1397/4/17 2152

رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران گفت: پنبه تراریخته امسال مجوز کشت وکار و مصرف را از ۳ نهاد سازمان محیط زیست و وزارتخانه های بهداشت و کشاورزی دریافت می کند و سال آینده به کشت تجاری می رسد.

رئیس انجمن ایمنی زیستی؛

به‌زودی کشت پنبه تراریخته در ایران


به‌ گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، بهزاد قره‌یاضی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰ درصد کل زمین‌های زراعی دنیا به زیر کشت محصولات تراریخته رفته است، اظهار داشت: بر اساس آخرین گزارش سرویس بین المللی دستیابی و استفاده از بیوتکنولوژی کشاورزی، سطح زیر کشت محصولات تراریخته برای نخستین بار در سال ۲۰۱۸ به مرز حدودی ۱۹۰ میلیون هکتار رسیده است؛ این رقم فوق معادل با ۱۷ درصد کل اراضی زیر کشت محصولات سالیانه است. وی تصریح کرد: در دنیا نزدیک به ۱.۶ میلیارد زمین زارعی وجود دارد که ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلیون هکتار آن زیر کشت گیاهان باغی از جمله گردو، بادام و… می‌رود؛ ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون هکتار نیز آیش داریم و بنابراین در مجموع ۱.۱ تا ۱.۲ میلیارد هکتار در دنیا زیر کشت محصولات مختلف می‌رود که ۶۷ درصد آن غلات (گندم، جو، ذرت و برنج) است.

 

قره یاضی با اشاره به این که ۱۰۰ سال از فعالیت نهضت ارگانیک و بازگشت به طبیعت در دنیا می‌گذرد، ادامه‌ داد: بدون قضاوت در مورد انجمن موسوم به ارگانیک در ایران و با پذیرش آنچه که در اروپا و آمریکا به عنوان ارگانیک عرضه می‌شود، بر اساس آخرین مقاله منتشر شده در این زمینه، چنین دریافت می‌شود که میزان کشت محصولات ارگانیک هنوز به یک درصد سطح زیر کشت محصولات کشاورزی نیز نرسیده است. رئیس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران با بیان اینکه در مدت ۲۲ سال (۱۹۹۶ تا ۲۰۱۷) که از کشت نخستین محصول تراریخته می‌گذرد، به استثنای یک سال شاهد افزایش سالانه سطح زیر کشت این محصولات بوده‌ایم، علت افت یک درصدی این محصولات در سال ۲۰۱۵ را خشکسالی اعلام کرد.

 

قره‌یاضی همچنین از به سطح اشباع رسیدن محصولات تراریخته در کشورهای کشت کننده این محصولات خبر داد و افزود: برای مثال در کشور برزیل که ۶۰ میلیون هکتار سویا و ذرت کشت می‌شود، ۵۰.۲ درصد میلیون هکتار یا معادل ۹۴ درصد آن ذرت و سویای تراریخته است. درهمین حال ۹۴.۵ درصد هر آنچه که در کشور آمریکا کشت می‌شود، محصول تراریخته است و در آرژانتین تقریباً هیچ محصول غیر تراریخته‌ای وجود ندارد. وی همچنین از کشت ۱۰۰ درصدی پنبه تراریخته در پاکستان خبر داد و ‌اضافه کرد: در هندوستان نیز ۹۳ درصد سطح زیر کشت پنبه از نوع تراریخته است؛ بنابراین این ادعا که ۳۰۰ هزار نفر در هند به خاطر این نوع محصولات خودکشی کرده‌اند، اساساً کذب است. در حال‌ حاضر در آمریکا، یونجه، چغندر قند، پاپایا (خربزه درختی)، کدو، بادمجان و البته سیب که نوع تراریخته آن در فقط در آمریکا موجود است، نیز به صورت تراریخته عرضه می‌شود.

 

رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران با بیان اینکه در ایران میوه‌های تراریخته همچون سیب، پرتقال و… نداریم و تا ۲۰ یا ۳۰ سال آینده نیز نخواهیم داشت، ادامه‌ داد: در آمریکا دو نوع سیب زمینی تراریخته به بازار عرضه شده که سوختن آنها در حین سرخ کردن ممکن نیست و ماده سرطان‌زای «آکریلامیدم که بر اثر سوختن روغن سیب‌زمینی تولید می‌شود نیز در محصولات تراریخته ایجاد نمی‌شود. وی با بیان این که امسال سطح محصولات تراریخته نسبت به سال قبل سه درصد افزایش پیدا کرده، اظهار کرد: در حال حاضر کشت محصولات تراریخته در ۲۴ کشور صورت می‌گیرد و دو کشور اروپایی اسپانیا و پرتغال کشورهایی هستند که بیش از ۱۳۱ هزار هکتار محصول تراریخته را در دل اروپا کشت می‌کنند. درهمین حال چین و کشورهای اروپایی بزرگترین کشورهای وارد کننده تراریخته هستند و بر خلاف برخی از ادعاها، اروپاییان هیچگاه این محصولات را به کشورهای جهان سوم صادر نمی‌کنند.

 

قره یاضی شرایط کشورهایی از جمله ایران برای پذیرش محصولات تراریخته را دارا بودن مجوز مصرف در کشور تولید کننده و نیز مصرف آن به صورت واقعی اعلام کرد و در این‌باره توضیح داد: چنانچه فرض شود کشوری محصول تراریخته تولید کرده است و خود آن را مصرف نمی‌کند، اجازه واردات آن محصول به ایران، داده نمی‌شود. رئیس انجمن علوم زراعت و نباتات ایران از برگزاری جلسات هفتگی با حضور سازمان دامپزشکی، معاونت زارعت، وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی، انجمن‌های علمی و انجمن گروه زارعت و اصلاح نباتات به ریاست معاونت وزیر کشاورزی خبر داد و گفت‌: در این جلسات درخواست‌ها برای واردات محصولات تراریخته مورد بررسی قرار گرفته است و پس از انجام آزمایشات بر طبق اصول این شرط نیز مطرح است که چند کشور پیشرفته به محصول مورد نظر مجوز داده و در حال مصرف آن باشند.

 

قره‌یاضی، با اشاره به این که هندوستان به یکی از بزرگترین صادر کنندگان پنبه تبدیل شده است، ‌اضافه کرد: در پاکستان نیز از سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ سطح زیر کشت پنبه تراریخته به ۸۰ درصد کل پنبه تولیدی این کشور افزایش پیدا کرد. هم اکنون ۸۰ درصد سطح زیر کشت پنبه، ۷۷ درصد سطح زیر کشت سویا، ۳۲ درصد سطح زیر کشت ذرت و ۳۰ درصد کلزا در ایران از نوع تراریخته است که محصولات تراریخته عمدتا از آرژانتین و برزیل وارد می‌شود. وی با بیان اینکه ذرت از کشور اوکراین وارد ایران می شود و عمده ذرتی که از اوکراین وارد می‌شود از نوع تراریخته است، گفت: محصولات تراریخته وارداتی شامل روغن و دانه‌های روغن از جمله روغن سویا، ذرت و کلزا می شود. دیگر محصول تراریخته وارداتی شامل خوراک دام از جمله ذرت، سویا، کنجاله ذرت و کنجاله سویا و کنجاله کلزا می شود که بیش از ۹۰ درصد خوراک دام ما وارداتی و از نوع تراریخته است.

 

رئیس انجمن علوم زراعت و نباتات ایران از ارزش مالی ۱۷ میلیارد دلاری بذر تراریخته در سال ۲۰۱۷ در دنیا خبر داد و گفت‌: این موضوع با در نظر گرفتن این نکته مطرح می‌شود که هر یک کیلوگرم بذر، ۱۰۰ کیلوگرم محصول می‌دهد و بنابراین فروش این محصولات در دنیا حدود ۱۰۰‌ها میلیارد دلار ارزش دارد. این‌ در حالی است که سهم جمهوری اسلامی ایران از این بازار تنها واردات پنج میلیارد دلاری آن است. وی با بیان این که ما از ابتدای امر طرفدار تولید ملی محصولات تراریخته بوده‌ایم، اظهار کرد: قطعا امسال پنبه تراریخته مجوز کشت و کار و مصرف را از سوی سه نهاد سازمان محافظت محیط زیست، وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی دریافت خواهد کرد؛ این محصول به صورت آزمایشی و در سال آینده به صورت تجاری کشت خواهد شد. قره یاضی اظهار امیدواری کرد که صادر شدن مجوز برای کشت پنبه تراریخته راه را برای کشت سایر این نوع محصولات هموار کند.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

دانشگاه تهران در جمع ۳ مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم حوزه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده

تاکنون بیش از ۴۵۰ گلخانه و باغ استان یزد شناسنامه‌دار شده‌اند

پیش‌بینی ۷‌ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال‌غرب کشور

کسب درآمد با رام کردن تمشک‌های وحشی در گلستان

آموزش، زیربنای استفاده کشاورزان از سیستم‌های آبیاری نوین

برداشت برنج از ۵۵ درصد اراضی شالیکاری گیلان

آموزش و ترویج مهم‌ترین برنامه جهاد کشاورزی

کاهش اثرات تنش آبی در محصولات کشاورزی

خسارت ۲۵ درصدی علف‌های هرز به محصولات کشاورزی

پاییز امسال ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به زیر کشت گندم می‌رود

کشاورزان در ساعات اوج گرما آبیاری نکنند

۴۰۲ هکتار گلرنگ در لرستان کشت شده است

امسال بیش از ۷۰ هزار تن پسته در رفسنجان برداشت می‌شود

دانه‌های روغنی کاملینا از کشاورزان خراسان شمالی خرید تضمینی می‌شود

مازاد تولید شالیکاران گلستانی خریداری می‌شود

تامین آب ۲۲ هزار هکتار زمین کشاورزی از طریق سدهای خراسان شمالی

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهان خودداری کنند

تعجیل در برداشت برنج ممنوع

آسیای میانه و روسیه خریدار محصولات گلخانه‌ای هرمزگان

بررسی مستندی درباره فروچاله‌ها

تجهیز ۵۷ هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین

شناسایی ۴۷٠ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

در پی ساماندهی فارغ‌التحصیلان جویای کارِ کشاورزی هستیم

پیش‎‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

«کشاورزی حفاظتی » بهترین راه برای صرفه جویی آب و انرژی

اگرونیک در شبکه های اجتماعی