1398/3/27 184

یک کارشناس باغداری می‌گوید استفاده از شن در طراحی فضای سبز دوباره دارد مد می‌شود.

محبوبیت روزافزون کاربرد شن در طراحی فضای سبز و باغ خشک


در سال‌های اخیر به طور روزافزونی کاشت چمن در پارک‌ها و محوطه‌های فضای سبز -با توجه به نیاز زیاد آبی‌‌اش و بحران کم‌آبی که مدت‌هاست ایران با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند- مورد نقد بسیاری از صاحب‌نظران و شهروندان علاقه‌مند به محیط‌زیست قرار گرفته است. کارشناسان معتقدند به طور کلی استفاده از چمن در طراحی فضای سبز که از کشورهای غربی با آب‌وهوایی معتدل و پرباران به ایران سرایت کرده، متناسب با اقلیم گرم و خشک ایران نمی‌باشد. البته مطرح شدن این موضوع در افکار عمومی و عطف توجه‌ها به آن منجر به این شد که دست‌کم شورای شهر تهران در سال ۹۷ با صدور بخشنامه‌ای جدید کاشت چمن در این شهر را ممنوع اعلام کند.

البته خبرها از این حکایت دارد که در غرب نیز چمن‌کاری کم‌کم دارد طرفداران خود را از دست می‌دهد و مردم به باغ‌هایی علاقه نشان می‌دهند که نیاز به آبیاری و رسیدگی کمتری داشته باشند. در این راستا نشریه‌ی تلگراف با یک کارشناس مصاحبه کرده که می‌گوید حتی در انگلستان نیز که ما آن‌را با آب‌وهوای همیشه بارانی‌اش می‌شناسیم، استفاده از شن در محوطه‌های فضای سبز و طراحی به روش «باغ خشک» دارد محبوبیت پیدا می‌کند. در ادامه گزارش این روزنامه را مرور می‌کنیم.

مایکل پِری متخصص باغداری در مصاحبه با تلگراف می‌گوید در حالی که بسیاری هنوز به چمن‌های سرسبز و پرطراوت خود در محوطه‌ی باغ‌هایشان افتخار می‌کنند، استفاده از شن و سنگ‌ریزه برای طراحی فضاهای سبزی که به «باغ خشک» مشهور هستند با توجه به نیاز کمتر این باغ ها به آبیاری، مجددا دارد مد می‌شود. او می‌گوید: این روزها یک روش جدید به نام xeriscaping (محوطه‌سازی خشک) در طراحی فضای سبز مطرح شده است، که به معنی طراحی و کاشت گیاهان در شرایطی است که کمترین میزان آب مورد نیاز باشد. و این یکی از دلایلی بود که نمایشگاه گل‌وگیاه چلسی در سال ۲۰۱۹ بر مبنای آن گیاه سال را که گیاهی مقاوم به خشکی به نام سِدم آتلانتیس بود انتخاب کرد.

 

 
این روش کشت گل و گیاه قبلا در آمریکا و در ایالت‌هایی که در دهه‌ی ۸۰ میلادی چنان گرفتار خشکسالی شده بودند که تنها برای مصارف خانگی آب دردسترس داشتند و ناگزیر شاهد خشک شدن تمام محوطه‌های سبز و باغچه‌های خانه‌هایشان بودند، ابداع شد. در محوطه‌سازی خشک، مردم برای آنکه در مصرف آب صرفه‌جویی کنند اطراف باغچه را با شن می‌پوشانند و گیاهان گوشتی ساکولنت می‌کارند. به طور جالبی اخیرا این روش که در دهه‌ی ۸۰ میلادی در آمریکا مرسوم شده بود دوباره دارد مورد توجه‌ قرار می‌گیرد.

در زریسکیپینگ یا محوطه‌سازی خشک (xeriscaping)، از گیاهانی با نیاز آبی کم، از جمله گیاهان مدیترانه‌ای و انواع ساکولنت‌ها استفاده می‌شود و همین ‌طور جهت پوشش و تزیین بخش‌هایی از محوطه از شن و سنگ‌ریزه بهره می‌برند. در این روش کشت‌وکار، گیاهان به صرف زمان کمتری برای آبیاری، مراقبت و هرس نیاز خواهند داشت. برای صرفه‌جویی در مصرف آب، بسیاری با گذاشتن سنگ‌های صخره‌ای بزرگ در محوطه و کاشتن گیاهان در اطراف آن و همچنین پوشاندن بخش‌هایی از باغچه‌ها و مسیر با شن و قرار دادن تعدادی گلدان روی آنها از سطوحی که برای پُر و سبز دیده شدن به چمن کاری نیاز دارند می‌کاهند.

آقای پری می‌گوید «گیاه سال» نمایشگاه گل‌وگیاه چلسی، نیز به خاطر همین دوستار‌ محیط‌زیست بودنش انتخاب شد. گیاه سدم آتلانتیس (Sedum takesimense) منتخب سال ۲۰۱۹ این نمایشگاه، در مقابل خشکی مقاوم است و در باغ‌های شنی عملکرد بسیار مناسبی دارد.

 

 
ایان بول، کارشناس باغبانی و طراح «باغ خشک» در محوطه‌ی هایدهال نمایشگاه گل‌وگیاه چلسی، باغی که از سال ۲۰۰۱ تا کنون آبیاری نشده است، می‌گوید که او از شن و سنگ‌ها برای کاهش نیاز آبیاری استفاده می‌کند. شن‌ها همچنین موجب بازتاب نور خورشید و در نتیجه کاهش تبخیر آب در کشت گیاهان مدیترانه‌ای می‌شوند. او می‌افزاید: مردم به طور قطع، بیش از پیش نسبت به نقش گل و گیاهان خود در تغییر اقلیم آگاه می‌شوند، و از این جهت «باغ خشک» می‌تواند یک نمونه‌ی عالی از این باشد که چگونه در مناطقی که آب باران برای رشد گیاهان کافی نمی‌باشد بدون نیاز به مصرف بی‌رویه‌ی آب همچنان فضای سبزی زیبا داشت.

اما برای آنهایی نیز که از زمان زیادی که ناچارند برای آبیاری و مراقبت از گیاهان باغچه‌شان صرف کنند شکایت دارند و به دنبال یافتن راهی برای کاهش این زمان و انرژی‌ای که صرف نگهداری از گیاهان خود می‌کنند هستند، روش کشت خشک می‌تواند یک راه‌حل ایده‌آل تلقی شود.

 

مقاله اختصاصی گروه تدوین محتوای اگرونیک 
استفاده از این مطلب و انتشار آن، با ذکر نام اگرونیک  و درج لینک www.agronic.ir بلامانع می باشد.

منبع
The Telegraph

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

خسارت باران به ۲۳ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

تولید بیش از ۲۰ تن شیرابه گیاه آنغوزه در نیریز

گل حنا گیاهی بی‌حوصله

افزایش تولید انواع ماشین آلات کشاورزی

۱۲۰ هزار تن زیتون امسال تولید می شود

استفاده از برگ بلوط برای تغذیه زمستانه‌ دام ها

معرفی اجمالی انواع ماشین آلات بذر کار

اجاره داری اراضی کشاورزی آمریکا و اروپا

مهندسی ژنتیک محصولات کشاورزی برای جذب آهن بیشتر

معرفی گیاه آپاتمانی شفلرا

«پیشوا» پایلوت تولید محصولات سالم کشاورزی کشور

تنها ۱۳ درصد اراضی ایران مستعد کشاورزی است/ غرب استان تهران خوش‌نشینی را انتخاب کرده‌اند

انواع درخت صنوبر یا سپیدار

ظهور خوشه های طلایی برنج در ۱۸درصد از شالیزارهای گیلان

کدام کشورها بیشترین و کمترین ردپای آب را دارند؟

آسیب شناسی مدیریت کیفیت آب در ایران

افزایش ۱۰ برابری پلاک گذاری ماشین آلات کشاورزی

مدیریت پایدار خاک اولویت بخش کشاورزی است

صادرات عامل گرانی سیب زمینی

طراحی بستر کشت شناور هیدروپونیک توسط یک شرکت ایتالیایی

اجرای قانون ممنوعیت کشت برنج در اصفهان

پیش‌بینی جذب ۱۴۰ هزار تن سیب آذربایجان غربی توسط صنایع تبدیلی

گیاه آپارتمانی مقاوم و زیبای برگ عبایی

نجات کشاورزی اصفهان با بارش باران

مقاومت علف‌های هرز به علف کش ها

اگرونیک در شبکه های اجتماعی