1400/11/3 556

کارشناسان جهادکشاورزی خراسان جنوبی در پی اخطاریه هواشناسی مبنی بر کاهش محسوس دما به کشاورزان و بهره برداران این بخش هشدار دادند و توصیه‌هایی را اعلام کردند.

توصیه‌های کشاورزی برای زمستان کویر


کارشناسان جهادکشاورزی خراسان جنوبی در پی اخطاریه هواشناسی مبنی بر کاهش محسوس دما به کشاورزان و بهره برداران این بخش هشدار دادند و توصیه‌هایی را اعلام کردند.

کارشناسان جهادکشاورزی خراسان جنوبی درپی اخطاریه هواشناسی مبنی توصیه‌های جهادکشاورزی به کشاورزان در خصوص کاهش دما بر کاهش محسوس دمای هوا، به کشاورزان و بهره برداران این بخش هشدار داد و توصیه‌هایی اعلام کرد.

مهدی جعفری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: مطابق پیش بینی‌های هواشناسی مبنی بر کاهش دمای هوا در سطح استان و وقوع یخبندان شبانه در هفته جاری، لازم است تا کشاورزان، دامدارن، عشایر و گلخانه داران استان با توجه به هشدارها تدابیر و اقدامات لازم را برای جلوگیری از خسارت احتمالی به دام و محصولاتشان انجام دهند.

وی افزود: جمع‌آوری محصولات برداشت شده و انتقال آن به مکان‌های سرپوشیده، تهیه سوخت مورد نیاز و کنترل سیستم‌های گرمایشی برای سالن‌های پرورشی نظیر مرغداری‌ها، دامداری‌ها، گلخانه‌ها و اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم برای مقابله و جلوگیری از خسارت سرمازدگی در مزارع و باغ‌ها از توصیه‌های هواشناسی در این مدت است.

به گفته وی آبیاری سنگین باغ‌ها و مزارع در  دوره سرما ، آتش زدن لاستیک و روشن کردن بخاری‌های باغی در حاشیه باغ ها و مزارع، برنامه‌ریزی تسریع در عملیات برداشت محصولات زراعی و باغی تا حدامکان و تخلیه آب سامانه‌های آبیاری تحت فشار و سم پاش‌ها برای جلوگیری از یخ‌زدگی ، ایجاد پوشش روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر از دیگر توصیه‌ها است.

وی ایجاد پوشش مناسب برای نهال‌های جوان و درختان آسیب پذیر (نهال‌هایی که شهریور کاشته شده و یا یک و دوساله هستند)، خودداری از مصرف کودهای ازُته، استفاده از کودهای پتاسیمی ۤبرای افزایش تحمل سرما، کنترل دما و رطوبت سالن‌های پرورش قارچ، گلخانه و انبارها، بسته بنگه داشتن دریچه گلخانه‌ها در هنگام کاهش دما، تهویه و تنظیم سوخت سالن‌ها و مرغرداریها، تخلیه آب و جمع آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم‌های آبیاری نوین در مراتع واستفاده از ضدیخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی و حفاظت از ادوات کشاورزی با توجه به روند کاهش دما و عایق بلندی و محافظت از کندوها در مقابل کاهش دما و تغذیه زنبورها را از دیگر توصیه‌های کارشناسان برشمرد.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

سال استثنایی گندم

۱۲ هزار تن انار از باغات باغملک برداشت می‌شود

برداشت گندم در خراسان شمالی ۴۵ درصد افزایش یافت

تاثیر طراحی الگوی کشت در علمی شدن کشاورزی خوزستان

پیش بینی برداشت بیش از ۲۱ هزار تن انار در سیستان و بلوچستان

برداشت مکانیزه برنج در ۲۰۱ هزار هکتار شالیزار مازندران

افزایش ۸ برابری مصرف کود فسفاته در استان همدان

برنامه‌ریزی برای کشت 11 هزار هکتار کلزا کرمانشاه

اجرای طرح اصلاح الگوی کشت

آغاز برداشت انگور از بام کشاورزی دنیا

بهره‌برداری از گلخانه مدرن وحدت در زنجان تا پایان امسال

تحقق ۸۰درصدی برنامه تولید بذر گندم در بوشهر

نهمین نمایشگاه تخصصی کشاورزی در کرمانشاه

نشا چیست؟

تجهیز و نوسازی ۲۳۶ هکتار از اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان

پرداخت ۳۳ هزار میلیارد تسهیلات کشاورزی در مازندران

افتتاح پروژه آبیاری نوین مزرعه تعاونی تولید اسلام آباد در مانه و سملقان

تامین ۵۰ درصد کود اوره کشور در بوشهر

توزیع بیش از ۶۷ هزار تن انواع کود در خراسان رضوی طی سال جاری

صادرات گلرنگ فرآوری شده کبودراهنگ به ۴ کشور دنیا

امسال ١٣٠ هکتار گلخانه جدید در سیستان وبلوچستان احداث می شود

عقد تفاهم‌نامه با ۲۸۶ کشاورز پلدختر جهت خاموش کردن پمپاژها

حمایت بنیاد احسان برای کشت گیاهان دارویی توسط خانوارهای کم‌ برخوردار

افزایش 100 هزار تنی خرید گندم در استان کرمانشاه

برداشت ۲ هزار و ۹۰۰ تن گندم در نطنز

اگرونیک در شبکه های اجتماعی