰ تن گندم بذری در خراسان شمالی

پیش‌بینی برداشت ۵۰ تن گل‌محمدی از مزارع اسدآباد

۹۰ درصد کودهای کشاورزی، تولید داخلی است

برداشت "کلزا" از مزارع کرمانشاه آغاز شد

کاشت گیاهان دارویی از راهکارهای مقابله با بحران کم‌آبی

انجام نشاء در ۱۲۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

چرا خشکه‌کاری برنج در گلستان شکست خورد؟

پیش‌بینی تولید ۶۸ هزار تن گل محمدی در سال جاری

توسعه ۶ برابری گلخانه‌های رزن

توزیع بیش از ۷ هزار تن کود شیمیایی در خوزستان

پیش‌بینی تولید ۶۰۰۰ تن کلزا در خراسان رضوی طی سال جاری

اولین مزرعه نوآوریِ جنوب کرمان رتبه برتر کشور را کسب کرد

حفظ منابع آب و خاک تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است

چهارمین جشنواره توت‌فرنگی در روستای گردشگری شیان برگزار می‌شود

نشاء برنج در ۲۵۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری گیلان

توسعه ۱۰۰۰ هکتاری کشت گیاهان دارویی در لرستان

نخستین مزرعه هوشمند کشور راه‌اندازی می‌شود

نشاء شالی در مزارع گلستان آغاز شد

آغاز برداشت گل محمدی از باغات بهاباد یزد

تولید ۳۲۳ هزار تن محصولات صنعتی و کشاورزی در ارس

ساخت کاتالیزور برای تصفیه آب و تولید هیدروژن

سطح کشت دانه‌های روغنی به ۱۰ هزار هکتار خواهد رسید

اگرونیک در شبکه های اجتماعی