1400/5/23 768

در این دوره‌ها بیش از ۱۵۰ "نفر روز" از بهره برداران مرتبط با این سیستم‌ها توسط محقق مرکز تحقیقات کشاورزی آموزش‌های تئوری و عملی دیده‌اند.

برگزاری دوره‌های بهره وری کشاورزی در مرودشت


مدیر جهاد کشاورزی مرودشت از برگزاری دوره‌های آموزشی بهره وری و نگهداری از سیستم‌های نوین آبیاری ویژه بهره برداران و استفاده کنندگان از این سیستم‌ها در این شهرستان خبر داد.

کاووس همتی اظهار کرد: در این دوره‌ها بیش از ۱۵۰ "نفر روز" از بهره برداران مرتبط با این سیستم‌ها توسط محقق مرکز تحقیقات کشاورزی آموزش‌های تئوری و عملی دیده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت، او با بیان اینکه استفاده بهینه از آب و آبیاری‌های نوین در گرو دارا بودن دانش کافی در زمینه نگهداری، مدیریت و دارا بودن تخصص کافی در این زمینه هست، افزود: این دوره‌های آموزشی با هدف انتقال دانش  و تخصص در خصوص اصول نگهداری، استفاده مناسب از شبکه‌ها، قطره چکان‌ها، فیلتراسیون، آب پاش ها و... در محل مزرعه برگزار شد.

همتی بیان کرد: در این دوره‌ها بهره برداران به تفصیل با مفهوم شاخص بهره وری آب کشاورزی، مقایسه بهره وری آب در روش‌های نوین و سنتی آبیاری، ملاحظات مدیریتی، بهره وری مناسب از سیستم‌های آبیاری قطره ای و بارانی آشنا شدند.

به گفته او، بهره وری مناسب از سیستم‌های آبیاری قطره‌ای و بارانی افزایش بهره وری آب کشاورزی، کاهش هزینه‌های نگهداری سیستم و کاهش هزینه تولید را در پی خواهد داشت.

این مقام مسئول با بیان اینکه با معضلات پیش آمده در بخش کشاورزی از جمله خشکسالی، کمبود منابع آبی، افزایش هزینه‌های تولید و... استفاده صحیح و اصولی از آب اجتناب ناپذیر است، خاطرنشان کرد: معمولا شاهد این هستیم که سیستم‌های آبیاری نوین پس از اجرا رها شده و هزینه‌هایی به مراتب بالاتر از اجرا برای بهره برداران در پی دارد که این مشکلات لزوم انتقال دانش در زمینه نگهداری و کنترل سیستم‌های آبیاری نوین پس از اجرا را دوچندان می‌کند.

همتی با اذعان به اینکه امروزه ارزش آب و ضرورت مدیریت مصرف و حفظ منابع آبی و نقش آب در توسعه بر کسی پوشیده نیست، بیان کرد: از این رو کنترل و مدیریت سیستم‌های آبیاری نوین پس از اجرا نیز امری ضروری و حائز اهمیت است.

او با اشاره به اینکه در مرودشت ۲۵ هزار هکتار آبیاری نوین به مرحله اجرا رسیده است، بر لزوم برگزاری دوره‌های آموزشی بیشتر در زمینه کنترل و نگهداری این سیستم‌ها تاکید کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت یادآور شد: این دوره‌های آموزشی در راستای اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی و با همکاری اداره فنی زیر بنایی، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس، اداره آموزش و ترویج و مراکز جهاد کشاورزی برگزار شد.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

سال استثنایی گندم

۱۲ هزار تن انار از باغات باغملک برداشت می‌شود

برداشت گندم در خراسان شمالی ۴۵ درصد افزایش یافت

تاثیر طراحی الگوی کشت در علمی شدن کشاورزی خوزستان

پیش بینی برداشت بیش از ۲۱ هزار تن انار در سیستان و بلوچستان

برداشت مکانیزه برنج در ۲۰۱ هزار هکتار شالیزار مازندران

افزایش ۸ برابری مصرف کود فسفاته در استان همدان

برنامه‌ریزی برای کشت 11 هزار هکتار کلزا کرمانشاه

اجرای طرح اصلاح الگوی کشت

آغاز برداشت انگور از بام کشاورزی دنیا

بهره‌برداری از گلخانه مدرن وحدت در زنجان تا پایان امسال

تحقق ۸۰درصدی برنامه تولید بذر گندم در بوشهر

نهمین نمایشگاه تخصصی کشاورزی در کرمانشاه

نشا چیست؟

تجهیز و نوسازی ۲۳۶ هکتار از اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان

پرداخت ۳۳ هزار میلیارد تسهیلات کشاورزی در مازندران

افتتاح پروژه آبیاری نوین مزرعه تعاونی تولید اسلام آباد در مانه و سملقان

تامین ۵۰ درصد کود اوره کشور در بوشهر

توزیع بیش از ۶۷ هزار تن انواع کود در خراسان رضوی طی سال جاری

صادرات گلرنگ فرآوری شده کبودراهنگ به ۴ کشور دنیا

امسال ١٣٠ هکتار گلخانه جدید در سیستان وبلوچستان احداث می شود

عقد تفاهم‌نامه با ۲۸۶ کشاورز پلدختر جهت خاموش کردن پمپاژها

حمایت بنیاد احسان برای کشت گیاهان دارویی توسط خانوارهای کم‌ برخوردار

افزایش 100 هزار تنی خرید گندم در استان کرمانشاه

برداشت ۲ هزار و ۹۰۰ تن گندم در نطنز

اگرونیک در شبکه های اجتماعی